Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Pies chrapie – przyczyny, objawy i jak mu pomóc?
  3. Pies chrapie – przyczyny, objawy i jak mu pomóc?

Chrapanie to problem, który jest utrapieniem dla wielu ludzi. Zarówno dla tych, którzy się z nim zmagają jak i ich współlokatorów. Chrapać mogą również zwierzęta. Psy często zmagają się z tym problemem. Jest to kłopotliwe zarówno dla czworonogów jak i ich właścicieli. Nocne chrapanie może zaburzać spokojny sen i prowadzić przy tym do zmęczenia. Oto kilka informacji na temat chrapania psa, które powinieneś wiedzieć.

Pies chrapie – jakie są przyczyny?


Przyczyn jest wiele i każdy pies wymaga indywidualnej diagnozy. Do najczęstszych przyczyn chrapania psa należą jednak:

  • Budowa psa
  • Przeziębienie
  • Alergia
  • Wiek psa
  • Nadwaga psa
  • Jakość powietrza


Chrapanie psa a jego budowa


Chrapanie psa może być uwarunkowane genetycznie. Niektóre rasy mają tak zbudowany pysk, że niemal niemożliwe jest zlikwidowanie problemu. Szczególną skłonnością do chrapania wykazują się psy, które mają spłaszczony pyszczek. Będą to pekińczyki, buldogi francuskie i angielskie, mopsy czy boksery. 


Chrapanie u przeziębionego psa


W czasie choroby organizm psa jest przemęczony. Pies wykazuje się apatią, towarzyszą mu kaszel, katar czy gorączka. Ponadto przeziębieniu towarzyszy często powiększanie migdałków, które uciskają tchawicę. To może powodować problemy z oddychanie i chrapanie. Konsekwencja nieleczonego przeziębienia może być zapalenie płuc, krtani czy tchawicy, które również mogą być przyczyną chrapania psa. 


Chrapanie u psa alergika


Szczególnie w okresie wiosennym Twój pies narażony jest na obecność pyłków, które mogą powodować alergię. Popularne wśród pupili są również alergie na kurz i środki czystości. Wszystkie te zarazki mogą osadzać się na drogach oddechowych Twojego psa, prowadzi to do ich zwężenia, a następnie do chrapania. 


Chrapanie a wiek psa


Chrapanie zarówno u ludzi i psów może nasilać się z wiekiem. Z biegiem lat ciało staje się coraz słabsze i trudniej mu funkcjonować. Mięśnie wiotczeją i to prowadzi do chrapania. Wydawanie odgłosów w trakcie snu przez psów seniorów jest naturalne.

Chrapanie psa z nadwagą


Chrapanie w szczególności może dopaść łakome psy. Pupile, które zawsze czyszczą miskę do dna, uwielbiają podjadać i są przekarmiane mają dużą skłonność do otyłości. Jeżeli zabraknie przy tym aktywności fizycznej, a apetyt psa nie maleje może to prowadzić do nadwagi, a nadwaga do chrapania. Ociężały organizm ma trudniej funkcjonować, a nadwaga – poza chrapaniem – może prowadzić do innych, poważniejszych chorób zwierzaka.


Jakość powietrza wpływa na chrapanie psa


Zbyt suche powietrze może powodować chrapanie u psa. W szczególności w ziemie, gdy kaloryfery w naszych mieszkaniach są rozkręcone, a wilgotność maleje. Łatwiej jest wtedy również o kurz, który może być przyczyną chrapania.


Pies chrapie – jak rozpoznać przyczynę?


Tutaj podstawowym punktem rozpoznania będzie obserwacja. Należy przyjrzeć się psu podczas dni, które poprzedzają chrapiące noce. Czy przypadkiem wcześniej pies nie hasał po łące wśród traw? A może właśnie wyprałeś jego ulubioną zabawkę w nowym proszku do prania? Poza przyczynami wynikającymi z organizmu i specyfiki psa takimi jak wiek, nadwaga, budowa to czynniki zewnętrzne mają największe znaczenie. Jeżeli nie potrafisz samodzielnie odnaleźć przyczyny chrapania Twojego pupila skonsultuj się z weterynarzem. Może to być oznaka poważniejszej choroby.


Pies chrapie – czy się martwić?


Jeśli nie potrafisz zdefiniować przyczyny chrapania, a chrapanie Twojego pupila z dnia na dzień daje się we znaki możesz czuć niepokój. Chrapnie może być problematyczne i zagrażać zdrowiu Twojego pupila. Nie należy ignorować zmieniającego się stanu rzeczy i zalecana jest konsultacja ze specjalistą. 


Pies chrapie – jak mu pomóc?


Chrapanie same w sobie nie jest choroba, niemożna go wyleczyć. Można natomiast złagodzić jego objawy. Zadbaj by Twój pies miał zawsze czyste legowisko, a w mieszkaniu panował porządek. Ogranicz ilość kurzu i dostawanie się pyłków. Zadbaj o jakość powietrza – zastosuj nawilżacze w okresie zimowym.
Obserwuj swojego pupila podczas zabawy, aby ograniczyć mu dostęp do miejsc, które mogą wywołać chrapanie. Na tyle na ile to możliwe kontroluj pozycję psa podczas snu. Ciało i tułów powinno znajdować się w jednym poziomie. Ułożenie z głową poniżej reszty ciała może nasilać chrapanie. 


Wyspany pies to szczęśliwy pies


Chrapanie może być utrapieniem. Frustruje psa jak i pana, który kolejną noc wstaje niewyspany. Ważne jest, aby na tyle na ile to możliwe zniwelować dolegliwości psa. W niektórych przypadkach jest to niestety niemożliwe. Należy pogodzić się z chrapaniem psa seniora czy psa o krótkim pysku. Wybierając jednak nowego pupila warto zwrócić uwagę czy nie będzie on kłopotliwy dla właścicieli, w szczególności dla tych cierpiących na bezsenność.

Najlepsza karma dla Twojego psa


Najlepsza karma dla psa to taka, która najwyżej w składzie posiada mięso. Ważne jest, aby było go na tyle dużo, aby Twój zwierzak mógł czerpać z niego potrzebne mu białko. Białko jest bardzo ważnym składnikiem w diecie psów - pełni funkcję budulcową i zapewnia poczucie sytości po spożytym posiłku. Dobra karma dla psa powinna również zawierać warzywa, które są źródłem witamin. Nie zapominaj przy tym o smakowitość – dobra karma powinna być aromatyczna i zadowalająca nawet najbardziej wybredne podniebienia.


Karma Wataha dla Twojego psa i kota


W naszym sklepie internetowym KarmaWataha.pl znajdziesz karmy dla psów i kotów różnych ras. Dostosowane do ich wieku i indywidualnych potrzeb. Różnorodna oferta pozwoli znaleźć karmę nawet dla wymagających konsumentów.


Co odróżnia karmy Wataha od innych?  

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki  
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso  
  • Jasny i przejrzysty skład  
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości  
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)  
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat

Nasze produkty od lat przygotowywane są z produktów najwyższej jakości. Swoja pracę opieramy na wieloletnim doświadczeniu, wiemy czego potrzebują pupile i pragniemy dostarczyć im jak najlepsze pożywienie. W naszych karmach nie znajdziesz sztucznych aromatów, konserwantów, polepszaczy świeżości czy smaku. 


Zajrzyj na naszego bloga. Publikujemy ciekawostki z życia psów i kotów, porady, a także odpowiadamy na najtrudniejsze pytania. Oto nasze ostatnie wpisy:

1. Kynofobia - strach przed psami 

2. Dlaczego koty grzebią w śmieciach?

3. Czy pies może jeść lody?



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!