Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Kot sfinks - pochodzenie, żywienie i pielęgnacja
  3. Kot sfinks - pochodzenie, żywienie i pielęgnacja

 

Sfinks jest jednym z najbardziej charakterystycznych kotów. Nie ma sierści, ma ogromne uszy i oczy o specyficznym kształcie. Jego dość kontrowersyjny wygląd zapewnił mu zarówno sporo zwolenników jak i przeciwników. Wśród kotów sfinksów wyróżnia się trzy typy: kanadyjskiego, petersburskiego i dońskiego.

 

Sfinks – historia

Opowieści na temat bezwłosych kotów pochodzą już z czasów Azteków. Ich podobizny znaleziono w Nowym Meksyku na początku XX wieku. To właśnie tam hodowano pierwsze łyse koty, które nazywano „meksykańskimi kotami bezwłosymi”. W 1966 roku w Toronto (Kanada) w miocie kotów krótkowłosych urodził się jeden bez sierści. Stało się to dzięki mutacji genowej. To tego kociaka uznaje się za pierwszego sfinksa. Wzbudził on ogromne zainteresowanie hodowców. Podjęto próby stworzenia rasy bezwłosych kotów, jednak niektóre rodziły się z sierścią, a część miała problemy zdrowotne. W latach 70 udało się odnaleźć inne łyse koty i za ich pomocą wznowiono hodowlę sfinksów, które znamy dziś.

 

Charakter

Sfinks jest bardzo inteligentnym kotem, ceni sobie stymulujące umysł zabawy. Mocno przywiązuje się do swojego właściciela i lubi mu towarzyszyć. Źle znosi samotność, dlatego nie powinien na długo zostawać sam. Uwielbia głaskanie i wszelkie pieszczoty. Sfinks będzie zadowolony z towarzystwa innych zwierząt, szczególnie drugiego kota. Łatwo można nauczyć go chodzić na smyczy i wyprowadzać na spacery. Trzeba jednak mieć na uwadze pogodę i temperaturę na zewnątrz – sfinks nie maj futra, przez co jest bardzo wrażliwy na zimno i ciepło.

 

Wygląd i budowa ciała

Sfinks, ze względu na brak futra, ma dość charakterystyczny wygląd. Jego ciało pokrywa warstwa ledwie zauważalnych delikatnych włosków. Ciało sfinksa jest wydłużone i muskularne, z mocno uwydatnionym brzuchem. Skóra sfinksa marszczy się w niektórych miejscach – koty z większą ilością fałdek są bardziej cenione w hodowli. Jego głowa jest dość kanciasta, oczy duże, o skośnym kształcie.

 

Pielęgnacja

Ze względu na brak futra u sfinksa, trzeba zwracać szczególną uwagę na warunki pogodowe. W mieszkaniu/domu, w którym żyje sfinks, również nie może być zimno. Dobrze jest, gdy jego legowisko znajduje się blisko źródła ciepła, np. kaloryfera. Oczywiście trzeba uważać, żeby nie przesadzić w drugą stronę – sfinks nie lubi też zbyt wysokich temperatur. Sfinks, poza pieszczotami, uwielbia rozrywkę. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w różne zabawki i akcesoria. W miarę możliwości warto też zapewnić mu miejsce „na wysokości”, np. półkę czy wysoki drapak, na którym może się położyć i obserwować otoczenie z góry.

 

Żywienie

Sfinksy potrzebują większej ilości jedzenia niż inne koty. Przez brak sierści szybciej tracą ciepło, na którego wyprodukowanie potrzebują dodatkowej energii. Posiłki sfinksów powinny być pełnowartościowe, bogate w białko, witaminy i minerały. Najlepszą karmą dla sfinksów jest mokra karma. Wysokiej jakości produkt będzie składał się w większości z mięsa, które jest naturalnym pożywieniem kotów. W naszym asortymencie znajdziesz wiele ciekawych propozycji karm mokrych i suchych. Do produkcji używamy tylko najwyższej jakości składników od sprawdzonych dostawców. Marka wataha to synonim naturalności i dobrego smaku. Dla sfinksa polecamy produkty z kategorii Karma dla Sfinksa.

Szeroki wybór karmy dla psów i kotów

Polska karma dla psów i kotów Wataha to wyłącznie wysokiej jakości składniki od lokalnych dostawców. Sprawdź nasze produkty.

Karma dla Sfinksa Karma dla kota
 


Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!