Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Kot i dziecko – jak przygotować pupila na przyjdzie na świat dziecka?
  3. Kot i dziecko – jak przygotować pupila na przyjdzie na świat dziecka?

Kiedy mamy dziecko i myślimy o adopcji kociaka, długo rozmawiamy z dzieckiem, opowiadamy, analizujemy. Można je przygotować na to, że w domu będzie kolejny domownik. Ale jak to zrobić w drugą stronę, kiedy mamy kota, a wkrótce na świat przyjdzie dziecko? Czy kot i dziecko od razu zapałają do siebie sympatią?

Niestety prawda jest taka, że stoi przed nami nie lada wyzwanie. Koty z natury są indywidualistami i raczej trudno znoszą jakiekolwiek zmiany w swoim życiu. A co tu dużo mówić – narodziny dziecka w życiu całej rodziny oznaczają ogromne zmiany.

Dlaczego trzeba przygotować kota na dziecko?

Kot i dziecko mogą tworzyć zgrany duet, ale nie od razu. Jeszcze zanim urodzi się maluch, powinniśmy stopniowo wprowadzać różne nowości, jakie będą się wiązać z opieką nad dzieckiem. Jeżeli to zbagatelizujemy, to mamy gwarancję konfliktów, silnych reakcji na emocje i stres kota. Koty dłużej adaptują się do nowego otoczenia, więc im wcześniej rozpoczniemy pewne działania, tym łatwiej będzie nie tylko zwierzakowi, ale też nam.

Kot i dziecko – jak zacząć oswajanie kota ze zmianą?

Właściciele kotów wymieniają co najmniej kilka sposobów, dzięki którym nowa sytuacja dla całej rodziny będzie prostsza. Przykładowo, kiedy kupujemy coś dla dziecka, kupmy coś nowego także dla kotka. Jeżeli stawiamy w pokoju dziecięce łóżeczko, wymieńmy również kocie legowisko. W sytuacji, kiedy kot za bardzo interesuje się łóżeczkiem i chce się w nim rozgościć, możemy skropić je kocimiętką. Choć zabrzmi to dziwnie, oswójmy zwierzę z dzieckiem, zanim się pojawi w domu. Chodźmy z lalką, tulmy ją, mówmy do niej i odkładajmy do łóżeczka. Możemy też puszczać dźwięki z odgłosami niemowląt.

Jednocześnie stopniowo troszkę zmniejszajmy ilość czułości wobec kota. Nie dużo i nie gwałtownie. Chodzi o to, by po narodzeniu dziecka kot nie poczuł się odrzucony. To z kolei mogłoby nieść za sobą kolejne negatywne konsekwencje. Prawdopodobnie po tym, jak urodzi się maluszek i tak kot to przeżyje, ale dzięki powyższym rozwiązaniom, możemy mu to troszkę chociaż ułatwić.



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!