Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Dlaczego pies ziewa?
  3. Dlaczego pies ziewa?

Ziewamy, kiedy jesteśmy zmęczeni. Ziewamy, kiedy za oknem pada deszcz i spada ciśnienie. Zdarza się też, że ziewamy z nudów. Jednak ziewają nie tylko ludzie. Każdy psi opiekun nie raz może zauważyć, że jego pupil także charakterystycznie otwiera pyszczek. Dlaczego pies ziewa i jak możemy to interpretować?

Samo w sobie ziewanie jest zupełnie naturalne, u psa także, chociaż naukowcy wciąż prowadzą badania nad jego genezą. U ludzi ziewnięcie z reguły jest znakiem, że pojawiło się zmęczenie, znudzenie, organizm jest za słabo dotleniony. Jednak u psa nie zawsze jest to sygnał, że zwierzak jest zmęczony. Mało tego, najczęściej chodzi o coś zupełnie innego. Przyczyny mogą zaskoczyć niejednego psiego opiekuna. Dlaczego pies ziewa?

Ziewanie ze zmęczenia

Pierwszym i najbardziej oczywistym powodem ziewania u psa jest oczywiście zmęczenie. Poprzez rozciąganie szczęki poprawia się przepływ krwi. Możemy to zaobserwować u psa widzieć wieczorem, kiedy jest zmęczony, a także rano, kiedy się przeciąga po długim śnie. Nie ma wtedy w tym nic głębszego, zwykła fizjologiczna reakcja organizmu.

Poprzez ziewanie psy wyrażają swoje emocje

Trzeba wiedzieć, że psy są mistrzami w komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Wiele psich zachowań możemy interpretować inaczej w zależności od sytuacji. Ziewanie jest tego doskonałym przykładem. Pies ziewa, nie tylko wtedy, kiedy jest zmęczony. Równie dobrze może to świadczyć o silnym stresie związanym z nagłym zdarzeniem, bądź wizytą u weterynarza. Wtedy też ziewanie ma pomóc rozładować emocje.

Zdarza się, że pies wyraża empatię lub pokazuje, że czuje duże podniecenie. Jak widać, wiele tak naprawdę zależy od kontekstu sytuacji.

Dlaczego pies ziewa? Bo tak komunikuje się z innymi psami

W kontakcie z innymi psami ziewanie może pojawić się w momencie, kiedy sytuacja między kilkoma zwierzakami robi się napięta. W takiej chwili ziewanie ma za zadanie uspokajać całą grupę. Jak pokazały badania, u psów też ziewanie jest „zaraźliwe”, a kiedy jeden pies ziewnie, to może kolejne psy też będą ziewać i atmosfera może się uspokoić.

Szeroki wybór karmy dla psów i kotów

Polska karma dla psów i kotów Wataha to wyłącznie wysokiej jakości składniki od lokalnych dostawców. Sprawdź nasze produkty.

Karma sucha dla psa Karma mokra dla psa
 


Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!