Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Łupież u psa – skąd się bierze?
  3. Łupież u psa – skąd się bierze?

Dla wielu z nas łupież jest problemem, z którym trudno walczyć. U naszego pupila też może się pojawić. Skąd się bierze łupież u psa i jakie są jego objawy?

Podstawowe symptomy są podobne do tych, jakie występują u nas. Na skórze pojawia się biały nalot, który może powodować dyskomfort, ale na tym nie koniec. Łupież jest chorobą, której nie wolno lekceważyć. Wymaga diagnozy i wdrożenia leczenia.

Objawy psiego łupieżu

Nie zawsze od razu zauważymy, że nasz pies ma kłopot z łupieżem, więc trzeba stale przyglądać się jego zachowaniu i kondycji sierści. Poza charakterystycznym nalotem możemy zauważyć, że pies częściej drapie się w okolicy ogona lub grzbietu. Wynika to z uporczywego swędzenia. Oprócz tego jego skóra jest podrażniona i brzydko pachnie. Zdarza się, że w okolicach zmian skórnych widać nadmierne linienie. Wszystkie te symptomy powinny skłonić nas do kontaktu z weterynarzem. Łupież u psa nie zniknie sam z siebie, a w cięższych przypadkach na skórze pojawiają się czerwone krosty i strupy.

Łupież u psa – przyczyny

Wyróżniamy łupież suchy i tłusty, przy czym pierwszy diagnozuje się częściej. Do powstania psiego łupieżu przyczynia się wiele czynników. I nie zawsze będziemy w stanie od razu dojść do tego, co jest problemem. Niedobór witamin, zła dieta, alergie i choroby skórne. Oprócz tego łupież może być wynikiem braku pielęgnacji bądź nadmiernego stresu. Są też rasy psów, które posiadają wyjątkowo wrażliwą skórę i mają większą skłonność do występowania łupieżu. Przykładem są yorki, u których łupież może się pojawić na skutek użycia mocniejszego kosmetyku.

Pies ma łupież – co dalej?

Przede wszystkim musimy udać się do weterynarza, który zdiagnozuje chorobę. Trzeba mieć pewność, że to łupież jest problemem, a nie jest jedynie wynikiem jakiegoś postępującego schorzenia. Lekarz zbada psa, zada nam podstawowe pytania o dietę i styl życia, a następnie dobierze leczenie. Przy alergiach najczęściej zaleca się zmianę szamponu na hipoalergiczne. Zdarza się, że konieczne będą specjalne preparaty na pchły i kleszcze.

 

Pielęgnacja skóry i sierści psa

Prawidłowa pielęgnacja gwarantuje nie tylko ładny wygląd zwierzaka, ale przede wszystkim wpływa na jego zdrowie i samopoczucie. Zabiegi pielęgnacyjne będą różnić się w zależności od rasy psa, ponieważ dopasowujemy je do potrzeb i rodzaju sierści pupila, ale zazwyczaj składa się z kilku podstawowych elementów. Podpowiadamy jak pielęgnować psy z różnymi typami sierści i na jakie zabiegi warto zwrócić uwagę.

 

 

Pielęgnacja psa krótkowłosego vs długowłosego

Pielęgnacja psów krótkowłosych zazwyczaj jest zdecydowanie łatwiejsza i mniej czasochłonna niż w przypadku psów z dłuższą sierścią. Dlaczego?

Sierść psów krótkowłosych zazwyczaj osiąga długość około 4 cm i jest prosta. Niektóre krótkowłose rasy mają uboższy podszerstek, dzięki czemu gubią mniej sierści. Zaletą psów z krótką sierścią jest fakt, że ta nie kołtuni się, nie mierzwi i nie wymaga podcinania czy trymowania. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym psów krótkowłosych jest regularne wyczesywanie sierści w celu usunięcia martwego włosia.

Pielęgnacja psów długowłosych jest zdecydowanie bardziej wymagana i czasochłonna. Właściciel takiego psa powinien zarezerwować sobie więcej czasu na pielęgnację swojego towarzysza.

Sierść ras długowłosych często jest kręcona, kędzierzawa, falowana, ale może być również prosta. Taka sierść również wymaga dokładnego wyczesywania, ale też rozczesywania, ponieważ łatwo plącze się i kołtuni. Po spacerze nie można zapominać o oczyszczaniu sierści z patyczków, trawy czy liści, które łatwo wplątują się we włosy.

Sierść psów długowłosych wymaga nie tylko regularnego czesania, ale również przycinania bądź trymowania. Ze względu na to, że nie każdy z nas posiada umiejętności fryzjerskie, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Istotne jest, aby do tego zabiegu wykorzystywać tylko profesjonalne narzędzia – w przeciwnym wypadku sierść naszego pupila może ulec zniszczeniu.

 

Mój pies nie lubi czesania – co teraz?

Szczotkując sierść psa nie tylko dbamy o jego komfort i zdrowie, ale również o porządek w naszym domu. Wiele ras psów gubi włosie przez cały rok, a w okresie linienia jest to szczególnie widoczne. Regularnie szczotkując psa pomagamy mu pozbyć się martwego włosia, które później nie będzie „fruwać” po mieszkaniu.

Problem pojawia się wtedy, gdy nasz pupil nie pozwala się czesać. Jak poradzić sobie z tym poradzić?

Najlepszy i sprawdzony sposób to oswajanie psa z wyczesywaniem już w wieku szczenięcym. Dobrze jest wybrać moment, kiedy psiak jest zmęczony, np. po zabawie i nie jest skory do wygłupów. Na początek dobrze sprawdzi się szczotka z miękkiego włosia przeznaczona do czesania szczeniąt. Zacznij od krótkiego czesania, np. przez około minutę, a z czasem możesz wydłużać ten proces. Pamiętaj, żeby na koniec pochwalić i nagrodzić swojego pupila.

A co w przypadku dorosłych psów?

Starszego psa, który nie lubi czesania prawdopodobnie trudniej będzie ci przekonać do tego zabiegu. Ale nic straconego! Tak jak w przypadku szczeniąt, możesz małymi krokami przyzwyczajać pupila do czesania i nagradzać go za dobre zachowanie. Być może szczotka lub grzebień, których używasz są nieodpowiednie? Jeśli zmiana sprzętu i sposobu pielęgnacji nie pomogły, możesz skorzystać z pomocy psiego fryzjera.

 

Jak często kąpać psa?

Kąpiele również są ważnym elementem w pielęgnacji sierści i skóry psa. Musimy jednak pamiętać o tym, że nie wolno tego robić za często! W przeciwnym wypadku możemy doprowadzić do podrażnienia skóry pupila. Pojawia się więc pytanie: jak często kąpać psa?

Warto kierować się tutaj zasadą: jak najrzadziej i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Psa kąpiemy tylko w sytuacji, gdy podczas spaceru wytarzał się w błocie, padlinie czy odchodach i jest bardzo brudny, przed strzyżeniem lub gdy musimy pozbyć się pcheł. Do tego celu używamy wyłącznie kosmetyków przeznaczonych dla psów, które są delikatne i dostosowane do potrzeb ich skóry.

 

Karma a zdrowa sierść i skóra

To, co je twój pies ma ogromne znaczenie. Posiłki nie tylko dostarczają mu potrzebną energię i zaspokajają jego głód. Wpływają również na samopoczucie oraz wygląd twojego pupila. W jaki sposób?

Zabiegi pielęgnacyjne nie są gwarancją zdrowej skóry i pięknej sierści. Podstawą jest zdrowa i pełnowartościowa dieta. Dlatego tak ważna jest jakość karm i przekąsek, które podajesz swojemu psu.

 

 

Odpowiednia karma dla twojego psa to taka, która jest bogata w witaminy, minerały, wielonienasycone kwasy tłuszczowe i inne składniki odżywcze. Są one niezwykle potrzebne do prawidłowej pracy całego organizmu, ale wpływają również na stan skóry oraz sierści twojego pupila. Jaką karmę wybrać?

 

Karma Wataha dla twojego psa

Karmy Wataha to wysokiej jakości produkty. W ich składzie nie znajdziesz konserwantów, sztucznych barwników i innych zapychaczy. Nie zawierają one żadnych wartości odżywczych. Zamiast tego, nasze karmy są bogate w białko, witaminy, zdrowe kwasy tłuszczowe, minerały czy błonnik, które wspierają funkcjonowanie całego organizmu zwierzaka.

Karmy Wataha są produkowane wedle specjalnie opracowanych receptur opartych na wysokiej jakości mięsie, warzywach, owocach i ziołach. Oferujemy szeroką gamę różnorodnych produktów, spośród których możesz wybrać najlepszą karmę dla swojego psa, również alergika.

 

Co odróżnia karmy Wataha od innych?

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso
  • Jasny i przejrzysty skład
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat

 

Zajrzyj do naszego sklepu i wybierz karmę dla swojego pupila!



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!