Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Problemy behawioralne u kota
  3. Problemy behawioralne u kota

O współpracy z behawiorystą mówi się najczęściej w przypadku kłopotów z psem. Tymczasem problemy behawioralne mają także koty. Z czego wynikają i jak możemy sobie z nim poradzić?

Część osób mających trudności w okiełznaniu zachowania kota, zrzuca to na karb kociego charakteru. Niestety, wiele z tych trudnych zachowań wcale nie jest naturalnych. Ba! Należałoby się zastanowić, z czego wynikają i co zrobić, by je wyeliminować. Przyjrzyjmy się zatem, jakie są najczęstsze problemy behawioralne i w jaki sposób możemy sobie z nimi poradzić.

Jakie problemy behawioralne mogą pojawić się u kota?

Wśród zachowań, jakie powinny zaniepokoić, jest np. nadmierne miauczenie lub całkowity brak, duża aktywność nocna, drapanie i agresja, czy oddawanie moczu poza kuwetą. Właściwie spektrum zachowań jest tak szerokie, że trudności behawioralne można podzielić na kilka kategorii.

  1. Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne – kot może np. obsesyjne wylizywanie albo gonienie ogona;
  2. Zachowanie nieprawidłowo nakierowane – są np. wtedy, kiedy kociak, zamiast ssać mleko matki, ssie wełnę;
  3. Fobie – czyli np. częste ataki paniki;
  4. Brak reakcji – depresja i apatia;
  5. Zaburzenia próżniowe jak jedzenie niejadalnych przedmiotów;
  6. Zaburzenia snu.

Co można z tym zrobić?

Przyczyn problemów behawioralnych może być równie wiele, jak samych zachowań. Stres, niezaspokojenie potrzeb, alergia, starość i wiele innych. Od tego, jaka jest przyczyna, będzie zależało nasze dalsze działanie. To, czego nam nie wolno robić, to krzyczeć na kota – kot nie robi tego specjalnie i nie wie, że robi źle.

Swoje działania zacznijmy od wizyty u weterynarza i wykonania serii badań. Może się okazać, że problemy behawioralne u kota są wynikiem choroby. Następnie skontaktujmy się z zoopsychologiem lub behawiorystą. Na podstawie obserwacji kota w jego naturalnym środowisku być może wskaże, co stoi u podłoża niepożądanych zachowań i w jaki sposób możemy je zmienić. Jeżeli istnieje podejrzenie, że chodzi o stres, można poprosić specjalne preparaty, które podamy doraźnie w stresogennych sytuacjach.

 



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!