Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Nadwaga u psa. Porady na walkę z otyłością pupila
  3. Nadwaga u psa. Porady na walkę z otyłością pupila

Otyłość jest prawdziwym problemem wśród zwierząt domowych i może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Psy z nadwagą mają krótszą średnią długość życia. W ich przypadku ryzyko zachorowania na cukrzycę i wystąpienie zapalenia stawów jest znacznie większe. Podobnie jak u ludzi, otyłość u psów jest spowodowana przyjmowaniem większej ilości kalorii niż ta, którą spalają w ciągu dnia. Jest to zazwyczaj spowodowane nadmiarem pokarmu lub niewłaściwym odżywianiem, które nie zaspokaja potrzeb energetycznych psa. Jak poradzić sobie z otyłością u psa? Podpowiadamy.  

 

Otyłość u psa – przyczyny 

Nadwaga psów jest często spotykanym problemem. Zazwyczaj jest spowodowana złym odżywianiem psa, ale do otyłości mogą przyczynić się też uwarunkowania genetyczne lub zdrowotne. Nadprogramowe kilogramy pojawiają się wtedy, gdy zwierzak przyjmuje więcej kalorii niż potrzebuje (i może spalić), przez co w jego organizmie odkłada się tkanka tłuszczowa.  

Na nadwagę szczególnie narażone są mało aktywne psy, które stronią od zabaw i dłuższych spacerów, psi seniorzy i łakomczuchy, które marzą o tym, aby ich miska była stale pełna. Jako właściciele psów musimy pamiętać o tym, że zdrowie pupili leży w naszych rękach. To my w dużej mierze mamy pływ na samopoczucie i zachowanie naszych czworonożnych przyjaciół, dlatego walkę z nadwagą u psa musimy zacząć od siebie.  

 

Po czym poznać, że mój pies jest otyły? 

Wiemy już jakie są przyczyny nadwagi u psa. Jak ją rozpoznać i kiedy zmienić nawyki żywieniowe psa (i nasze)? 

Książkowo nadwaga u psa zaczyna się wtedy, gdy jego masa jest o 30% większa niż powinna. Żeby ocenić, czy Twój pies jest zbyt puszysty, skorzystaj ze specjalnej skali BCS. Składa się ona z maksymalnie 9 punktów. Za pomocą dotyku i wzroku oceniamy budowę naszego psa i sprawdzamy, który punkt najlepiej opisuje jego wygląd. Według tej skali otyłość pojawia się, gdy żebra i kości psa są schowane pod warstwą tłuszczu, ogon u nasady jest grubszy, brzuch jest obwisły, zanika talia, pojawiają się fałdki tłuszczu na łapach i wokół szyi psa.  

 

Skutki otyłości u psa 

Otyłość u zwierząt jest równie poważna jak u ludzi i nie wolno jej lekceważyć. Jeśli w porę nie pomożesz swojemu pupilowi wrócić do prawidłowej wagi, możesz go nawet stracić.  

Otyłość u psów przyczynia się do występowania problemów ze stawami, kręgosłupem wątrobą, nerkami, do zaburzeń hormonalnych, prowadzi do niewydolności serca, cukrzycy, stanów zapalnych. Lista jest naprawdę długa i wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami i cierpieniem zwierzaka. Nadprogramowe kilogramy sprawiają też, że pies szybciej się męczy, jest ociężały, ospały i może mieć problemy z poruszaniem się.  

Jak walczyć z otyłością u psa? 

Walkę z psią otyłością zaczynamy od siebie. Musimy zrozumieć, że bez naszego wkładu pies nie poradzi sobie ze zmianą wagi.  

Po pierwsze: rezygnujemy z przekąsek. Podjadanie pomiędzy posiłkami przyczynia się do tycia. Jeśli używasz smakołyków na spacerach lub podczas tresury, nie musisz z nich zrezygnować. Wybieraj te, które są jak najmniej przetworzone i kaloryczne. Przekąski możesz wykonać samodzielnie lub podawać psu np. Kawałki świeżych owoców.  

Po drugie: nie karma pupila resztkami ludzkiego jedzenia, słodyczami, chipsami i innymi “ludzkimi” przekąskami. Nasze jedzenie nie jest przeznaczone dla zwierząt i zawiera dodatki, które nie są pożądane w diecie psów. Nie dość, że przyczyniają się do wzrostu wagi pupila, to mogą mu zaszkodzić i spowodować ból brzucha, wymioty lub biegunkę. Swojemu psu podawaj wyłącznie karmy przeznaczone dla zwierząt.  

Po trzecie: postaw na ruch. Niestety, ten krok wymaga aktywności również od ciebie. Ruch jest ważny dla każdego psa, niezależnie od jego wagi. Wybiegany i wybawiony pies jest spokojny, grzeczny i nie sprawia problemów w domu. Aktywności na świeżym powietrzu pomogą Twojemu psu zrzucić zbędne kilogramy, a dodatkowo będą dla niego wyśmienitą rozrywką. Możesz nauczyć psa aportować, wybrać się z nim na dłuższy spacer lub na psi wybieg z przeszkodami.  

Po czwarte: zmień dietę swojego pupila. Pisaliśmy już o przekąskach i ludzkim jedzeniu, teraz skupiamy się na jadłospisie. Karma, którą podajesz psu oraz częstotliwość posiłków również mają znaczenie.  

Dorosłe średniej wielkości psy powinny spożywać 2 posiłki dziennie, w przypadku większych i aktywniejszych psów - 3. Małe psiaki mogą jeść częściej, ale w małych porcjach. Ważna jest również regularność - karm swojego psa codziennie o tej samej porze. Miskę z karmą pozostawiaj mu tylko na czas jedzenia – po około 30 minutach chowaj ją. W ten sposób pies nie będzie podjadał przed kolejnym posiłkiem. Pamiętaj, aby zapewnić zwierzakowi stały dostęp do świeżej wody, szczególnie jeśli karmisz go suchą karmą.  

 

Jaka karma dla otyłego psa? 

Wiemy już, jakie kroki podjąć, aby pomóc naszemu pupilowi zrzucić nadprogramowe kilogramy. Warto teraz wybrać karmę, która ułatwi Wam ten proces.  

Najlepsza karma dla otyłego psa to taka, która będzie zawierała jak najmniej tłuszczu, a jak najwięcej białka i błonnika. Taka karma sprawi, że Twój pies na dłużej pozostanie syty i zaspokojony. Polecamy karmy z mięsem zwierząt łownych, np. dzika. Charakteryzuje się ono niską zawartością tłuszczu, ale jednocześnie jest bardzo dobrym źródłem energii. Bardzo dobrze sprawdzą się również karmy z mięsem z królika, kurczaka czy indyka. Dobrym rozwiązaniem jest też karma z rybą.

Karma Wataha dla Twojego psa 

W sklepie internetowym KarmaWataha.pl znajdziesz szeroki wybór karm mokrych i suchych dla psów oraz kotów. Nasze produkty są podzielone według kategorii (wiek, waga, rasa, typ karmy), dzięki czemu poszukiwanie idealnej karmy jest łatwe i szybkie.  

W naszym sklepie z łatwością znajdziesz karmy, które wspomogą proces odchudzania Twojego psa. Szczególną uwagę polecamy zwrócić na te produkty: 

 

 

Zależy nam na zdrowiu i zadowoleniu wszystkich pupili, dlatego z pieczołowitością wybieramy surowce, z których są przygotowywane karmy Wataha. Pragniemy zaznaczyć, że są one pozbawione konserwantów, sztucznych barwników i innych zapychaczy, które mogą przyczyniać się do przykrych dolegliwości ze strony układu trawiennego Waszych pupili.  

 

Co odróżnia karmy Wataha od innych?       

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki       
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso       
  • Jasny i przejrzysty skład       
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości       
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)       
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat  

 

Wybierając produkty dla swojego psa lub kota, kieruj się przede wszystkim ich jakością. Dotyczy to zarówno akcesoriów jak i karm. Na zdrowiu nie warto oszczędzać! Przejrzyj ofertę naszego sklepu – na pewno znajdziesz coś dla swojego pupila.  

 

Najlepszy wybór karmy dla kotów i psów

Polska karma dla psów i kotów Wataha to wyłącznie wysokiej jakości składniki od lokalnych dostawców. Sprawdź nasze produkty.

Karma mokra dla psa Karma sucha dla psa

Na naszym blogu znajdziesz wiele ciekawostek i informacji dotyczących psów i kotów. Ostatnio pisaliśmy o:  

1. Psy z włosami - 5 najpopularniejszych ras

2. Dlaczego warto podawać psu karmę bezzbożową?

3. Kastracja kota - po co, kiedy, za ile i gdzie?

4. Alergia pokarmowa u psa - jaka dieta dla psa alergika? 



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!