Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Kot rasy Ragdoll - historia, charakterystyka, żywienie i pielęgnacja
  3. Kot rasy Ragdoll - historia, charakterystyka, żywienie i pielęgnacja

Ragdoll to po angielsku szmaciana lalka. Koty tej rasy w niczym jej nie przypominają – są piękne i puszyste. Nazwa rasy miała wziąć się od tego, że gdy Radgolla weźmie się na ręce, ten bardzo się rozluźnia. Zastanawiasz się czym jeszcze charakteryzują te koty? Zapraszamy do lektury!

 

Ragdoll -  historia

Historia ragdolli nie sięga daleko, ponieważ do lat 60. XX wieku. Założycielką rasy była Kalifornijka Ann Baker, hodowczyni kotów perskich. Matką dzisiejszych ragdolli miała być uratowana po wypadku kotka Josephine, która wyglądała jak angora. Krzyżowano ją na początku z kotem birmańskim, a później z innymi rasami. Ann Baker udało się wypromować nową rasę. Zastrzegła nazwę ragdoll i założyła International Ragdoll Cat Associacion. Hodowcy spoza IRCA, którzy nie chcieli płacić za wykorzystywanie nazwy rasy, koty ze swoich hodowli nazywali ragamuffin. Pierwszy ragdoll został zarejestrowany w  USA w 1965 roku, a w Wielkiej Brytanii w 1983 roku.

 

Charakter

Kot rasy ragdoll jest niezwykle towarzyski, uwielbia pieszczoty i spędzanie czasu z właścicielem. Nie ma problemów z zaaklimatyzowaniem się w nowym miejscu. Dobrze by było, gdyby poza ludzkimi członkami rodziny, miał też kociego przyjaciela. Ragdoll nie jest skocznym kotem, raczej nie wskakuje na meble i ich nie drapie. Dobrze dogaduje się z dziećmi, jest spokojny i cierpliwy. Ragdoll lubi też przeróżne zabawy – podobno nigdy z nich nie wyrasta. Jest ciekawskim kotem i choć woli spędzać czas w domu, czasem lubi wyjść na dwór. Łatwo też uczy się chodzić na smyczy.

 

Wygląd i budowa ciała

Ragdoll ma dość masywną budowę ciała, jego klatka piersiowa szeroka, a głowa średniej wielkości. Należy do grupy średnich kotów – samice ważą do 6 kg, samce do około 9,5 kg. Cechą charakterystyczną tej rasy jest miękkie i puszyste futro z kołnierzem. Ragdoll występuje w wielu wariantach kolorystycznych, jednak nie wszystkie są uznane przez każdą organizację felinologiczną. Umaszczenie, które jest uważane za prawidłowe przez wszystkie organizacje to: seal (czarny), chocolate (czekoladowy), blue (niebieski), red (rudy), lilac (liliowy), tortie oraz cream (kremowy). Futro ragdolla może być też typu colorpoint: syjamskim, burmskim i tonkijskim.

 

Pielęgnacja i żywienie

Sierść ragdolla, mimo że jest puszysta i dłuższa, nie jest trudna w pielęgnacji. Wystarczy ją regularnie wyczesywać, np. raz w tygodniu. Warto jest przyzwyczajać kota do tej czynności od małego. W okresie linienia dobrze jest zaopatrzyć się w trawę dla kotów, ponieważ wiele włosów może pozostać w organizmie kota. Aby pomóc mu się jej pozbyć można podawać mu specjalną trawę lub pastę.

Dieta Ragdolla powinna opierać się na posiłkach bogatych w mięso. Jest ono przede wszystkim źródłem potrzebnego białka, zdrowych tłuszczy i minerałów. Karma ragdolla może zawierać również warzywa i owoce, które dostarczą mu witaminy. Zbilansowane posiłki są niezwykle ważne – dostarczają kotu nie tylko odpowiednią dawkę energii ale też są podstawą jego dobrej odporności i zdrowia. W naszym sklepie znajdziesz produkty, które powstają z myślą o potrzebach naszych czworonogich przyjaciół. W karmach Wataha nie ma konserwantów, barwników czy polepszaczy smaku. Stawiamy wyłącznie na naturalne, wysokiej jakości surowce ze sprawdzonych  źródeł. Jeśli szukasz karmy dla swojego pupila, sprawdź produkty z kategorii karma dla kota ragdoll.



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!