Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Zachowania wymuszające u psa – dlaczego pies wymusza i jak sobie z tym poradzić?
  3. Zachowania wymuszające u psa – dlaczego pies wymusza i jak sobie z tym poradzić?

Są psy bardzo posłuszne, a są i takie, które piszczą i szczekają, aby coś wymusić. To duży problem, który świadczy między innymi o tym, że to pies wychował sobie właściciela, a nie odwrotnie. Kiedy w domu pojawia się szczeniaczek, trudno mu odmawiać. Robi te swoje wielkie oczy, patrzy błagalnie, a nam pęka serce, gdy my czegoś odmawiamy. Niestety jest to pierwszy krok ku temu, by rozwijały się zachowania wymuszające u psa.

O zachowaniach tego typu możemy mówić, kiedy pupil notorycznie ucieka się do różnych sposobów zwrócenia na siebie uwagi. Może piszczeć, szczekać, warczeć, przynosić zabawki. Po czym czeka, aż zrobimy coś, czego akurat chce. Jeśli pozwolimy, by zwierzak wszedł nam na głowę, z czasem zachowania wymuszające u psa mogą stać się coraz bardziej natarczywe, a w skrajnych przypadkach nawet agresywne.

Przestrzeganie zasad i konsekwencja

Przede wszystkim musimy stawiać jasno granice i ich przestrzegać. Jeżeli z pobłażaniem będziemy spoglądać na to, że psiak je łamie, z czasem będzie przekraczać je coraz bardziej, a później coś na nas wymuszać. Chociaż może być to trudne, powinniśmy być konsekwentni nawet w stosunku do szczeniaków. Psie wymuszanie może dotyczyć różnych obszarów. Może chodzić o przyciągnięcie uwagi przez zaczepianie, wyłudzanie jedzenia pod stołem, wchodzenia na meble, szarpania smyczy w wybraną stronę i wiele innych. Musimy wyznaczać zasady, dzięki którym pies ma poczucie bezpieczeństwa. Z drugiej strony dajemy jasny komunikat, że to my decydujemy, kiedy jest pora spaceru czy jedzenia.

Zachowanie wymuszające u psa ograniczamy wyprzedzając zdarzenia

Kiedy występują zachowania wymuszające, to starajmy się je ignorować. Przykładowo, kiedy pies sępi pod stołem, to całkowicie go zlekceważmy. Bardzo pomocne będzie także wyprzedzanie takich zachowań. Są wśród nich takie, które się powtarzają, jak pora spaceru. Gdy tylko się zbliża, pies zaczyna wymuszać na nas wyjście w mniej lub bardziej natarczywy sposób. Aby temu zapobiec, wyprzedźmy to. Wyjdźmy z psem jeszcze zanim zacznie wymuszać. W ten sposób pokażemy mu, że wyjdzie na spacer, ale wtedy, kiedy my tego chcemy.

Szeroki wybór karmy dla psów i kotów

Polska karma dla psów i kotów Wataha to wyłącznie wysokiej jakości składniki od lokalnych dostawców. Sprawdź nasze produkty.

Przysmaki dla psa Naturalne przysmaki dla psa
 


Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!