Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Mastif neapolitański - charakterystyka rasy
  3. Mastif neapolitański - charakterystyka rasy

Mastino napoletano – Mastif neapolitański, jeden z największych psów świata, zaliczany do molosów. Pierwotnie hodowany do walk psów i stróżowania, teraz często pełni rolę psa towarzyszącego. Jego charakterystyczny wygląd przyciąga niejedno spojrzenie i zapewnił mu miano jednego z najbrzydszych psów świata. Mimo wszystko, Mastif neapolitański ma swoich zwolenników. Jeśli interesuje Cię ta rasa, zapoznaj się z naszym artykułem. Znajdziesz tu najważniejsze informacje i ciekawostki. 

Mastif neapolitański - historia

Rasa Mastif neapolitański istnieje od niedawna, choć jej historia sięga aż do starożytności. Według Niemieckiego Klubu Molosów rasa ta wywodzi się z rzymskich psów bojowych. Ówczesne Mastify pełniły funkcję obronną, towarzyszyły Rzymianom w ich podbojach, brały udział w walkach i pilnowały gospodarstw. 

Największe grono Mastifów neapolitańskich występowało w okolicach Wezuwiusza, czyli na terenach dzisiejszego Neapolu. Współcześnie te psy wciąż cieszą się sporą popularnością w tamtejszym regionie. 

Mimo że Mastify neapolitańskie były znane już od wielu wieków, ich kontrolowana i oficjalna hodowla rozpoczęła się dopiero w latach 40. ubiegłego wieku. Co ciekawe, pierwszy raz Mastif neapolitański został przedstawiony szerszej publiczności ponad 20 lat wcześniej, bo w 1914 roku. Wydarzyło się to podczas wystawy psów w Mediolanie. Wspomniany Mastif nosił imię Drago, a jego właściciel nazywał go “ mastino italiano”.  

Jak podają źródła, rasa Mastif neapolitański została oficjalnie uznana przez FCI w 1956 roku. Rodzicami pierwszego miotu zostali Guaglione oraz Pacciana. Guaglione jest pierwszym psem, wpisanym do włoskiej księgi rodowodowej. Na podstawie jego wyglądu sporządzono również wzorzec rasy. 

Charakter Mastifa neapolitańskiego 

Starożytne Mastify, ze względu na pełnioną rolę, nie należały do potulnych psów. Na przestrzeni lat hodowcom udało się opanować ich bojowy temperament, dzięki czemu Mastify neapolitańskie są teraz świetnymi towarzyszami. Psy tej rasy wciąż posiadają silny charakter i potrzebują odpowiedniego wychowania, dlatego niedoświadczonym właścicielom odradza się ich wybór. 

Mastif neapolitański będzie posłuszny wobec każdego członka rodziny, jednak najprawdopodobniej wybierze sobie jedną osobę, której będzie najbardziej oddany. Psy tej rasy charakteryzują się dość dużą wrażliwością i mogą źle odczuwać rozłąkę lub zmianę właściciela. 

Mastify neapolitańskie cieszą się opinią opanowanych i cierpliwych psów. Dobrze dogadują się z dziećmi, jednak nie nadają się do kontaktów z najmłodszymi. Dlaczego? Mastify to ogromne i ciężkie psy, które podczas zabawy mogą nieumyślnie wyrządzić krzywdę maluchowi. Mastify neapolitańskie są tolerancyjne i akceptują pojawiających się w domu gości. Problemy mogą zacząć się wtedy, gdy pupil zaobserwuje zagrożenie ze strony obcej osoby. W takiej sytuacji uruchamia się jego instynkt obrońcy. 

Mastify neapolitańskie często sprawiają wrażenie niezainteresowanych otoczeniem. W rzeczywistości w skupieniu obserwują, co dzieje się dookoła nich. W razie konieczności są w stanie szybko zareagować. Mastifa trudno jest sprowokować, jednak zaatakowany przez innego psa, nie pozostanie mu dłużny. Trzeba mieć to na uwadze podczas spacerów. Warto też zadbać o odpowiednią socjalizację pupila. 

Wygląd i budowa ciała

Mastif neapolitański to pies ogromnych rozmiarów. Na pysku posiada charakterystyczne fałdy skóry, które dodają mu powagi. Na pierwszy rzut oka Mastif neapolitański to groźny pies, z którym nie warto zadzierać. 

Wzorzec rasy Mastif neapolitański:

  • Wysokość samców 65-75 cm, samic 60-68 cm
  • Waga: 50-70 kg
  • Sylwetka umięśniona i mocna
  • Głowa krótka i masywna, duży nos, uszy stosunkowo małe, trójkątne, zwisające po bokach
  • Ogon gruby, prosty, zwężający się ku dołowi
  • Sierść krótka, ale gęsta i twarda
  • Umaszczenie: szare, ołowianoszare, czarne, brązowe, płowe - może być pręgowane. Dopuszcza się znaczenia na piersi i końcach palców w kolorze białym. Rzadziej spotykane umaszczenie to orzechowe, jasnoszare, izabelowate

Mastif neapolitański - szkolenie i wychowanie

Mastif neapolitański charakteryzuje się dużą niezależnością i samodzielnością. W niektórych sytuacjach może powodować zagrożenie, dlatego bardzo istotne jest odpowiednie wychowanie psa. Mastify to duże psy, które czasem mogą nie zdawać sobie sprawy ze swoich rozmiarów. Właściciel powinien mieć jak największą kontrolę nad swoim pupilem.

W przypadku Mastifów neapolitańskich należy zadbać o dobrą socjalizację. Warto wybrać się na profesjonalne szkolenie i zabierać pupila do psiego przedszkola, gdzie nauczy się bytowania w towarzystwie innych psów. Wychowywanie Mastifa to odpowiedzialne zadanie. Należy wykazać się stanowczością, ale bez przemocy. Mastify neapolitańskie są niezwykle wrażliwe na takie zachowanie. Nieodpowiednie traktowanie pupila prowadzi do jego niesubordynacji i agresji, właściwie niezależnie od jego rasy. 

Mastify neapolitańskie bywają uparte i często testują cierpliwość swojego właściciela. Nie za bardzo lubią słuchać komend i poleceń, dlatego zazwyczaj wykonują je z opóźnieniem. Psy tej rasy nie nadają się dla niedoświadczonych i niekonsekwentnych właścicieli. 

Swojemu pupilowi musisz zapewnić odpowiednio dużo miejsca. Mastif neapolitański nie nadaje się do życia w bloku. Najlepiej będzie czuł się w domu z ogrodem, po którym będzie mógł spokojnie spacerować i pilnować go. Oczywiście należy zapewnić mu schronienie i nie zapominać o tym, że Mastify też potrzebują czułości i towarzystwa właściciela.

Pielęgnacja i żywienie

Mastino napoletano nie potrzebują specjalnej pielęgnacji. Swoją sierść wymieniają raz w roku, w okolicach wiosny. W tym czasie na grzbiecie pupila można zaobserwować włosie o różnych barwach. Mastify, które częściej przebywają w domu, linieją przez cały rok. Całe szczęście ich włosie nie wbija się w meble i łatwo je posprzątać. Mastifa neapolitańskiego czeszemy mniej więcej raz w tygodniu, w okresie linienia możemy częściej. 

Mastify neapolitańskie posiadają wiele fałd skórnych, szczególnie w okolicy pyska. Właściciel powinien regularnie sprawdzać, czy pomiędzy nimi nie rozwija się stan zapalny. Jeśli wszystko jest w porządku, nie ma powodów do zmartwień. Kontroluj stan oczu i uszu pupila. W razie potrzeby możesz przemywać je specjalnymi preparatami. Pamiętaj, że nadmierna pielęgnacja może doprowadzić do podrażnień. 

Mastify neapolitańskie potrzebują większych dawek jedzenia niż psy o “regularnych” rozmiarach. W związku z tym mają też większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze. W przypadku tej rasy wszelkie zaniedbania żywieniowe są jeszcze groźniejsze niż w przypadku mniejszych psów, szczególnie w wieku szczenięcym. Braki poszczególnych witamin i minerałów prowadzą do wad rozwojowych, które później są trudne lub niemożliwe do wyeliminowania. 

Mastif neapolitański powinien jeść pełnowartościową karmę, która dodatkowo zapewni mu odpowiednią dawkę energii. Miska mastifa powinna być pełna białka, witamin, minerałów, błonnika, tłuszczy i olejów, które zadbają o jego zdrowie, zagwarantują prawidłowy rozwój i dobre samopoczucie. 

Najlepsza karma dla Mastifa neapolitańskiego 

Szukając karmy dla Mastifa neapolitańskiego kieruj się przede wszystkim składem produktu, nie jego ceną. Cena często nie odzwierciedla jakości i łatwo można “nadziać się” na karmę o wątpliwym pochodzeniu. 

Wszelkie informacje na temat tego, co zawiera karma, znajdziesz na etykiecie opakowania. Jeśli nie wiesz, jak czytać składy karm dla zwierząt, wszystkiego dowiesz się tutaj

W asortymencie naszego sklepu znajdują się karmy dla psów ras dużych i olbrzymich. Są one zaprojektowane i przygotowywane tak, aby spełniały ich specyficzne potrzeby żywieniowe. Karmy Wataha powstają wedle przemyślanych receptur, dzięki czemu są bezpieczne i zdrowe. 

Co odróżnia karmy Wataha od innych?

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso
  • Jasny i przejrzysty skład
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat

KarmaWataha.pl oferuje również karmy dla psów mniejszych ras. Posiadamy karmy dla kotów - właściciele mruczków również mogą wypróbować nasze produkty. Znajdziesz u nas różnorodne karmy, dostosowane zarówno do potrzeb młodych zwierzaków, jak i tych w podeszłym wieku. 

Waszej uwadze polecamy też przysmaki dla psów, które świetnie sprawdzają się na co dzień i w podróży. Występują w formie suszonych plastrów, paluchów i ciasteczek. Te ostatnie zawierają dodatek owoców, ziół i warzyw, dzięki czemu są jeszcze smaczniejsze. Nasze suszone przysmaki mogą pełnić funkcję naturalnego gryzaka. Pies może je podgryzać i rzuć, a zjedzenie go mu nie zaszkodzi, tak jak mogłoby to być w przypadku gumowych zabawek. 

Jeśli interesują Cię inne rasy psów lub kotów, informacje na ich temat również znajdziesz na naszym blogu. Regularnie publikujemy ciekawostki i pomocne wskazówki. Ostatnio pojawiły się takie wpisy:

1. Jak uspokoić psa? 

2. Dojrzewanie psa - kiedy Twój pies dorasta?

3. Opis rasy foksterier szorstkowłosy - charakter, wymagania, pielęgnacja

4. Kot sfinks - pochodzenie, żywienie i pielęgnacja


 



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!