Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Trzecia powieka u kota – co warto o niej wiedzieć?
  3. Trzecia powieka u kota – co warto o niej wiedzieć?

Zwierzęta nieraz nas zaskakują nie tylko zachowaniem, ale i anatomią, którą Matka Natura stworzyła w taki sposób, by zwierzę było jak najbardziej przystosowane do przetrwania. Jedną z tych anatomicznych ciekawostek jest trzecia powieka u kota.

O tym, że koty mają więcej niż dwie powieki, dla wielu może być zaskoczeniem. Jeśli będziemy chcieli ją dostrzec, nie zawsze nam się to uda. Czym tak naprawdę jest trzecia powieka u kota i jakie pełni funkcje w organizmie?

Trzecia powieka u kota – co to takiego jest?

Trzecia powieka, inaczej zwana migotką, jest zbudowaną z tkanki chrzęstnej białą błoną śluzową. Znajduje się pomiędzy dolną i górną powieką w kąciku oka. W ciągu dnia kot z niej nie korzysta, jest natomiast bardzo ważna podczas snu. To właśnie wtedy się wysuwa, zakrywa oko, które nawilża. Możemy ją zaobserwować także, gdy nasz pupil się budzi, później trzecia powieka się chowa. W tym, że zobaczymy ją sporadycznie, nie ma nic niezwykłego. Natomiast jeżeli jest widoczna przez cały czas lub bardzo często, powinniśmy się udać do lekarza.

Jakie funkcje pełni trzecia powieka u kota?

Jak już było wcześniej, jest to przede wszystkim nawilżanie gałki ocznej. Chroni przed zanieczyszczeniami i uszkodzeniami mechanicznymi. W sytuacji kiedy w stronę zwierzaka zbliża się zagrożenie, jak patyk, trzecia powieka działa jak zasłonka chroniąca oko przed urazem. Ponadto odpowiada również za produkcję i rozprowadzanie łez.

O czym może świadczyć nagminna widoczność trzeciej powieki?

Z racji tego, że trzecia powieka jest wrażliwa, łatwo o występowanie zakażeń lub urazów. Jeśli zbyt często widzimy trzecią powiekę, może to wynikać z osłabienia, niedożywienia, niewystarczającej ilości witamin i odwodnienia. Oprócz tego może być to efektem infekcji, inwazji tasiemca lub nicieni, chorób wirusowych. Ponadto mogło dojść do urazu rogówki, kot ma zapadniętą gałkę oczną lub w oku jest ciało obce. U kotów z krótkimi pyszczkami, które mają wypukłe oczy, trzecia powieka jest widoczna częściej i nie powinno nas to niepokoić.



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!