Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Koci mocz - jak usunąć jego nieprzyjemny zapach?
  3. Koci mocz - jak usunąć jego nieprzyjemny zapach?

Koci mocz ma nieprzyjemny zapach – kiedy mruczkowi zdarzy się w domu wpadka, jak najszybciej trzeba posprzątać. W przeciwnym przypadku zapach będzie się utrzymywał, a kot najprawdopodobniej będzie chciał załatwiać się tam częściej. W tym artykule podpowiadamy, jak skutecznie pozbyć się woni kociego moczu z ubrań, mebli czy innych miejsc w domu.  

Dlaczego koci mocz brzydko pachnie? 

Za specyficzną woń kociego moczu odpowiadają hormony. Co ciekawe, przykry zapach ma wyłącznie mocz kocura. W przypadku kotek i kastratów nie jest on tak silny.  Koty zaznaczają swój teren za pomocą zapachu, m.in. dlatego ich mocz ma tak intensywny zapach. Obsikując dane miejsce, kot może chcieć odstraszyć inne zwierzęta lub... zwrócić na siebie uwagę samicy. 

Kot nie sika do kuwety – przyczyny 

Koty słyną z tego, że szczególną wagę przywiązują do swojej higieny. Dotyczy to również potrzeb fizjologicznych – nauczone korzystania z kuwety, będą załatwiać się tylko w niej. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy kot uparcie nie chce korzystać z kuwety i posikuje w mieszkaniu. Dlaczego? 

Jednym z powodów może być wcześniej wspomniana chęć zaznaczenia swojego terenu, np. gdy w pobliżu pojawi się inny kocur. Najczęściej dzieje się to podczas “marcowania” - czasu, gdy koty łączą się w pary.  

Oddawanie przez kota moczu poza kuwetą może być spowodowane też tym, że coś mu się w niej nie podoba, np.: 

  • kuweta stoi w złym miejscu  

  • kuweta jest za mała 

  • żwirek jest źle dobrany do potrzeb kota 

  • za rzadko czyścisz kuwetę 

Mruczki niestety zwracają uwagę na takie szczegóły i potrafią być kapryśne. Nie zapominaj o regularnym opróżnianiu kuwety i zadbaj o to, aby była ona na tyle duża, aby kot mógł się w niej wygodnie poruszać. Jeśli Twój kot ma swój ulubiony żwirek, staraj się nie eksperymentować. Może okazać się, że po zmianie nie będzie chciał korzystać z kuwety.   

Inną przyczyną oddawania moczu przez mruczka poza kuwetą mogą być problemy zdrowotne. Koty również mogą cierpieć na choroby związane z układem moczowym, dlatego jeśli zauważysz, że Twój pupil bardzo często oddaje mocz i posikuje poza kuwetą, zabierz go do weterynarza.  

Posikiwać w różnych miejscach w domu mogą również koty odczuwające stres. Może to być spowodowane m.in. zbyt małą uwagą ze strony właściciela, poczuciem samotności, przebywaniem w towarzystwie agresywnych zwierząt, nudą, życiem w małej przestrzeni itp.  

Kot nasikał Ci do butów? Pranie nie pomoże! 

Niestety, jeśli mruczkowi przydarzy się wpadka i nasika na Twoje ubranie, dywan czy kanapę, zwykłe pranie raczej się nie sprawdzi. Co prawda plama moczu zostanie usunięta, ale przykrego zapachu nie pozbędziemy się tak łatwo. Może się to udać jedynie wtedy, gdy od razu zauważysz, że kot osikał daną rzecz. Pierzemy ją w najwyższej dozwolonej temperaturze – im szybciej, tym większe szanse na sukces. Co zrobić w przypadku, gdy kot nasika na przedmiot, którego nie zmieścimy w pralce? 

Oto kilka sprawdzonych sposobów na usunięcie przykrego zapachu kociego moczu z mebli i ścian: 

1. Pasta z sody i octu – kilka łyżek sody mieszamy z dużą ilością octu i mieszamy. Tak przygotowaną pastę nakładamy na obsikane miejsce i pozostawiamy na kilka minut. Po upływie tego czasu zmywamy ją wodą i pozostawiamy do wyschnięcia. Sodę oczyszczoną możemy wymieszać też z wodą - tę mieszanką pozostawiamy na godzinę. 

2. Woda utleniona - możesz ją wymieszać z wodą w stosunku 1:10. Roztwór nie powinien pozostawić plamy, jednak warto wyprać tkaninę, np. ręcznie, aby szybciej pozbyć się zapachu wody utlenionej. UWAGA! Przed polaniem plamy wodą utlenioną zrób test na małym skrawku materiału, najlepiej w niewidocznym miejscu – woda utleniona może odbarwić materiał.  

3. Specjalistyczne środki do neutralizacji moczu – w sprzedaży dostępne są specjalne środki, które skutecznie usuwają przykry zapach kociego moczu. Staraj się wybierać te produkty, które są bezpieczne dla zwierząt. Zwróć też uwagę na to, aby były one przeznaczone do usuwania zapachu moczu kota, nie psa, ponieważ mogą różnić się składem. Instrukcję sposobu użycia i środki ostrożności znajdziesz na opakowaniu produktu.  

Jak oduczyć kota sikania po kątach? 

Jeśli Twój mruczek posikuje w różnych miejscach w domu, warto podjąć próbę oduczenia go takiego zachowania i zachęcenia do korzystania z kuwety. Jak to zrobić? 

Na początek musimy poznać przyczynę, która stoi za takim zachowaniem kota. Jeśli pupil ma problemy zdrowotne, konieczne będzie podjęcie leczenia. W przypadku problemów behawioralnych będziemy musieli wyeliminować źródło stresu i być może skorzystać z pomocy behawiorysty. Jeśli mamy do czynienia z kociakiem lub starszym kotem, który wcześniej nie korzystał z kuwety, musimy go po prostu tego nauczyć.  

Jeśli opiekujesz się kociakiem, wybierz taką kuwetę, do której będzie mógł samodzielnie wejść. Najlepiej sprawdzi się taka z obniżonym progiem. Kiedy kot podrośnie, będzie mógł jej używać jeszcze przez jakiś czas.  

Musisz pokazać kotu kuwetę - możesz go do niej wsadzać, aby mógł się z nią zapoznać. Pamiętaj, aby nie robić tego na siłę i nie krzyczeć na kota – w ten sposób możesz go tylko zniechęcić.  

Podsumowanie 

Sikanie przez kota w domu jest złożonym problemem. Na takie zachowanie może mieć wpływ wiele rzeczy - począwszy od nieodpowiedniego żwirku w kuwecie, a kończąc na poważnych problemach ze zdrowiem. Nie możemy tego bagatelizować - obsikiwanie przez kota różnych miejsc w domu jest nie tylko uciążliwe dla nas, ale w pewnym sensie również dla pupila. 

Zadbaj o zdrowie pupila z karmami Wataha 

Kluczem do utrzymania pupila w pełnym zdrowiu jest odpowiednia dieta. Miska każdego kota powinna być wypełniona najpotrzebniejszymi składnikami odżywczymi - białkiem, minerałami, witaminami i tłuszczami. Te substancje są bardzo ważne, ponieważ wpływają na poziom odporności zwierzęcia a także biorą udział w wielu procesach zachodzących w organizmie.  

Niedobór poszczególnych składników odżywczych może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Ponadto pupil może być ospały, smutny, mieć złe samopoczucie. Częściej będzie chorował, zaczną pojawiać się problemy z wypadaniem sierści, pogorszeniem wzroku czy osłabieniem całego organizmu. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, podawaj swojemu kotu wysokiej jakości, pełnowartościowe karmy.  

Co odróżnia karmy Wataha od innych?                      

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki                      

  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso                      

  • Jasny i przejrzysty skład                      

  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości                      

  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)                      

  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat 

Karmy Wataha dla kota charakteryzują się wyjątkowym smakiem i aromatem. Uzyskujemy je dzięki specjalnym recepturom i dokładnie wyselekcjonowanym surowcom. Działając w ten sposób mamy pewność, że nasze produkty są zdrowe i bezpieczne dla Waszych pupili.  

W naszym asortymencie znajdują się karmy dla psów i kotów różnych ras i w różnym wieku. Oferujemy również produkty dla zwierząt, które mają specjalne potrzeby żywieniowe. Chcemy, aby każdy pupil znalazł u nas coś dla siebie, dlatego stale wzbogacamy naszą ofertę. Jeśli Twój pupil boryka się z alergiami lub nietolerancjami pokarmowymi, Waszej uwadze polecamy karmy bezzbożowe dla psów i kotów.  

Karmy Wataha mogą wspomóc leczenie infekcji. Być może Twój kot posikuje w domu, ponieważ boryka się z zapaleniem dróg moczowych. W takim momencie jego dietę warto wzbogacić np. o żurawinę, która działa antybakteryjnie i dobrze sprawdza się w walce z infekcjami układu moczowego. Karmę z żurawiną możesz podawać swojemu kotu również na co dzień, w ramach profilaktyki.  

Wybierając karmy marki Wataha stawiasz przede wszystkim na wysoką jakość. Nasze karmy są pełnowartościowe i bezpieczne dla zwierząt. Nie zawierają konserwantów, sztucznych barwników czy polepszaczy smaku. Zamiast tego znajdziecie tam same smakowite kąski!  

Po więcej ciekawostek i informacji wpadnij na naszego bloga. Ostatnio pisaliśmy na takie tematy: 

1. Kaszel u kota - co trzeba wiedzieć?

2. Dlaczego koty grzebią w śmieciach?

3. 5 ras kotów, które uwielbiają się przytulać

4. Witaminy niezbędne w diecie psa

  



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!