Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Kot bengalski - co trzeba o nim wiedzieć?
  3. Kot bengalski - co trzeba o nim wiedzieć?

Bengal to z całą pewnością jeden z najbardziej charakterystycznych kotów. Ze względu na swoje umaszczenie przypomina lamparta. Ma ciekawe pochodzenie, któremu zawdzięcza nie tylko wygląd ale również nietuzinkowy charakter. Kot bengalski wymaga od właściciela dozy cierpliwości i zrozumienia, dlatego zanim zdecydujesz się go przygarnąć, zapoznaj się z jego historią.

 

Kot bengalski – historia

Kot bengalski pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i jest zaliczany do kotów orientalnych. Bengal powstał w wyniku skrzyżowania dzikiego kota bengalskiego z kotem domowym. Pierwsze zapisane informacje na ten temat pochodzą z 1934 roku. Na początku lat 60. XX wieku niejaka Jean Sugden Mill zainteresowała się dzikimi kotami bengalskimi i skrzyżowała specjalnie sprowadzoną z Azji Południowo-Wschodniej samicę tej rasy z czarnym kotem domowym. W efekcie urodziło się jedno kocię. Niestety, Mill zawiesiła próby hodowli na dłuższy czas.

Do rozwoju rasy kota bengalskiego przyczynił się także pewien genetyk, dr Willard Centerwall, który wraz z dr R. Benvensite badał kocią białaczkę. Choroba ta jest u kotów wywoływana przez wirus. Doktorzy odkryli, że nie występuje on u dzikich kotów bengalskich. W celu dalszych badań, zaczęto krzyżować dzikie koty bengalskie z kotami domowymi. W 1980 dr W. Centerwall miał spotkać się z J. S. Mill i oddać jej koty bengalskie pierwszego pokolenia.

Swój wkład w powstanie rasy kota bengalskiego miał znawca drapieżników – William Engler. Skrzyżował swoje dzikie koty bengalskie z kotkami domowymi: Cybele i Cyclemnestrą, w wyniku czego urodziło się dziewięcioro kociąt. W 1975 roku wyhodował trzecie pokolenie. Było to nie lada osiągnięcie, ponieważ kocury z pierwszego pokolenia były bezpłodne. Engler zmarł kilka lat później, a jego koty trafiły w ręce przyjaciół. W 1980 roku J. S. Mill wróciła do prób rozpoczęcia hodowli kota bengalskiego. Zauważyła, że koty stawały się płochliwe i agresywne. Udało jej się pozbyć tych cech, dobierając do procesu rozmnażania odpowiednich osobników. Później Mill zaczęła krzyżować dzikie koty bengalskie z innymi rasami – kotami abisyńskimi, kotami egipskimi mau czy amerykańskimi kotami krótkowłosymi. Za pierwszego idealnego kota bengalskiego uznaje się kotkę Millwood Penny Ante. W 1986 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Kotów uznało koty bengalskie za nową rasę.

 

Charakter

Kot bengalski jest bardzo energiczny i żywiołowy. Z tego względu potrzebuje trochę przestrzeni, po której może się „wyhasać”. Dobrze odnajduje się w mieszkaniach w bloku, nie można jednak zapomnieć, że trzeba mu zapewnić miejsce do zabaw. Kot bengalski jest bardzo towarzyski, szczególnie ceni sobie towarzystwo dzieci, z którymi wspólnie może rozrabiać. Dobrze jest zaopatrzyć się w różne zabawki, szczególnie te interaktywne, ponieważ bengale uwielbiają intelektualną rozrywkę. Kot bengalski chętnie chodzi na spacery, nauczony może wręcz się ich domagać jak pies. Nie zdziw się, jeśli zobaczysz jak twój bengal wskakuje do wanny czy pod prysznic – te koty kochają wodę!

Jeśli zastanawiasz się czy w związku z dzikimi korzeniami kota bengalskiego będzie on agresywny - nic z tych rzeczy! Hodowcy zadbali o to, aby przedstawiciele tej rasy nie przejawiali żadnych niebezpiecznych cech. Zadbany i dobrze wychowany kot bengalski jest świetnym towarzyszem człowieka.

 

Wygląd i budowa ciała

Kot bengalski ma dość umięśnioną budowę ciała, którą odziedziczył po swoich dzikich przodkach. Jego głowa w stosunku do tułowia jest mała, ale dłuższa i okrągła, natomiast uszy wysoko osadzone i szerokie u nasady. Oczy kota bengalskiego są duże i mogą mieć barwę żółtą, zieloną, brązową lub złotobursztynową. Jego miękkie w dotyku, charakterystyczne futro jest krótkie i ściśle przylega do ciała. Cętki na jego ciele mogą przybierać różne kształty, np. owalne czy półksiężycowe. Sierść kota bengalskiego może mieć wszystkie możliwe kolory, a najpopularniejsze to: węglowy, śnieżny, lampartowy, marmurkowaty i węglowy.

 

Pielęgnacja

Kot bengalski nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Pełnowartościowa dieta i rutynowe kontrole u weterynarza w zupełności wystarczą. Bengal nie linieje zbyt obficie, dlatego nie trzeba go często wyczesywać. Tak jak w przypadku kotów innych ras, należy zwracać uwagę na jego uszy i można przycinać mu pazury.

 

Żywienie

Kot bengalski powinien jeść wysokiej jakości karmy lub samodzielnie przygotowane posiłki. Ważne jest, aby bengal miał zapewnione źródło składników odżywczych, które pozytywnie wpłyną na mechanizmy w jego organizmie, zbudują jego odporność i zadbają o lśniącą sierść. Należy pamiętać, że kot bengalski jest ruchliwym i żywiołowym kotem pożytkującym duże ilość energii, które trzeba uzupełniać. W naszym asortymencie posiadamy karmy, które świetnie sprawdzą się w zbilansowanej diecie kota bengalskiego. W karmach Wataha nie znajdziesz sztucznych konserwantów, barwników i polepszaczy smaku. Stawiamy na naturalność i dobrej jakości produkty. Dla bengala polecamy karmy dla kota bengalskiego.



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!