Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Kaszel u kota – co trzeba wiedzieć?
  3. Kaszel u kota – co trzeba wiedzieć?

Kaszel to fizjologiczny odruch bezwarunkowy, który może towarzyszyć również kotom. Może być zwiastunem chorób, alergii czy innych schorzeń. O tym jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić dowiesz się z poniższego artykułu.

Kaszel u kota – przyczyny


Kaszel u kota nigdy nie jest bezpodstawny. Każda dolegliwość u kota musi mieć swoja przyczynę. Oto najczęstsze przyczyny kaszlu u kota:

  • Obecność ciała obcego w drogach oddechowych
  • Zakłaczenie układu oddechowego
  • Pasożyty, wirusy i bakterie
  • Reakcje alergiczne
  • Podrażnienie górnych dróg oddechowych
  • Przeziębienie i choroby

Kaszel u kota – czy jest o co się martwić?


Kaszel może być zwiastunem poważniejszych chorób kota. To mimowolna reakcja skurczowa wywołana podrażnieniem błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Jest to ewidentny znak, że organizmowi Twojego pupila coś dolega, że coś go męczy i zaburza jego poprawne funkcjonowanie. Zatem jak najbardziej kaszel kota powinien skupić Twoją uwagę. Zwróć uwagę na jego zachowanie i częstotliwość pojawiającego się kaszlu. Zaopiekuj się kotem i pomóż mu zaznać ulgę w dolegliwości.


Kaszel u kota – co robić?


Najpierw znajdź przyczynę kaszlu. Jest ona niezbędna do pozbycie się kłopotu. Obserwuj swojego pupila, czy w ostatnim czasie nie miał może styczności z alergenami. Jeśli Twój kot lubi hasać wśród polnych kwiatów to bardzo możliwe, że takie przyjemności mogą wywołać kaszel. Mogły uczulić go również inne pyłki, kurz czy dym. Tutaj wnikliwa analiza uprzednich dni z życia kota może dać odpowiedź na pytanie „dlaczego mój kot kaszle?”. Obserwuj jego dni i zachowanie, możliwe, że wdał się w niepowołane miejsce, połknął jakieś ciało obce lub zjadł produkt, który wywołał podrażnienie jego górnych dróg oddechowych.


Niealergiczny kaszel u kota – co robić?


Jeżeli masz już pewność, że kaszel Twojego kota nie jest skutkiem alergii ani podrażnienia dróg oddechowych przez jakiś przedmiot przyczyny należy poszukać głębiej. Kaszel może zostać wywołany przez pasożyty, wirusy lub bakterie. Rozwijają się ona zazwyczaj w układzie pokarmowym, a dodatkowym wskaźnikiem ich obecności może być obniżony apetyt pupila i apatia. Tutaj konieczna będzie konsultacja w klinice weterynaryjnej. Jeśli pasożyty utrudniają funkcjonowanie Twojemu kotu trzeba jak najszybciej poddać go odrobaczaniu. Powinno to pomóc zaleczyć jego dolegliwości. Samodzielnie jednak nie stawiaj diagnozy! Tutaj potrzebna jest opinia specjalisty i jego postępowanie zgodnie z jego wskazówkami. 


Kaszel u kota – zwiastun choroby?


Kaszel u kota może być oznaką bardziej poważnych chorób. W szczególności, gdy jest on długotrwały albo często nawracający. Kaszel może wskazywać na takie choroby jak zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, astmę czy inne infekcje górnych dróg oddechowych. Takim chorobom towarzyszy zazwyczaj wiele więcej objawów takich jak katar, zmęczenie, kichanie czy brak apetytu. Jeśli widzisz, że stan zdrowia Twojego kotka ewidentnie się pogorszył należy wdrożyć postępowanie mające poprawienie jego samopoczucie. W przypadku poważniejszych chorób konieczne może być leczenie farmakologiczne. Powinno być jednak ustalone i odpowiednio wdrożone przez weterynarza. 


Kaszel u kota – jak leczyć?


Leczenie będzie ściśle zależne od przyczyny kaszlu. Stosuje się tutaj zazwyczaj środki łagodzące kaszel, leki przeciwzapalne, leki wspierające odporność, witaminy, leki przeciwko alergii. W przypadku kaszlu spowodowanego utknięciem ciała obcego w układzie pokarmowym niezbędna może być operacja. Jeśli przyczyną kaszlu są pasożyty konieczny będzie zastosowanie środków odrobaczających i powtarzanie tej czynności co pewien czas. W bardziej zaawansowanych chorobach mogą zostać przepisane antybiotyki czy inne bardziej inwazyjne leki. 


Kaszel u kota – jak zapobiegać?


Najlepszym rozwiązaniem do zażegnania problemów jest jego unikanie. Dlatego postaraj się zminimalizować możliwość rozwoju infekcji u Twojego kota.
Odpowiednie warunki sanitarne panujące w domu – regularnie czyszczona kuweta, świeża karma,  czysta woda i czyszczone legowisko – to podstawa do zdrowie Twojego pupila. 
Kotom alergikom zaleca się unikanie wszelkich miejsc mogących nasilić objawy alergii. 
W okresie zimowym szczególnie zadbaj o strefę komfortu kota. Nie pozwól mu długo przebywać na zimnie, zadbaj o dokładne osuszanie go po kąpieli, unikaj przeciągów i nagłych zmian temperatur w mieszkaniu. 


Kot ma kaszel – jak go karmić?


W obliczu choroby kotu może towarzyszyć złe samopoczucie i brak apetytu. Jedzenie jest niezbędnym wsparciem podczas wychodzenia z choroby! Zadbaj zatem, aby Twój kot spożywał pełnowartościowe posiłki o regularnych porach. Dieta kota powinna opierać się przede wszystkim na mięsie, które charakteryzuje się wysoką zawartością białka. Jest ono niezbędne do regeneracji. Karmy dla chorego kota powinny również zawierać dodatek warzyw, które są źródłem witamin, szczególnie ważnych w czasie infekcji. Zadbaj również o nawodnienie Twojego mruczka. W czasie choroby kot narażony jest na odwodnienie. Czysta miska z wodą powinna zawsze być łatwo dostępna dla zwierzaka.


Kot ma kaszel – co powinien jeść?


W tym trudnym czasie lepiej sprawdzą się karmy mokre. Charakteryzują się dużą wilgotnością, a więc dodatkowo nawodnią organizm Twojego kotka. Oto kilka watahańskich propozycji:

Podając karmę swojemu kotu zadbaj o to by była jak najwyższej jakości. Składniki takie jak konserwanty, polepszacze smaków, sztuczne aromaty i emulgatory nie są wskazane w diecie żadnego zwierzaka. Produkty o sprawdzonych i jasnych pozwolą na szybszą regenerację Twojego kota.


Dlaczego jakość karmy jest tak ważna? 


Pisząc o jakości karmy mamy na myśli przede wszystkim jej skład. Dobra karma dla psa lub kota powinna zawierać jak najwięcej potrzebnych składników odżywczych, które znajdziemy w mięsie, warzywach czy owocach, i najmniej (a najlepiej w ogóle) konserwantów, sztucznych barwników i innych zapychaczy. Takie substancje nie mają właściwości odżywczych i szkodzą zdrowiu zwierząt. Karmy, które zawierają takie składniki możemy porównać z dobrze nam znanym fast foodem.  


Co odróżnia karmy Wataha od innych?     

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki     
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso     
  • Jasny i przejrzysty skład     
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości     
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)     
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat  

Po więcej ciekawostek z życia psów i kotów wpadnij na naszego bloga. Oto kilka wpisów, które pojawiły się na nim w ostatnim czasie:

1. Kynofobia - strach przed psami

2. Pchły u kota - jak się ich pozbyć?

3. Jakiego zapachu nie lubią psy?
 



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!