Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Parson Russell Terrier - czym różni się od Jack Russella?
  3. Parson Russell Terrier - czym różni się od Jack Russella?

Parson Russell Terrier do złudzenia przypomina Jack Russell Terriera - nic dziwnego, że te dwa psiaki często są ze sobą mylone. Czym tak naprawdę różnią się od siebie te dwie rasy i dlaczego - pomimo tak dużego podobieństwa - zdecydowano się na ich wyodrębnienie? Jeśli interesuje Cię pochodzenie Parson Russell Terriera, koniecznie przeczytaj ten artykuł. 

Parson Russell Terrier - historia

Twórcą rasy Parson Russell Terrier był pastor John Russell (nazywany również Jackiem), którego pasją były myślistwo i kynologia. Mężczyzna hodował psy, które miały świetnie sprawdzać się podczas polowań na lisy. Ich zadaniem było tropienie i wypędzanie zwierząt z ich norek - stąd ich niewielkie rozmiary. 

Początek rasie miała dać suczka Johna Russella - Trump. Pastor uważał ją za psa o idealnym charakterze i zależało mu, aby przekazać go kolejnym pokoleniom. Russell krzyżował ze sobą terriery użytkowe - nie zwracał uwagi na wygląd szczeniąt - najważniejsze było ich usposobienie. W efekcie uzyskiwał długo- i  krótkonożne psiaki. Psy Russella przez wiele lat nazywano po prostu working terriers, czyli “terriery pracujące”. Rasa została oficjalnie uznana przez brytyjski klub kynologiczny dopiero na początku lat 90. XX wieku, mimo że hodowla rozpoczęła się przeszło 100 lat wcześniej. 

Zainteresowanie psami brytyjskiego pastora stale rosło. W 2000 r. zdecydowano się na odróżnienie długo- i krótkonożnych terrierów. W efekcie powstały dwie nowe rasy: Jack Russell Terrier oraz Parson Russell Terrier. 

Charakter Parson Russell Terriera

Parson Russell Terrier to niezwykle inteligentny i radosny pies. Jest towarzyski i przyjazny - nie bez powodu stał się dość popularnym psem do towarzystwa. Pies tej rasy ma bardzo dobrze rozwinięty instynkt łowiecki - jeśli jednocześnie marzysz o pięknym ogrodzie i Parson Russell Terrierze - nic z tego. Parson Russelle we krwi mają nurkowanie w norkach - istnieje duże prawdopodobieństwo, że pupil będzie podkopywał rośliny w poszukiwaniu podziemnych zwierzątek. 

Nie daj się zwieść niewielkim rozmiarom Parson Russell Terriera - ten mały psiak skrywa w sobie ogromne pokłady energii. Zdecydowanie nie nadaje się dla osób, które są zapracowane i zabiegane. Pies rasy Parson Russell Terrier potrzebuje dużo ruchu - nie wystarczy mu krótki spacer dookoła bloku. Jeśli zastanawiasz się nad przygarnięciem Russell Terriera, upewnij się, że będziesz mógł poświęcić mu wystarczająco dużo czasu i uwagi. 

Parson Russell Terriery zazwyczaj nie są agresywne wobec innych psów, ale mogą wdawać się w zaczepki. W związku z tym należy zadbać o odpowiednią socjalizację zwierzaka i być czujnym podczas spacerów w miejscach, gdzie pojawiają się inne psy. Nie poleca się trzymania  Parson Russell Terriera w jednym domu z kotami i mniejszymi zwierzakami, ponieważ instynkt łowiecki tych psów wciąż jest silnie rozwinięty. 

Jak już wspomnieliśmy, Parson Russell Terriery to niezwykle towarzyskie psy. Uwielbiają spędzać czas ze swoim właścicielem i bardzo mocno się do niego przywiązują. Przyzwyczajone do samodzielnego zostawania w domu nie będą źle się czuły podczas nieobecności swojego pana. Jeśli wychodzisz na dłużej, np. do pracy, zostaw na wierzchu ulubione zabawki psa - dzięki temu będzie mógł się czymś zająć i czas upłynie mu szybciej. 

Parson Russell Terriery to znakomite psy do towarzystwa. To prawda, ale nie dla każdego. Pisaliśmy już o tym, że są one bardzo żywiołowe i potrzebują sporej dawki ruchu. Nie są to też odpowiednie psiaki dla rodzin z małymi dziećmi - podczas zabawy mogą nieumyślnie zrobić krzywdę maluchowi. W kontaktach ze starszymi pociechami radzą sobie zazwyczaj bardzo dobrze. 

Wychowanie 

Parson Russell Terriery są sprytne i inteligentne - bardzo szybko się uczą - nie tylko nowych rzeczy, ale też tego, jak przechytrzyć swojego właściciela. Wychowanie Russell Terriera jest bardzo ważne - jeśli nie nauczysz pupila prawidłowych zachowań, szybko wejdzie Ci na głowę. Musisz być konsekwentny, ale nie agresywny. Przemoc i krzyki mogą doprowadzić do tego, że pies nie będzie chciał się podporządkować. 

Pod żadnym pozorem nie próbuj zrobić z Parson Russell Terriera psa kanapowca - to po prostu nie wyjdzie. Jeśli nie zapewnisz pupilowi rozrywki i nie dasz mu możliwości wyładowania energii, spodziewaj się tego, że nie oszczędzi Twojego mieszkania. 

Parson Russell Terrier vs Jack Russell Terrier

Parson Russell i Jack Russell Terriery są niezwykle do siebie podobne. Pamiętajmy jednak o tym, że to dwie odrębne rasy. Jak je odróżnić od siebie?

  • Parson Russell ma bardziej kwadratową sylwetkę
  • Jack Russell jest niższy od swojego brata - ma krótsze łapy
  • Sierść Jack Russella jest najczęściej gładka, a Parson Russella najczęściej szorstka, może być drutowata 

Pod względem charakteru Parson i Jack Russell niewiele się różnią. 

Wygląd i budowa ciała

Wzorzec rasy Parson Russell Terrier:

  • wysokość: 34-38 cm samiec, 31-35 samica
  • waga: 6-10 kg
  • oczy: ciemne, w kształcie migdałów
  • uszy: małe, w kształcie litery V
  • sylwetka: kwadratowa
  • sierść: szorstka lub gładka, gęsta, twarda, prosta, często charakterystyczna bródka i brwi
  • umaszczenie: całkowite białe lub przeważająca biel z łatami: płowymi, cytrynowymi, czarnymi

Pielęgnacja i żywienie

Pielęgnacja Parson Russell Terriera będzie różnić się od rodzaju sierści. W przypadku psów szorstkowłosych potrzebne będzie nie tylko regularne wyczesywanie, ale też trymowanie. Taki zabieg wystarczy przeprowadzić 3 razy w roku. Możesz zrobić to samodzielnie lub skorzystać z pomocy groomera - psiego fryzjera. Parson Russell Terriera nie trzeba często kąpać, najlepiej robić to tylko wtedy, gdy psiak jest brudny. Zbyt częste kąpiele prowadzą do podrażnienia skóry i pogorszenia jakości sierści. 

W przypadku Parson Russell Terrierów należy pamiętać o kontrolowaniu czystości uszu i oczu. Te aktywne psiaki raczej nie powinny mieć problemów ze ścieraniem pazurów, jednak warto sprawdzać, czy nie należy ich przyciąć. 

Parson Russell Terriery, ze względu na swoją wysoką aktywność, powinny być karmione wysokoenergetyczną karmą dostosowaną do potrzeb psów ras małych. W diecie psa nie może zabraknąć podstawowych składników odżywczych, które są potrzebne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Russell Terriery nie mają tendencji do tycia, trzeba jednak uważać, aby ich nie przekarmiać. Wszelkie przekąski powinny być wliczone w dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. 

W diecie każdego psa nie może zabraknąć białka pochodzenia zwierzęcego, dlatego posiłki Parson Russell Terriera powinny składać się w większości z mięsa. W misce pupila powinny znaleźć się również owoce i warzywa, które są źródłem wielu witamin i błonnika. Staraj się wybierać karmy wysokiej jakości, z dobrym składem i bez zbędnych ulepszaczy.

Karma Wataha dla Twojego psa

Nasz sklep internetowy KarmaWataha.pl oferuje szeroki wybór karm dla psów i kotów. W asortymencie posiadamy karmy mokre oraz suche, dostosowane do potrzeb pupili różnych ras i w różnym wieku. 

Co odróżnia karmy Wataha od innych?           

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki           
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso           
  • Jasny i przejrzysty skład           
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości           
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)           
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat 

Karmy Wataha powstają z myślą o potrzebach żywieniowych Waszych czworonożnych pupili. Surowce wykorzystywane do produkcji pochodzą wyłącznie od sprawdzonych lokalnych dostawców. Nasze produkty są wolne od konserwantów, sztucznych barwników i innych zapychaczy - takie substancje nie mają żadnych wartości odżywczych, dlatego warto ich unikać. W naszej ofercie znajdują się karmy bezzbożowe, przeznaczone m.in. dla tych zwierzaków, które borykają się z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi. Jeśli chcesz, taką karmę możesz podawać pupilowi w ramach profilaktyki. 

W naszym sklepie znajdziesz też przysmaki dla psów, które świetnie sprawdzają się podczas tresury, zabawy i w podróży. Możesz je również podawać pupilowi pomiędzy posiłkami. 

Jeśli potrzebujesz karmy dla Parson Russel Terriera, znajdziesz ją tutaj

Na naszym blogu znajdziesz więcej ciekawostek i przydatnych informacji. Ostatnio pojawiły się tam takie wpisy: 

1. Pies wegetarianin - tak czy nie?

2. Ciepły czy zimny? Mokry czy suchy? Jaki powinien być psi nos?

3. Pies i kot razem? Zobacz, jak przygotować psa na pojawienie się kota 



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!