Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Jak pomóc kotu przetrwać upalne dni?
  3. Jak pomóc kotu przetrwać upalne dni?

Lato zbliża się wielkimi krokami, a razem z nim - upały. Gorące dni dają się we znaki nie tylko ludziom, ale również zwierzętom. Pewnie zauważyłeś, że kiedy temperatura za oknem jest wysoka, Twój mruczek jest mniej aktywny i szuka chłodnego kąta. Co prawda koty lubią wygrzewać się na słońcu, ale tylko wtedy, gdy jest to dla nich przyjemne. Zbyt wysokie temperatury są dla kotów tak samo groźne jak dla nas - w ich przypadku również może dojść do przegrzania. Zobacz, jak możesz pomóc swojemu kotu w upalne dni. 

Czy wysoka temperatura jest groźna dla kotów?

Koty są znane z tego, że lubią wylegiwać się w ciepłych miejscach: na nagrzanej podłodze, pod kocykiem lub wtulone w swojego właściciela. Owszem, to prawda, jednak w tym przypadku zasada co za dużo, to niezdrowo, sprawdza się w 100%. Koty, które podczas upałów nie mają możliwości schłodzenia się, są narażone na udar, odwodnienie, a nawet na oparzenia. Po czym poznać, że kot się przegrzewa?

  • Kot zaczyna dyszeć, ma otwarty pyszczek
  • Nieustannie poszukuje chłodnego miejsca i miauczy 
  • Występuje ślinotok, biegunka i wymioty
  • Kot zatacza się, ma problemy z chodzeniem
  • Rozszerzone źrenice
  • Apatia

Jak wygląda apatia u kota?
Jeśli zauważysz, że Twój kot leży w jednym miejscu, nie rusza się i nie reaguje na bodźce, najprawdopodobniej dotknęła go apatia. W tym stanie kot nie będzie też jadł i pił.

Jak pomóc kotu przetrwać upalne dni?

W normalnych warunkach koci organizm bardzo dobrze radzi sobie z termoregulacją. Mruczki posiadają gruczoły potowe m.in. na łapkach i w okolicach pyszczka, jednak jest ich stosunkowo niewiele. Co w takim razie robią koty, aby było im chłodniej?

Koty chłodzą się poprzez wylizywanie sierści. Po chwili ślina zaczyna parować, co przynosi sporą ulgę. Być może zauważyłeś, że w ciepłe dni Twój kot zaszywa się w ustronnym miejscu i zasypia głębokim snem? To też jest jeden z kocich sposobów na radzenie sobie z wysoką temperaturą. Niestety, w skrajnych przypadkach, kiedy jest bardzo gorąco i duszno, te sposoby mogą nie wystarczyć i mruczkowi przyda się Twoja pomoc. Co możesz zrobić, aby ulżyć kotu w upalne dni?

Zapewnij kotu stały dostęp do świeżej wody 

Koty zawsze powinny mieć stały dostęp do świeżej wody. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza, gdy karmisz pupila suchą karmą. Mruczki są znane z tego, że nie przepadają za piciem wody z miski, jednak nie możemy pozbawiać ich możliwości ugaszenia pragnienia. Jeśli Twój kot nie będzie w ogóle pił wody, może się odwodnić. Jest to szczególnie niebezpieczne właśnie w upalne dni. Aby woda dłużej pozostała chłodna i świeża, do miski możesz wrzucić kostki lodu.

Przydadzą się wilgotne ręczniki

Wiesz już, że podczas upałów koty liżą się, aby schłodzić organizm. Możesz pomóc pupilowi zwilżyć futerko za pomocą wilgotnego ręcznika. Dobrym rozwiązaniem jest też głaskanie kota mokrą dłonią. Pamiętaj o tym, że mruczki nie przepadają za byciem mokrym, dlatego nie polewaj kota wodą i nie mocz jego futerka. 

Ułóż posłanie w chłodnym miejscu 

Jeśli Twój kot śpi w posłaniu lub ma swój ulubiony kocyk/karton, umieść je w najchłodniejszej części mieszkania. W przypadku, gdy nie jest to możliwe lub chcesz dodatkowo ochłodzić kota, przy jego legowisku połóż butelkę z lodem. Pamiętaj, aby nie wkładać pełnej butelki do zamrażalnika, ponieważ po zamarznięciu woda zwiększy swoją objętość. Butelkę owiniętą w ręcznik możesz położyć też na posłaniu kota.

Mata chłodząca - must have na lato

Jeśli kładzenie butelki z lodem na posłaniu mruczka nie zdaje egzaminu, możesz zaopatrzyć go w specjalną matę chłodzącą. Możesz ją kupić m.in. w sklepie zoologicznym, ale nie tylko. Kiedy zbliża się sezon wakacyjny maty chłodzące pojawiają się w supermarketach i dyskontach. Jeśli Twój pupil nie chce kłaść się na macie lub schłodzonym posłaniu - nie zmuszaj go do tego. Być może wilgotne/zimne legowisko mu nie odpowiada. 

Wentylator nie tylko przyjacielem człowieka

Jednym z najprostszych i najbardziej efektywnych sposobów na schłodzenie się w gorące dni jest korzystanie z wentylatora. Takie urządzenie przyda się nie tylko Tobie, ale również Twojemu kotu. Dobrym wyborem jest wiatrak podłogowy. Jeśli kot poczuje potrzebę schłodzenia, będzie mógł położyć się przed nim położyć. Nie ustawiaj urządzenia na największą moc - mruczek chętniej skorzysta z wentylatora, jeśli będzie on powodował delikatne podmuchy powietrza. 

Zabawa w wodzie

Koty nie przepadają za pluskaniem się w wodzie, ale od czasu do czasu lubią się powygłupiać. Zabawy z wykorzystaniem wody mogą okazać się świetnym sposobem na ochłodzenie mruczka. Jeśli dysponujesz ogródkiem i używasz zraszacza do nawadniania trawnika, możesz go pokazać kotu. Jeśli będzie miał ochotę się schłodzić, prawdopodobnie położy się obok niego lub będzie próbował “zapolować” na strumienie wody. Delikatne spryskanie futerka zadziała w ten sam sposób jak wylizywanie. Dobrym pomysłem jest też zrobienie kociego basenu - możesz kupić gotowy basenik lub wypełnić większą miskę wodą. Wrzuć do niej ulubione zabawki kota i zachęć go do zabawy. Próbując wyłowić zabawki z baseniku kot się zmoczy i tym samym ochłodzi. 

Strzyżenie kota na lato - tak czy nie? 

Wielu właścicieli decyduje się na strzyżenie kotów na lato, zwłaszcza długowłosych. Czy to dobry pomysł?

Zdecydowanie nie! O ile strzyżenie psów na lato jest praktyczne, o tyle w przypadku kotów nie. Obcinając sierść kotu możemy mu wyrządzić krzywdę. Kocia sierść usprawnia proces termoregulacji - chroni nie tylko przed zimnem, ale również przed ciepłem. Wspominaliśmy już, że koty wylizują futerko, aby się ochłodzić. Poza tym ostrzyżenie kota może negatywnie wpłynąć na jego psychikę. Przycinanie sierści jest uzasadnione tylko wtedy, gdy jest ona mocno skołtuniona (np. w wyniku zaniedbania) lub do zabiegu. Należy pamiętać też o tym, że sierść chroni skórę kota przed szkodliwymi promieniami UV. 

Zamiast strzyżenia regularnie wyczesuj sierść kota. W ten sposób pomożesz mu pozbyć się martwego włosia, zapobiegniesz kołtunom (koty długowłose), zadbasz o porządek w domu i ułatwisz kotu ochładzanie się w gorące dni. 

Podsumowanie

Koty są przystosowane do tego, aby radzić sobie ze zmianami temperatury. Ich futerko pełni funkcję termoregulacyjną, zarówno w zimne dni, jak i podczas upalnego lada. Pod żadnym pozorem nie strzyż kota i nie przycinaj jego sierści. Zadbaj o to, aby pupil miał stały dostęp do świeżej, chłodnej wody i w miarę możliwości pomóż mu się schłodzić. Pamiętaj, aby nic nie robić na siłę. Nie każdy z przedstawionych przez nas sposobów może spodobać się Twojemu kotu. 

Karma Wataha dla Twojego kota

Nasz sklep internetowy oferuje szeroki wybór karm dla psów i kotów. Znajdziesz u nas produkty dla pupili w różnym wieku - kociąt, szczeniąt, dorosłych i starszych osobników. Proponujemy Wam mokre i suche karmy, które zostały przygotowane z myślą o potrzebach żywieniowych psów i kotów. 

Co odróżnia karmy Wataha od innych?                 

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki                 
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso                 
  • Jasny i przejrzysty skład                 
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości                 
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)                 
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat 

To, co je Twój kot ma ogromne znaczenie. Jego miska powinna być pełna witamin i innych składników odżywczych, które są potrzebne do prawidłowej pracy całego organizmu. Wybieraj pełnowartościowe karmy - tylko wtedy możesz mieć pewność, że Twojemu pupilowi niczego nie zabraknie. 

W asortymencie posiadamy też przysmaki dla psów - smakowite przekąski, które możesz zabrać w podróż, wykorzystywać podczas treningów lub podawać pupilowi pomiędzy posiłkami. Przysmaki Wataha, tak samo jak inne produkty, nie zawierają konserwantów i innych zapychaczy. Są przygotowywane według specjalnych receptur, w zgodzie z naturą. 

Wybierz karmy Wataha i zobacz, jak Twój pupil zajada się ze smakiem!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj na naszego bloga. To nasze ostatnie wpisy:

1. Ile palców ma kot? Charakterystyka kocich łap

2. Czy kot zna swoje imię?

3. Opis rasy: kot brytyjski długowłosy - charakter, żywienie i pielęgnacja



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!