Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Czy pies ma pępek?
  3. Czy pies ma pępek?

Fanatycy czworonożnych pupili doszukują się w ich ciele różnych ciekawostek. Jednym z bardziej poszukiwanych elementów jest pępek. Czy pies go w ogóle ma? Jeśli tak to gdzie i czemu on służy? O tym i innych kwestiach dotyczących psiego pępka dowiesz się z poniższego artykułu!

Czy pies ma pępek?


Największemu fanowi czworonożnych pupili na pewno niejednokrotnie nasunęła się myśl apropo tego elementu ciała. U każdego człowieka pępek ma oczywistą lokalizację i jest bardzo wyraźnym punktem na brzuchu. Czy taki charakterystyczny elemencik znajdzie się również w ciele czworonoga? Pies to ssak łożyskowy, zatem odpowiedź jest prosta. Jak każdy przedstawiciel tego gatunku ma pępek. Nie wyróżnia się on jednak niczym specjalnym, nie zauważymy spektakularnego znamienia czy blizny na ciele pupila. Można go jednak zauważyć podczas codziennych figli. Jest delikatnie wyczuwalny pod sierścią psa. Jak w przypadku ludzi pępek towarzyszy psu od narodzin do końca życia. 

Czym jest pępek?


Każdy człowiek ma pępek, z powyższego akapity wiesz, że tak samo jest z psiakami. Ale co to właściwie jest? Pępek to nic innego jak blizna w środkowym punkcie brzucha będąca pozostałością po odciętej pępowinie. To dzięki niej maluch znajdujący się w brzuchu matki ma ciągły dostęp do pokarmu i warunki do prawidłowego rozwoju. 

Pępek u szczeniaka - jak wygląda?


Najbardziej widoczny będzie pępek u malutkiego pieska. Zaraz po narodzinach psia mama odgryza pępowinę tworząc przy tym ranę na ciele swojego potomka. Świeżo wytworzone znamię jest najbardziej widoczne. Pamiętaj jednak, że nie należy dotykać ani naruszać szczeniąt świeżo po porodzie. Potrzebują one kilku godzin, aby odpowiednio się formować i zregenerować. Twoja ciekawość nad odkryciem elementów ciała szczeniaka musi uzbroić się w cierpliwość, aż do chwili, gdy pieski nabiorą więcej sił. 
Psia mama doskonale wie, co najlepsze dla jej dzieci. Dlatego wyrządzona rana nie jest w żaden sposób zagrażająca dla szczeniaków. To naturalny proces występujący u wszystkich zwierząt tego gatunku. 

Pępek u psa - jak wygląda?


Wraz z szczeniaka rana szybko się goi i z krwawej plamki pozostaje blizna, która nazywana jest pępkiem. Aby go zlokalizować należy przyjrzeć się dolnej części brzucha pupila. Ta niewielka blizna może być wręcz niewidoczna i niezauważalna, w szczególności u przedstawicieli bardzo futrzanych ras. Pępek znajduje się zazwyczaj 10 cm poniżej linii mostka. Miejsce to może wyróżniać się delikatnie innych odcieniem sierści. Nie jest to jednak reguła i w rzeczywistości u dorosłych osobników blizna jest bardzo ciężka do zlokalizowania. Pomocnym sposobem na jej odnalezienie może być próba zrobienia tego podczas kąpieli - w przypadku mokrej sierści łatwiej będzie odszukać to delikatne zgrubienie. Z biegiem lat pępek stopniowo zarasta, wchłania się pod skórę, blizna może stać się  maleńka i zupełnie niezauważalna.

Pępek u psa a przepuklina


Chociaż pępek nie ma w życiu pupili żadnej ważnej funkcji, nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, ani nie bierze udziału w żadnym z życiowych procesów to może być źródłem problemów. Wynika to z tego, że w okolicach pępka ściana brzuszna jest zdecydowanie bardziej cienka niż w pozostałych częściach brzucha. W związku z tym delikatna okolica pępka jest bardziej narażona na wystąpienie przepukliny. To nic innego jak nieprawidłowe uwypuklenie zawartości jamy ciała. Chociaż w przypadku psów jest praktycznie bezbolesna to w przypadku jej wystąpienia należy mieć psa pod ciągłą obserwacją. Niezbędna jest również konsultacja z lekarzem weterynarii. Pomoże on określić stan zdrowia czworonożnego pacjenta, ewentualne niekorzyści płynące z wystąpienia przepukliny oraz oceni czy potrzebna będzie operacja.

Przepuklina u szczeniaka

Przepuklina bardzo często występuje u młodych piesków, które silą się na intensywną i odważną zabawę. W skutek takiego rozrabiania bardzo często przesilają się i tym sposobem tworzą sprzyjające warunki do powstania przepukliny. Bardzo często jest to jednak chwilowy problem. Przepuklina niewielkich rozmiarów jest w stanie się wchłonąć i nie niesie za sobą poważniejszych konsekwencji dla zdrowia psa. Młody organizm rozwija się i rośnie, dlatego w jego przypadku bardzo możliwa jest szybka regeneracja i pozbycie się problemu. 


Dieta psa juniora


Karma dla najmłodszych pupili powinna składać się z pełnowartościowych produktów i dostarczać im energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania. Młode pieski, które dopiero rosną w siłę i uczą się funkcjonowania w nowym środowisku potrzebują delikatnych posiłków. Dobrym rozwiązaniem będzie karma mokra, która ma postać wilgotnego pasztetu. Dzięki tej konsystencji dostarcza psu dodatkowego nawodnienia. Karma dla psa powinna zawierać przede wszystkim białko i węglowodany - makroskładniki niezbędne do wzrostu i budowy masy ciała. Wzbogacona o zdrowe tłuszcze, witaminy i minerały, aby zapewnić lepsze działanie procesów trawiennych i innych procesów wewnętrznych organizmu. Te składniki wspierają również odporność i zdrowie każdego pupila. Dobrze zbilansowana dieta jest kluczem do zdrowia każdego psa, a w przypadku juniorów drogą do prawidłowego rozwoju. 

Karma Wataha dla Twojego psa


Najedzony pies to szczęśliwy pies, a zatem dobra karma to droga do serca każdego czworonoga. Powinna ona zadowalać preferencje smakowe Twojego pupila i dostarczać mu niezbędne wartości odżywcze. KarmaWataha.pl oferuje karmy dla psów, których podstawowym składnikiem jest mięso. Te karmy mają bardzo prosty i przejrzysty skład. Ich smak nie jest ulepszany poprzez sztuczne konserwanty, nie są dodawane również żadne intensywne przyprawy. Wśród naszych karm znajdziesz propozycje odpowiednie dla delikatnych brzuszków szczeniąt:

Dla dorosłych psów również mamy kilka propozycji! Oto one:

  • WATAHA 86% JELENIA Z ZIEMNIAKAMI 410G - karma mokra, zamknięta w wygodniej puszce dawka witamin i minerałów. Dostarcza niezbędnego białka i węglowodanów. Sprawdzi się jako samodzielny posiłek w diecie Twojego psa. 
  • WATAHA HUNT ADULT DOG DUCK - karma sucha dostępna w różnych wariantach wagowych. Składa się z mięsa z kaczki o wysokiej jakości, batatów i dodatku warzyw. Zawiera również siemię lniane, które jest bogatym źródłem zdrowych tłuszczów. 

Wybierając Karmę w naszym sklepie dostarczasz swojemu pieskowi jedzenie o sprawdzonej jakości, przygotowane ze specjalnie wyselekcjonowanych składników tak, aby zaspokoić najbardziej wybredne psie podniebienia. 

Co odróżnia karmy Wataha od innych?  

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki  
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso  
  • Jasny i przejrzysty skład  
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości  
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)  
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat

Zajrzyj do naszego sklepu i przejrzyj ofertę. Z całą pewnością znajdziesz u nas najlepszą karmę dla swojego pupila. 

Na naszym blogu publikujemy więcej porad i ciekawostek dotyczących psów i kotów. Jeśli szukasz więcej informacji, koniecznie przeczytaj nasze ostatnie wpisy:

1. Kaszel u kota - co trzeba wiedzieć?

2. Pchły u kota - jak się ich pozbyć?

3. Czy pies może osiwieć?



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!