Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Skąd się bierze czkawka u psa?
  3. Skąd się bierze czkawka u psa?

Młodzi rodzice czasem patrzą ze zdziwieniem i zaskoczeniem, kiedy ich maluszek cały podskakuje podczas czkawki. W przypadku psów także czkawka występuje, a już szczególnie często u szczeniaków. Z czego to wynika czkawka u psa i co wtedy robić?


Powód występowania czkawki u pupila jest taki sam jak u człowieka. Wiąże się ona z brakiem kontroli skurczów przepony. Powstają na skutek podrażnienia. Przyczyną tego jest łapczywe jedzenie i połykanie dużych ilości powietrza. Jest to dokładnie to samo, z czym spotykamy się u małych dzieci. Zdarza się też, że czkawka u psa jest wynikiem stresu, ekscytacji bądź zmęczenia. Wtedy też zwierzak zaczyna jeść w pośpiechu i siłą rzeczy, nałyka się przy tym powietrza.


Czkawka u psa – czy trzeba coś robić?

Jeśli czkawka występuje sporadycznie i najczęściej po paru minutach mija, nie musimy się tym przejmować. Szczególnie jeśli sprawa ta dotyczy młodych piesków. Najpewniej jest to efektem wspomnianego łapczywego jedzenia. Nie próbujmy takich metod jak wystraszenie psa. Czasem poleca się to u ludzi, ale absolutnie nie próbujmy u psa. Nie tylko nie pomoże, ale może odbić się na psychice pupila. Po prostu przeczekajmy.

Może się okazać, że za czkawkę odpowiada nieodpowiednia dieta. Jeśli więc obserwujemy, że czkawka zaczęła się pojawiać po zmianie karmy, to pomyślmy o tym, by wypróbować inną. Bywa, że czkawka jest reakcją organizmu na kontakt z alergenami, więc przy nawracającym problemie, lepiej wyeliminować jego przyczynę.


Kiedy „czkawka” czkawką nie jest?

Sama w sobie czkawka nie jest groźna, ale może się zdarzyć, że nie chodzi tylko o czkawkę. Bywają, chociaż rzadko, sytuacje, kiedy dorosły pies ma czkawkę na skutek silnego stresu bądź kłopotów z jedzeniem. Ponadto może to być jeden z objawów wielu poważnych schorzeń. Przykładowo czkawka może świadczyć o niewydolności oddechowej przez zapalenie płuc albo astmę. W takim przypadku charakterystycznym objawem jest duszenie lub dziwne odgłosy przy czkawce jak trąbienie bądź dudnienie. Zaniepokoić nas powinny pojawiające się jednocześnie niebieskie dziąsła, wymioty. Czkawka jest też jednym z objawów połknięcia ciała obcego lub zarobaczenia. Jeśli więc po paru minutach czkawka nie przechodzi, występują niepokojące symptomy, pies zachowuje się inaczej lub czkawka jest coraz częstsza, bezzwłocznie skontaktujmy się z weterynarzem.


Diagnoza czkawki u weterynarza 

Jeśli czkawka u twojego psa występuje bardzo często, utrzymuje się od kilku godzin czy dni lub towarzyszą jej dodatkowe obawy, już wiesz, że powinieneś udać się z pupilem do weterynarza. W jaki sposób lekarz przeprowadzi badanie? 

Poza podstawowym obejrzeniem zwierzaka i dogłębnym wywiadem (przygotuj się na pytania dotyczące zachowania psa, niepokojących objawów, diety, podanych leków itd.), weterynarz może zadecydować o dodatkowych badaniach. Taka konieczność może zajść przede wszystkim wtedy, gdy lekarz nie będzie w stanie od razu postawić jednoznacznej diagnozy. O jakich badaniach mowa? 
  • Badanie poprzez dotyk w okolicach klatki piersiowej, szyi oraz brzucha – pod skórą mogą pojawić się guzki lub ropnie, które mogą zwiastować rozwijający się stan zapalny. Jeśli zwierzak będzie wrażliwy na ból w tych miejscach, będzie to znak, że w jego organizmie zachodzą niepokojące zmiany  
  • Badanie krwi – wyniki badania krwi od razu pokażą, czy organizm zmaga się z chorobą lub stanem zapalnym 
  • Weterynarz może zlecić wykonanie prześwietlenia, które umożliwi mu zobaczenie organów zwierzaka “od środka” i zlokalizowanie źródła problemu  
  • Badanie neurologiczne, które pomaga w ocenieniu zdolności motorycznych i percepcyjnych psa (wykluczamy zaburzenia neurologiczne i zaburzenia pracy mózgu) 

Jak przeciwdziałać czkawce? 

Jeśli widzisz, że twój pies jest łakomczuchem i w zbyt szybkim tempie zjada posiłki, możesz kupić mu miskę spowalniającą jedzenie. Jest ona zazwyczaj dość płaska, ale zawiera specjalne wypustki, w które wpada jedzenie. Są one przeszkodą dla zwierzaka, przez co ten wolniej je. Taka miska nie tylko pomoże wam unikać czkawki – jest świetną formą intelektualnego treningu dla każdego psa.  

Kolejnym sposobem, który może przeciwdziałać występowaniu czkawki u psa, jest dzielenie porcji jednego posiłku na 2-3 mniejsze. Być może w ten sposób pies oduczy się łakomstwa i łykania powietrza podczas jedzenia.  

Jak pomóc psu pozbyć się czkawki? 

Jeśli psa męczy czkawka, możesz podać mu wodę. Pamiętaj, żeby pod żadnym pozorem nie wlewać mu jej siłą do pyska – w ten sposób pies może się zakrztusić. Wystarczy, że podsuniesz mu miskę z wodą, jeśli nie będzie chciał się napić, trudno. Innym sposobem jest podanie psu smakołyka do gryzienia. Ślinianki, pobudzone do pracy, mogą zniwelować czkawkę.  


Przypominamy! Jeśli twój pies ma czkawkę, nie strasz go, nie podawaj mu cukru, nie zmuszaj do picia wody. 

Karma Wataha dla twojego psa 

Uciążliwa czkawka może być skutkiem nieprawidłowej diety. Wtedy konieczne będzie zmienienie karmy na taką, która np. nie zawiera zbóż. Dieta psa jest tak samo ważna jak dieta każdego z nas. Posiłki są dla twojego pupila źródłem energii i składników odżywczych, które są potrzebne do prawidłowej pracy całego organizmu. 

Nasza strona internetowa KarmaWataha.pl obsługuje sklep z karmami dla psów i kotów. Oferujemy różnorodne produkty, które odpowiadają na potrzeby żywieniowe pupili różnych ras i w różnym wieku.  

Co charakteryzuje karmy Wataha? 

  • karmy są przygotowywane według specjalnie opracowanych receptur, dzięki czemu są pełnowartościowe i dostosowane do potrzeb żywieniowych kotów 
  • nie zawierają szkodliwych składników takich jak konserwanty, sztuczne barwniki czy polepszacze smaku 
  • do produkcji wykorzystujemy wyłącznie wysokiej jakości surowce, które pochodzą od sprawdzonych lokalnych dostawców 
  • nasze karmy mają jasny i przejrzysty skład – łatwo możesz dowiedzieć się, co znajduje się w danym produkcie 
  • szczelne opakowania na dłużej zatrzymują świeżość produktu 

 

Jadłospis twojego psa powinien być w miarę różnorodny, aby spełniał jego potrzeby i gwarantował mu dostęp do najpotrzebniejszych składników odżywczych. Dieta każdego psa powinna opierać się na mięsie, które jest głównym źródłem białka, minerałów i tłuszczy. Owoce oraz warzywa wzbogacają posiłki m.in. o błonnik i witaminy.  

W sprzedaży posiadamy również przysmaki dla psów w formie groszków i suszonych plastrów skóry i mięsa. Są one niezwykle aromatyczne, dzięki czemu psy chętnie je gryzą i zjadają. Takie przysmaki możesz podawać psu jako przekąskę, nagrodę podczas tresury lub zabierać we wspólną podróż.  

Więcej praktycznych informacji znajdziesz na naszym blogu. Nasze ostatnie wpisy: 

  1. Jak przygotować kota na dziecko? 
  2. Ubezpieczenie kota i psa – kiedy warto i co obejmuje? 
  3. Łupież u psa - skąd się bierze?


Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!