Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Zdrowa i naturalna kocia dieta – jak powinna wyglądać?
  3. Zdrowa i naturalna kocia dieta – jak powinna wyglądać?

Jeżeli opiekujesz się kotem, to musisz wiedzieć, że przygotowanie naturalnej i zbilansowanej diety jest niezwykle ważne. Dlaczego? Dostarczanie do organizmu wartościowych substancji umożliwia prawidłowy rozwój, a na dodatek wzmaga witalność. Zdecydowanie lepiej wybrać odpowiednią karmę dla kota, niż podawać zwierzakowi szkodliwe pożywienie, które może fatalnie wpłynąć na zdrowie pupila. Jak powinna wyglądać dieta kota i na co zwrócić uwagę?

Karma dla kota – ile jej podawać?

Zanim dokładnie zapoznasz się ze specyfikacją karm dla kotów, warto podpowiedzieć, ile pożywienia powinien mieć w swojej misce Twój zwierzak. Przedstawione wartości są jedynie podpowiedzią i wskazaniami ekspertów – pamiętaj o tym. Każdy pupil wymaga indywidualnej uwagi, więc jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność, że konkretna dieta jest odpowiednia, skontaktuj się ze specjalistą, najlepiej poprzez wizytę razem z Twoim czworonogiem. Ile podawać karm dla kotów? To zależy przede wszystkim od wagi pupila:

  • od 2 kg do 4 kg – około 150-200 gram pożywienia dziennie
  • od 5 kg do 7 kg – około 200-300 gram pożywienia dziennie

Równocześnie należy pamiętać, że konkretna ilość karmy dla kota nie jest dokładnym wyznacznikiem, a jedynie podpowiedzią, w jaki sposób karmić pupila. Zależnie od tego ile Twój czworonóg ma lat, wartości te mogą się różnić. Czasami wystarczy mniejsza ilość, a innym razem po opróżnieniu miski zwierzak będzie prosić o dokładkę. Zwróć także uwagę na styl życia kota. Osobniki nieco bardziej aktywne wymagają większej uwagi i przejawiają wyższe zapotrzebowanie na tłuszcze oraz białko. Natomiast leniwe pupile potrzebują mniej karmy, a duże ilości pożywienia powodują szybki przyrost wagi. Karmę dla kota możesz podzielić na kilka porcji (na przykład dwie w ciągu dnia). Pamiętaj również o odpowiednim nawodnieniu. Obok miseczki z karmą dla kota umieść czystą, świeżo nalaną wodę.

Naturalne dodatki w karmach dla kotów

Koty to domowe drapieżniki, które potrzebują mięsa w swojej diecie. To składnik uwielbiany przez wszystkie pupile, nawet te najmłodsze, dopiero poznające świat. Z tego powodu karmy dla kotów i kociąt posiadają wysoką zawartość mięsa. Jednak to nie wszystko. Jeżeli spojrzysz na skład wielu popularnych wyrobów, szybko spostrzeżesz, że na liście poza mięsem znajdują się również różnego rodzaju dodatki. Najlepiej, aby były one świeże i naturalne – takie surowce stosuje się między innymi w wyrobach od marki Wataha. Rozwiązanie to stosuje się zarówno w karmach suchych oraz mokrych. Warzywa, owoce i inne elementy nie są pustymi uzupełniaczami – odgrywają bardzo ważną rolę w kociej diecie, która musi być zbilansowana. Poza walorami smakowymi, dodatki w pożywieniu dostarczają ważne składniki odżywcze, w tym minerały i witaminy. Oto zestawienie popularnych, a zarazem naturalnych surowców:

  • bataty
  • ziemniaki
  • marchewka
  • szparagi
  • żurawina
  • ryż
  • pomidor

Zależnie od tego, jakie potrzeby ma Twój kot, możesz podać mu karmę z wysoką zawartością mięsa (nawet do 99%) lub nieco bardziej zbilansowany pokarm (proporcje około 50/50). Istotną rolę w diecie pupila odgrywają nie tylko witaminy oraz minerały. Równie ważną kwestią są białka i tłuszcze potrzebne do prawidłowego funkcjonowania.

Dostarczaj swojemu pupilowi ważne składniki odżywcze

Koty, podobnie jak psy, muszą dostarczać do organizmu białka i tłuszcze, o których wspomnieliśmy wcześniej. Głównym źródłem tych składników jest mięso, dlatego karmy zawierają dużą ilość tego rodzaju składników. Czemu to takie ważne? Białka dostarczają aminokwasy, które są niezbędne podczas budowania mięśni i regeneracji tkanek. Należy pamiętać, że białko znajduje się głównie w mięsie, niezależnie od tego, czy pochodzi z kurczaka, wołowiny, jagnięciny czy ryb. Właśnie dlatego karmy dla kota najczęściej zawierają świeże mięso wysokiej jakości. Należy pamiętać także o odpowiedniej dawce tłuszczy. Choć wiele osób składnik ten kojarzy z nadwagą, to w jest on potrzebny do prawidłowego rozwoju – dopiero w zbyt dużych ilościach powoduje problemy zdrowotne, podobnie jak u ludzi. Za co odpowiadają tłuszcze u zwierząt? W naturalny sposób zapewniają Twojemu pupilowi lepszą, wytrzymałą i gęstą sierść. Co więcej, tłuszcze umożliwiają wchłanianie witamin oraz minerałów, więc ich brak może być fatalny w skutkach.

Karma dla kociąt – odpowiednie pożywienie od pierwszych tygodni życia

Nie zapominajmy o najmłodszych pupilach. Dla nich przygotowano karmy dla kociąt, które dostarczają do organizmu ważne składniki odżywcze potrzebne do rozwoju. Również i w tym przypadku pożywienie powinno składać się z wysokiej zawartości mięsa, natomiast mile widziane są naturalne dodatki, które już omówiliśmy. Wówczas Twój pupil będzie cieszyć się zdrowiem i szybko zredukuje apetyt, gdy stanie się głodny. Z czasem karmy dla kociąt zastąpisz klasycznymi wyrobami, przygotowanymi z myślą o dorosłych osobnikach. Wiele osób próbuje podawać młodym zwierzętom jedzenie domowe, które przygotowano z myślą o ludziach, a nie kotkach. Należy pamiętać, że wiele takich domowych potraw zawiera substancje negatywnie wpływające na układ trawienny zwierząt, co powoduje sporo problemów zdrowotnych. Zdecydowanie lepiej sięgnąć po sprawdzoną karmę dla kociąt przygotowaną ze starannie wyselekcjonowanych składników.



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!