Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Dlaczego kot wymiotuje i jak mu pomóc?
  3. Dlaczego kot wymiotuje i jak mu pomóc?

Wymioty to niecodzienne zjawisko u kota. Zdarzają się w wyniku czynników środowiskowych, nietolerancji pokarmowych czy też stresu. Poniżej wstępnie omówimy przyczyny wymiotów u kota, a także sposoby jak mu pomóc.

Dlaczego kot wymiotuje?

Przyczyny wymiotów mogą być różne. Najczęściej są to:

- zbyt duża ilość sierści zalegającej w przewodzie pokarmowym,

- obce ciało (np. kawałek plastiku czy kamień) w żołądku,

- infekcje i pasożyty w układzie pokarmowym,

- infekcje wirusowe i bakteryjne,

- nietolerancje pokarmowe,

- choroby narządów np. trzustki, wątroby, nerek,

- zmiana karmy,

- zjedzenie produktów nieprzeznaczonych dla kota.

Jak zapobiegać wymiotom u kota?

Wymioty bardzo często mogą być przyczyną nieodpowiedniego żywienia kota. To co ląduje w jego żołądku to kluczowa kwestia dla jego zdrowia i samopoczucia. Zła dieta, pozwalanie kotu na „ludzkie” jedzenie czy zjadanie owadów może źle wpłynąć na jego układ pokarmowy. Dostarczając kotu pełnowartościowe posiłki o wysokiej smakowitości można uniknąć rzucania się zwierzęcia na nieodpowiednią żywność. Jest wiele przysmaków o dobrej jakości, które z pewnością usatysfakcjonują twojego mruczka i nie zaszkodzą nawet na jego wrażliwy żołądek. Odpowiednie żywienie jest zapobieganiem wymiotom, a nie ich leczeniem!

Przewlekłe wymioty u kota

Jeżeli u kota wymioty pojawiają się notorycznie, a nie zostały wprowadzone żadne zmiany żywieniowe wskazywać to może na zakłaczenie przewodu pokarmowego.  W jego górnych drogach gromadzi się zbyt dużo sierści, a to powoduje często suchy kaszel, duże uczucie dyskomfortu u kota, a finalnie wymioty po spożyciu jedzenia czy picia. Jest to naturalne, a kot finalnie jest w stanie poradzić sobie sam wydalając sierść wraz z kałem, bądź też właśnie wywołując wymioty. Jeżeli jednak nagromadzenie sierści jest zbyt duże może to prowadzić do podrażnienia jelit i stanów zapalnych w przewodzie pokarmowym. Wtedy konieczna jest konsultacja z weterynarzem.

Jak pomóc wymiotującemu kotu?

Wymiotujący kot jest narażony na odwodnienie, dlatego zapewnienie mu miski z czystą wodą i zachęcanie do jej konsumpcji jest podstawą. Nie zaleca się podawania żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Nieodpowiednie będzie również testowanie w tym momencie nowego jedzenia jako próbę poprawienia samopoczucia zwierzęcia.

 

Kot wymiotuje, bo się stresuje

Przyczyną niestrawności u kota może być również stres i inne aspekty mające podłoże w psychice. Jeżeli w ostatnim czasie się przeprowadziliście czy nastąpiła inna zmiana w otoczeniu kota to może to mieć przejaw w jego częstych wymiotach. Zmiana właściciela lub stracenie zwierzęcego kompana to duży stres i może być powodem przygnębienia kota.

Kot wymiotuje? Obserwuj i znajdź przyczynę

W przypadku wymiotów jednorazowych należy obserwować co mogło być  tego przyczyną – czy złe jedzenie, czy może niepożądane ciało dostało się do żołądka mruczka – i zapobiegać ewentualnym powtórzeniom tej sytuacji. Może nowa karma nie służy twojemu kociakowi, albo zawiera składnik, na który twój kot ma alergię.

Jeżeli widzisz, że twój kot bardzo dużo się myje czy drapie to naturalnie może powodować częstsze dolegliwości.  Z wymiotami wywołanymi przez sierść kot powinien uporać się sam, jego organizm robi to odruchowo i instynktownie nie stanowi to większego problemu.

Kot wymiotuje – czy iść do weterynarza?

Jeśli jesteś bardzo zaniepokojony wymiotami swojego kota to nie zwlekaj! Wizyta kontrolna u weterynarza to zawsze dobre rozwiązanie na pojawiające się dolegliwości u kota. Po odpowiedniej konsultacji dowiesz się czy jest się o co martwić. Jeżeli do tej pory twój zwierzak nie miał problemów żołądkowych, a uległo to diametralnie zmianie to wskazana jest wizyta u weterynarza.

Przyczyn i okoliczności pojawienia się wymiotów u kota jest wiele. Jedne są bardziej wrażliwe na jedzenie, inne na otoczenie. Wszelkie niedogodności środowiskowe i żywieniowe mogą odbić się na samopoczuciu zwierzęcia. Po znalezieniu przyczyn i zapobiegnięciu nim warto nie pozwalać na ich powrót. Skupić się na futrzanym przyjacielu, nie zmieniać mu otoczenia. Zadbać, aby w jego misce zawsze były woda i smaczna karma. Jedzenie dostosowane do wieku i rasy kota znajdziesz na stronie internetowej karmawataha.pl.

Dlaczego jakość karmy jest ważna?

Każdy organizm potrzebuje odpowiedniego pokarmu do funkcjonowania. Żywienie stanowi podstawę do regeneracji po chorobie, sprawczości w codziennych aktywnościach i chęci do zabawy. Dieta kota powinna opierać się na jak największej ilości mięsa i warzyw. Należy unikać polepszaczy smaków, konserwantów i innych szkodliwych substancji.

Co odróżnia karmy Wataha od innych?     

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki     
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso     
  • Jasny i przejrzysty skład     
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości     
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)     
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat 

Najlepszy wybór karmy dla kotów i psów

Polska karma dla psów i kotów Wataha to wyłącznie wysokiej jakości składniki od lokalnych dostawców. Sprawdź nasze produkty.

Karma mokra dla kota Karma sucha dla kota

Po więcej ciekawostek ze zwierzęcego świata zapraszamy na naszego bloga. Oto wpisy, które mogą Cię zainteresować:



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!