Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Naucz swojego psa chodzić na smyczy - sprawdzone porady
  3. Naucz swojego psa chodzić na smyczy - sprawdzone porady

Umiejętność chodzenia na smyczy jest bardzo ważna. Każdy właściciel psa powinien zadbać o to, aby jego pupil ją posiadał. Dla bezpieczeństwa czworonoga, innych zwierząt oraz ludzi pupil nie powinien chodzić luzem. Niestety, nauka chodzenia na smyczy nie należy do najłatwiejszych. Wszystko zależy od charakteru, predyspozycji psa i naszego zaangażowania. Warto zadbać o to, aby pies nie ciągnął na smyczy, chodził przy nodze właściciela i słuchał jego komend. Tylko wtedy wspólny spacer będzie dla was ogromną przyjemnością.  

 

Kiedy rozpocząć naukę chodzenia na smyczy? 

Naukę chodzenia na smyczy warto rozpocząć w wieku szczenięcym, kiedy psiak jest już w pełni gotowy na wychodzenie na dwór. Im szybciej zaczniemy, tym lepsze efekty możemy osiągnąć. Dorosłe psy również mogą nauczyć się prawidłowego chodzenia na smyczy, jednak tutaj proces może trwać dłużej, ponieważ pupil ma już pewne przyzwyczajenia.  

Przed pierwszym spacerem, zróbcie próbę generalną w mieszkaniu. Załóż psu obróżkę lub szelki oraz smycz i pozwól mu się z nimi oswoić. Dzięki temu będziesz też mógł ocenić, czy wszystkie elementy są dobrze dopasowane do Twojego pupila.  

Na początku czas spędzony na spacerowaniu poświęć na przyzwyczajenie psiaka do nowej sytuacji. Przez kilka pierwszych miesięcy swojego życia nie nosił przecież obróżki i smyczy, ponadto większość czasu spędzał w domu. Na dworze będzie miał kontakt z wieloma różnymi bodźcami, które wpłyną na jego zachowanie.  

Nie denerwuj się, kiedy szczeniak będzie przysiadał, podgryzał smycz lub zaczynał się wygłupiać. W tym wieku to normalne i trzeba przejść ten etap. Mimo wszystko daj pupilowi do zrozumienia, że smycz nie służy do zabawy, a do spacerowania.  

Im więcej wprawy w chodzeniu na smyczy będziecie nabierać, możesz zacząć uczyć swojego pupila chodzenia przy nodze i innych komend.  

 

Pies ciągnie na smyczy – co teraz? 

Częstym problemem pojawiającym się podczas spacerowania jest ciągnięcie przez psa na smyczy. O ile podczas krótkiego wyjścia nie jest to tak dokuczliwe, o tyle na dłuższą metę tak. Spacer traci swój urok, kiedy wracamy do domu cali obolali. Co zrobić, aby pies nie ciągnął na smyczy? 

Pierwszym krokiem, który możesz podjąć jest kupno szelek dla psa. Szczególnie polecane są szelki, które zapięcie na smycz posiadają z przodu. Kiedy pupil zaczyna ciągnąć, automatycznie zaczyna odwracać się w naszą stronę, przez co nie może dalej iść. Jeśli znów poczujesz, że psiak wyrywa się do przodu, zatrzymaj się. Nie potrzeba tutaj krzyku i mocnego szarpania za smycz. Wystarczy, że delikatnie pociągniesz ją w swoją stronę i poczekasz, aż stanie się luźna. Dopiero wtedy wznawiamy spacer. 

 

Naucz psa chodzenia przy nodze 

Kolejnym sposobem na zniwelowanie problemu ciągnięcia na smyczy jest nauczenie pupila chodzenia po nodze. Psy najczęściej próbują się wyrwać dlatego, że czują różne zapachy i chcą je zidentyfikować. Ciągnięcie występuje również wtedy, gdy na horyzoncie pojawi się inny zwierzak.  

Jeśli nauczysz swojego psa posłuszeństwa i chodzenia przy nodze, na zawsze zapomnisz o nieprzyjemnych spacerach i bólu ręki.  

 

Jak nauczyć psa chodzenia przy nodze? 

Do nauki chodzenia psa przy nodze potrzebne na pewno będą potrzebne Ci przysmaki. Możecie zacząć uczyć się w domu, ogródku lub innym spokojnym miejscu, w którym pies nie będzie się rozpraszał.  

Na początku zdecyduj się, po której stronie ma chodzić pupil. Kiedy będziesz już pewny, jak będzie ci najwygodniej, możecie przejść do nauki.  

Stańcie tak, aby łapki psa były na tej samej wysokości, co Twoje nogi. Pokaż pupilowi, że masz dla niego smakołyk i przenieś rękę mniej więcej na wysokość klatki piersiowej tak, aby pupil to widział i zrób krok do przodu. Jeśli pupil pójdzie za tobą pochwal go, przejdź jeszcze kilka kroków i nagródź go trzymanym przysmakiem. Dla treningu wykonajcie jeszcze kilka powtórzeń. Pamiętaj, aby chwalić i nagradzać psa, wtedy będzie wiedział, że wykonywanie zadania mu się opłaca.  

Jeśli zobaczysz, że pies nabiera wprawy, możecie spróbować skręcania w prawo i w lewo. Z czasem możesz zacząć ćwiczyć z pupilem na dłuższych dystansach i w coraz bardziej zatłoczonych miejscach, np. na mieście. 

Akcesoria potrzebne do nauki chodzenia na smyczy 

W artykule wspomnieliśmy o kilku rzeczach, które przydadzą wam się podczas nauki chodzenia na smyczy. Zbierzmy wszystko w jedną listę: 

Obroża lub szelki - muszą być odpowiednio dopasowane do psa. Nie mogą być za luźne ani za ciasne, żeby nie powodować bólu  

Smycz – wykonana z mocnego materiału - lepiej, żeby pies nie urwał jej podczas spaceru, musi mieć wygodny uchwyt, aby zapewnić sobie komfort  

Pojemniczek z woreczkami na odchody – ten gadżet powinien posiadać każdy właściciel psa 

Saszetka na przysmaki – zapewni ci łatwy i szybki dostęp do smaczków, którymi będziesz nagradzać psa 

 

Ważne, aby smakołyki, które będziesz podawać pupilowi były zdrowe i bezpieczne. Co to znaczy? 

Nie dokarmiaj psa ludzkim jedzeniem, szczególnie przekąskami typu czekolada, paluszki lub chipsy. Takie produkty nie są przeznaczone dla zwierząt. Zawierają dużo konserwantów i innych składników, które mogą zaszkodzić Twojemu pupilowi. Zamiast nich wybierz przysmaki dla psa. 

 

Watahańskie smakołyki 

W naszym sklepie internetowym KarmaWataha.pl znajdziesz nie tylko karmy dla psów i kotów, ale również smakowite przysmaki.  

Przysmaki marki Wataha występują w różnej formie: plastrów suszonego mięsa lub skóry, paluchów i groszków z dodatkiem warzyw, owoców i ziół. Charakteryzują się wyjątkowym smakiem i aromatem, które zachęcają psy do jedzenia.  

Nasze przysmaki możesz wykorzystywać nie tylko podczas tresury czy nauki chodzenia na smyczy. Świetnie sprawdzą się w czasie wyjazdów lub podawane jako przekąski pomiędzy posiłkami.  

Wyprawka dla psa – kupuj w sprawdzonym miejscu

Jeśli chcesz mieć pewność stawiania na najwyższej jakości produkty, kompletując wyprawkę dla swojego zwierzaka, odwiedź już teraz nasz sklep internetowy. 

Przysmaki dla psa Naturalne przysmaki dla psa

 

Karma Wataha dla Twojego psa i kota 

Kiedy wybierzesz już najlepsze przysmaki dla swojego pupila, przejrzyj nasz asortyment karm dla psów i kotów. Oferujemy różnorodne karmy, które zostały zaprojektowane tak, aby spełniały wszystkie potrzeby żywieniowe Waszych pupili. Znajdziesz u nas karmy dla zwierząt różnych ras i w różnym wieku.  

 

Co odróżnia karmy Wataha od innych?            

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki            
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso            
  • Jasny i przejrzysty skład            
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości            
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)            
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat   

 

Wiemy, że świadomi właściciele psów i kotów wybierają dla swoich pupili wysokiej jakości karmy. Chcemy sprostać Waszym wymaganiom, dlatego szczególną uwagę zwracamy na to, co trafia do opakowań z naszymi karmami. Wszystkie wykorzystywane przez nas surowce są dokładnie selekcjonowane. Produkty marki Wataha są wolne od konserwantów, sztucznych barwników i innych ulepszaczy, które mogłyby zaszkodzić zwierzętom. 

Postaw na zdrowie swojego pupila i wybierz naszą karmę!  

 

Najlepszy wybór karmy dla kotów i psów

Polska karma dla psów i kotów Wataha to wyłącznie wysokiej jakości składniki od lokalnych dostawców. Sprawdź nasze produkty.

Karma mokra dla psa Karma sucha dla psa

Szukasz więcej informacji na temat życia i wychowywania zwierząt? Znajdziesz je na naszym blogu:  

1. Warzywa dla psa - jakie wybrać?

2. Te rośliny są niebezpieczne dla Twojego kota. Zobacz, czy masz je w swoim domu

3. Nadwaga u psa. Porady na walkę z otyłością pupila

4. Skąd się bierze czkawka u psa?



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!