Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Zaparcia u psa – jak pomóc zwierzakowi?
  3. Zaparcia u psa – jak pomóc zwierzakowi?

Są takie problemy zdrowotne, które dotyczą zarówno ludzi, jak i zwierząt. Przykładem są kłopoty z układem pokarmowym. Zaparcia u psa są dość częste, a wraz z wiekiem ryzyko ich występowania rośnie. Jak im zapobiegać i pomóc psiakowi?

Sposoby radzenia sobie z psimi zaparciami są zależne od tego, jaka jest ich przyczyna. W części przypadków wystarczą domowe sposoby, tudzież zmiana nawyków. Jednak w części konieczna jest konsultacja z weterynarzem, bo problem może być znacznie poważniejszy.

Zaparcia u psa – jakie są przyczyny?

Zdrowy pies powinien wypróżniać się raz lub dwa razy dziennie. Jeżeli nie potrafi tego zrobić przez dwa dni, należy się temu przyjrzeć. Najczęściej przyczyną zaparć jest zła dieta, więc jeśli problem pojawił się nagle, a niedawno zmieniliśmy coś w sposobie żywienia psa, być może jest to wskazówka, że trzeba iść w inną stronę. Może pies dostaje niskiej jakości karmę, która przyczynia się do nadwagi? A może dostaje zbyt mało wody?

Inną przyczyną jest nadwaga, albo zbyt mała dawka ruchu. Aktywność fizyczna przyspiesza procesy trawienne i perystaltykę jelit. Zdarza się też, że zaparcia u psa są efektem schorzeń, czy guzów, jak guzy jelita grubego. Podejrzewając, że przyczyna jest poważniejsza, należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Tak samo, kiedy wypróżnieniu towarzyszą wymioty, co może świadczyć o obecności ciała obcego.

Jak pomóc pupilowi?

Jeszcze zanim pojawi się problem z zatwardzeniem, warto mu zapobiegać, a więc dbać o to, by w miskach były wysokiej jakości karma i zawsze świeża woda. A co, kiedy psiak już ma problem? Każdy opiekun, widząc, jak pies się męczy, przeżywa to razem z nim. Chcąc mu pomóc w wyregulowaniu procesu trawienia, musimy zapewnić mu sporo ruchu, to powinno pobudzić jelita. Musimy pilnować, by dużo pił wody, a przy tym podać delikatną herbatkę z senesu. W sklepach zoologicznych są specjalne przekąski sprzyjające przeczyszczeniu, albo podajmy zwierzakowi odrobinę oleju parafinowego. W większości przypadków te metody będą wystarczające, ale jeśli tak nie jest lub zaparcia są częste, konieczna jest wizyta u weterynarza.



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!