Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Ząbkowanie u psa – wszystko co warto wiedzieć
  3. Ząbkowanie u psa – wszystko co warto wiedzieć

Wymiana zębów u psa to naturalny proces. Bywa uciążliwy zarówno dla samego szczeniaka, jak i dla jego właścicieli. Ząbkowanie u szczeniaka można analogicznie porównać do okresu ząbkowania u dziecka. Maluchy w tym czasie są rozdrażnione, marudzą i tracą apetyt. Podczas ząbkowania szczeniak może odczuwać dyskomfort związany ze swędzącymi dziąsłami, co skutkuje gryzieniem różnych przedmiotów czy rąk właścicieli. Co warto wiedzieć o ząbkowaniu u psa?

Kiedy szczeniak zaczyna ząbkować?

Wyrzynanie pierwszych zębów mlecznych u szczeniąt rozpoczyna się mniej więcej w trzecim tygodniu życia. Komplet mlecznych zębów liczy 28 sztuk: po 6 siekaczy, 2 kły, oraz 3 przedtrzonowce zarówno w szczęce, jak i żuchwie. Warto zaznaczyć, że ząbkowanie obejmuje wyłącznie siekacze, kły, i przedtrzonowce, natomiast trzonowe zęby mleczne, a także pierwszy przedtrzonowiec, pojawiają się już jako stałe. Ząbkowanie powinno zakończyć się około 7 tygodnia życia, choć u psów ras miniaturowych może to być później.

Wymiana zębów mlecznych na stałe u szczeniąt to indywidualna sprawa. Proces ten rozpoczyna się od wypadania mlecznych siekaczy żuchwy, a następnie siekaczy szczęki, kolejno przedtrzonowców i kłów. Kły, zwłaszcza te w szczęce, często wykazują tendencję do utrzymywania się w dziąśle, nawet po wyrośnięciu kłów stałych. W przypadku, gdy mleczne kły nie wypadają pomimo obecności zębów stałych, mówimy o tzw. przetrwałych kłach mlecznych. Konieczne jest ich usunięcie przez weterynarza, ponieważ pozostawienie ich niesie ryzyko nieprawidłowego ustawienia kłów stałych w stosunku do szczęki i kłów żuchwy. Ekstrakcję przetrwałych zębów zaleca się przeprowadzić najpóźniej do 9 miesiąca życia psa, gdyż w tym okresie zakończony zostaje proces wzrostu zębów stałych, mając na celu uniknięcie deformacji zgryzu u psa. 

Objawy ząbkowania u psa

Wymiana zębów mlecznych na stałe u psa zazwyczaj przebiega bezproblemowo i bezobjawowo. Wypadające zęby mleczne często są zjadane przez szczeniaki podczas posiłku, co nie stanowi dla nich zagrożenia. W niektórych przypadkach właściciele mogą natrafić na zgubione zęby mleczne na podłodze lub w psim legowisku. Po czym poznać, że pies ząbkuje?

  • zaczerwienienie dziąseł

  • nieznaczne krwawienie dziąseł

  • drażliwość

  • swędzenie dziąseł, które pies próbuje zniwelować poprzez gryzienie

Do niepokojących objawów zalicza się:

  • zahamowanie ząbkowania

  • złamanie zęba mlecznego, które może doprowadzić do zapalenia

Jak pomóc psu podczas ząbkowania?

Zazwyczaj nie ma konieczności ingerowania w naturalny proces wymiany zębów u psa. Jednakże, u psów ras miniaturowych i brachycefalicznych mogą pojawić się pewne komplikacje. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, konieczna jest konsultacja z weterynarzem. Dlatego podczas ząbkowania należy regularnie sprawdzać stan jamy ustnej szczeniaka.

Można jednak ulżyć psu w intensywnym swędzeniu dziąseł. Odpowiednio dobrany gryzak, najlepiej z twardszego, trudnego do rozerwania materiału złagodzi swędzenie, a także odwróci uwagę szczeniaka od przedmiotów, których nie wolno mu gryźć. 

Czym karmić psa podczas ząbkowania?

Zdarza się, zwłaszcza przy obrzęku dziąseł spowodowanym ząbkowaniem, że szczeniak traci apetyt. Chociaż jest to stan przejściowy, to z uwagi na zwiększone zapotrzebowanie na energię i inne składniki odżywcze, może być niepokojący. W takiej sytuacji warto rozważyć zmianę sposobu karmienia. 

Na czas ząbkowania psa dobrze jest zaopatrzyć się w mokrą karmę – jest miękka, nie trzeba jej gryźć i dodatkowo nawadnia organizm. Suchą karmę można próbować rozmiękczyć wodą, aby zamieniła się w półmiękką papkę. Inne posiłki, które z pewnością sprawdzą się w okresie ząbkowania szczeniaka, to BARF składający się z mięsa z dodatkiem warzyw i wypełniacza, np. ryżu. Przy tym rodzaju żywienia zalecane jest stosowanie odpowiednich suplementów, które zapobiegną niedoborom składników odżywczych w diecie pupila.

Zbilansowana dieta dla psów w każdym wieku

Wataha to marka karm premium dla psów oraz kotów. Powstała z miłości do zwierząt i chęci zapewniania pupilom zbilansowanych, odżywczych posiłków, bez zbędnych chemicznych dodatków. Karmy Wataha powstają wyłącznie z surowców, które pochodzą od zaufanych dostawców. Wiemy, jaką rolę odgrywa dieta w życiu czworonogów, dlatego szczególną uwagę zwracamy na standardy produkcji. Wataha to karma, której nie sposób się oprzeć!

karma dla psa

karma dla kota

akcesoria



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!