Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Wszystko o psie rosyjski toy - charakter, wymagania i pielęgnacja
  3. Wszystko o psie rosyjski toy - charakter, wymagania i pielęgnacja

Rosyjski toy wyglądem przypomina pinczera miniaturowego, dlatego łatwo je ze sobą pomylić. Rosyjski toy jest energicznym i przyjaznym towarzyszem, który dobrze dogaduje się z innymi zwierzakami oraz dziećmi. Jeśli jesteś zainteresowany przygarnięciem psa tej rasy, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

 

Rosyjski toy – historia

Na początku ubiegłego wieku najpopularniejszymi psami w Rosji były angielskie toy teriery. Z czasem zaprzestano ich hodowli i dopiero w latach 50 miłośnicy tych małych psiaków postanowili spróbować wskrzesić rasę. Hodowlę rozpoczęto krzyżując ze sobą psy znajdujące się już w Rosji, które często nie miały rodowodów. Były to psy w typie ratlerków i z domieszkami innych psów miniaturowych, np. chihuahua.

Rosyjscy hodowcy chcieli stworzyć własną rasę, dlatego ich wzorzec różnił się od wzorca angielskiego toy teriera oraz innych ras miniaturowych. Pierwsze osobniki miały krótką sierść, jednak część rodziła się z dłuższą, odziedziczoną prawdopodobnie po chihuahua. Pierwszy zaakceptowany rosyjski toy w tym typie urodził się w 1958 roku. Hodowcy postanowili otrzymać tę odmianę, ponieważ uznali, że jest bardziej efektowna od krótkowłosej. Rasa rosyjski toy jest uznawana przez FCI od 2006 roku.

 

Charakter rosyjskiego toy

Psy rosyjskie toy mają przyjazne usposobienie. Są towarzyskie, energiczne i lubią się bawić. Nie wykazują agresji, dobrze dogadują się z innymi zwierzakami i nie są problemowe w kontaktach z dziećmi. Dobrze wychowany rosyjski toy będzie posłusznym towarzyszem.

Mimo że psy rosyjskie toy mają niewielkie rozmiary, potrzebują odpowiedniej dawki ruchu. W przeciwnym razie stają się nieznośne i głośno szczekają.

   Rosyjski toy

 

 

Wygląd i budowa ciała

Rosyjski toy osiąga 20-28 cm wzrostu i wagę od 1,5 do 3 kg. W obrębie rasy występują dwie odmiany: krótko i długowłosa. Rosyjskie toy krótkowłose mają gładką, przylegającą do ciała sierść bez podszerstka, a długowłose – dłuższą, prostą lub lekko pofalowaną. Na uszach i za nimi mają obfite frędzle, na tylnych łapach i ogonie włosy tworzą pióro.

Umaszczenie: czekoladowe podpalane, czarne podpalane, błękitne podpalane, różne odcienie rudości.

 

Pielęgnacja i żywienie

Rosyjskie toy, ze względu na to, że nie mają podszerstka, nie są odporne na niskie temperatury. W związku z tym warto zaopatrzyć psa w specjalne kubraczki, które ochronią go przed zimnem w czasie spacerów. U odmiany długowłosej należy sprawdzać, czy włosy w uszach się nie filcują. Zaleca się również przycinanie pazurów i regularne usuwanie kamienia z zębów psa.

Psy rosyjskie toy nie są wybredne, można je karmić mokrą bądź suchą karmą. Jaką karmę wybrać? Najważniejsze, żeby karma nie zawierała konserwantów, sztucznych barwników i innych podobnych składników. Są to tak zwane „zapychacze”, które nie mają żadnych właściwości odżywczych i nie służą zdrowiu naszych pupili. Najlepsza karma dla rosyjskiego toy powinna składać się przede wszystkim z mięsa. Jest ono bogatym źródłem białka i minerałów.

 

Akcesoria dla psa rasy rosyjski toy

Przed sprowadzeniem pieska do domu kompletujemy wyprawkę. Co, poza podstawowymi rzeczami takimi jak np. miski i zabawki, powinno się w niej znaleźć? Przygotowaliśmy dla was listę akcesoriów, które będą potrzebne i bardzo pomocne przez pierwszych kilka miesięcy (i nie tylko!)

 

Legowisko

Legowisko dla psa nie jest obowiązkowe, ale zapewni twojemu pupilowi większy komfort - służy psu przede wszystkim do odpoczywania. Dzięki temu, że twój pies będzie leżakował zazwyczaj w jednym miejscu, łatwiej będzie ci utrzymać porządek w mieszkaniu.

Przy wyborze odpowiedniego legowiska kierujemy się wielkością zwierzaka. Legowisko musi być na tyle duże, aby pies mógł się w nim wygodnie ułożyć. Polecamy zakup legowiska, które jest dobrze wykonane, z mocniejszych materiałów – dzięki temu posłuży na dłużej. Takie akcesorium może również służyć jako ozdoba wnętrza.

 

Komplet na spacery

Nie możemy zapomnieć o akcesoriach potrzebnych podczas spacerów: smycz, obroża/szelki oraz woreczki na odchody.

Przy wyborze smyczy, obroży czy szelek kierujemy się nie tylko walorami estetycznymi, ale przede wszystkim wielkością psa. Pies rasy rosyjski toy nie potrzebuje długiej obroży oraz smyczy, mogą one być wykonane z delikatniejszych materiałów. Pamiętajmy, że elementy, które dotykają ciała psa, powinny być przyjemne w dotyku, aby nie ocierały zwierzaka. Małym psom, takim jak rosyjski toy nie zakładamy metalowych obroży – takie są przeznaczone tylko dla dużych i silnych psów.

Dodatkiem, który zawsze może się przydać będzie kaganiec. Jest on często wymagany w czasie jazdy komunikacją miejską, pociągami czy podczas wizyty u weterynarza.

Woreczki na odchody powinniśmy mieć przy sobie podczas każdego spaceru. Za ich pomocą bezproblemowo możemy sprzątnąć odchody psa i wyrzucić je do najbliższego śmietnika. Jest to szczególnie ważne, kiedy mieszkamy w mieście i wyprowadzamy psiaka w parku miejskim lub spacerujemy po osiedlu. Przecież sami nie chcielibyśmy wdepnąć w taką „niespodziankę”



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!