Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Sposoby na kule włosowe u kota
  3. Sposoby na kule włosowe u kota

Kule włosowe u kota to powszechny problem, z którym spotyka się większość kocich opiekunów. Szorstki język pupila sprawia, że podczas codziennego czyszczenia futerka, część włosków trafia do przewodu pokarmowego. Jeżeli jest ich zbyt dużo, kot musi się ich pozbyć z żołądka. Czasem jednak tej sierści jest zbyt dużo. Na szczęście można temu zapobiegać.

O tym, że kot ma kłopot z nadmiarem sierści, poznamy po sytuacji, w której zauważymy, że nasz kot zwrócił niestrawioną kulkę sierści. Jeżeli sierść dłużej zalega w przewodzie pokarmowym, to może odkładać się w jelitach tworząc pilobezoary. Są one zwartymi strukturami stanowiącymi zagrożenie dla kociaka.

Kule włosowe u kota – jakie są ich przyczyny?

Normalne, że koty poświęcają na pielęgnację futra sporo czasu, ale zdarza się, że jest to zbyt częste. Z taką sytuacją mamy do czynienia na przykład wtedy, kiedy zwierzak ma problem z zaburzeniami behawioralnymi. A ponieważ kot obsesyjnie się wylizuje, to w żołądku jest więcej sierści niż u przeciętnego mruczka. Drugim powodem, dla którego kule włosowe u kota się pojawiają, jest intensywne linienie. Jeśli nie zauważymy, by kot mył się częściej niż zwykle, a przy tym kule włosowe są na podłodze regularnie, to znaczy, że zwierzak traci więcej sierści. Może to być efektem nieodpowiedniej diety, problemów zdrowotnych lub zmianą pory roku.

Jak możemy pomóc kotu?

Po pierwsze dbajmy o prawidłowe nawadnianie, odpowiednie nawodnienie zapobiega gromadzeniu się sierści w żołądku. W miseczce zawsze powinna być świeża woda, szczególnie kiedy zwierzak dostaje suchą karmę. Ponadto dobrym sposobem jest dodanie do karmy odrobiny tłuszczu, dzięki któremu włoski są śliskie i organizm może je łatwiej wydalić. Nie możemy też zapominać o błonniku, w tym celu warto zainwestować w trawę dla kota.

Po drugie regularnie szczotkujmy pupila. Podczas czesania usuwamy z futra martwe włoski, a tym samym podczas mycia połknie ich znacznie mniej. Stosujemy tylko szczotkę dla kotów i czeszemy co dwa dni.

Po trzecie zadbajmy o odpowiednią dawkę ruchu. Ruch poprawia perystaltykę jelit i usprawnia pracę układu pokarmowego. Zwierzaki, które często się bawią i są aktywne, rzadziej mają kłopoty z kulami włosowymi.



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!