Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Czipowanie psa – co trzeba wiedzieć?
  3. Czipowanie psa – co trzeba wiedzieć?

Chociaż czipowanie psa staje się coraz powszechniejsze, w dalszym ciągu rodzi wiele pytań, a tym samym wątpliwości co do zasadności. Obecnie czipowanie nie jest w świetle prawa obowiązkowe. Jednak są schroniska lub fundacje, które bez tego nie wydadzą zwierzaka przyszłemu opiekunowi.

Sam czip jest zamkniętym w sterylnej powłoce mikroprocesorem. Całość zaprojektowano w taki sposób, by była w pełni bezpieczna dla psa. Podczas wizyty u weterynarza aplikatorem wprowadza się czip pod skórę w okolicy szyi albo łopatek. Czip zawiera unikatowy 15-cyfrowy kod z danymi opiekuna.

Dlaczego warto wziąć pod uwagę czipowanie psa?

Każdy pies powinien mieć swoją własną obrożę a przy niej dane właściciela. Dzięki temu można łatwo go odnaleźć, jeżeli się zgubi lub ucieknie. Czipowanie psa działa podobnie – mikroprocesor pozwoli szybko zidentyfikować zwierzaka, jego adres i opiekunów. Różnica polega na tym, że pies może łatwo obrożę zgubić, natomiast czip będzie z nim do końca życia.

Kiedy pomyśleć o czzipowaniu?

Nie ma ani dolnej, ani górnej granicy wieku. Można zaczipować szczeniaczki i psy dorosłe. Ponieważ nie jest to obowiązkowe, nie musimy też specjalnie umawiać się na wizytę. Potraktujmy to raczej jako dodatkową usługę podczas szczepienia czy innej rutynowej kontroli. Poza tym musimy zaczipować zwierzaka, jeśli chcemy mu wyrobić paszport.

Jakie informacje zawiera czip?

W zasadzie na mikroprocesorze znajduje się jedynie wspomniany wcześniej kod. Tyle i aż tyle. Po zaczipowaniu psa kod wprowadza się do bazy danych. Tam z kolei jest przypisany do naszych danych osobowych, adresu i numeru telefonu. Z racji tego, że czipowanie psa ma służyć przede wszystkim łatwej identyfikacji w nagłej sytuacji, musimy pamiętać, że ma sens jedynie wtedy, kiedy dane są aktualne.

Jeżeli zmieniamy numer telefonu, adres zamieszkania albo pies należał do kogoś innego, a teraz zamieszkał z nami, koniecznie musimy to zgłosić. W zależności od tego, jakie urządzenie będzie posiadać pies i na jakim poziomie jest cennik weterynarza, koszt czipowania jest w granicach 50-150 zł.



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!