Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Tauryna dla kota – dlaczego jest ważna?
  3. Tauryna dla kota – dlaczego jest ważna?

O taurynie można w ostatnim czasie często usłyszeć, ale niekoniecznie pod kątem wprowadzania jej do diety kota. Tymczasem i dla naszego czworonoga ma ona duże znaczenie. Co daje tauryna dla kota?

Zacznijmy od wyjaśnienia tego, co właściwie kryje się pod pojęciem tauryny. Jest ona jednym z biogennych aminokwasów, którego nasz kociak potrzebuje do tego, aby jego układ trawienny i metabolizm były w porządku. Pomimo tego, że koci organizm jest w stanie wyprodukować ten związek samodzielnie, to ilość ta jest niewystarczająca a tauryna dla kota, może być obowiązkowym elementem jego diety.

Na co wpływa tauryna?

Zakładając, że kot ma za mało tauryny, z czasem może się okazać, że dotknie go kardiomiopatia rostrzeniowa, czyli zacznie się powiększać serce. Jak już było wyżej, tauryna sprzyja prawidłowego metabolizmowi i funkcjonowaniu układu trawiennego, a zwłaszcza pomaga w przyswajaniu wartościowych tłuszczy. Oprócz tego pomaga regulować temperaturę ciała, wspiera rozwój zwojów mózgowych i zmysł powonienia.

Tauryna dla kota – jakie jest zapotrzebowanie?

Uwzględniając niewielkie ilości tauryny, którą koty produkują same, każdego dnia powinniśmy dostarczyć 500 mg tego związku. W przypadku starszych kotów, a także kotek karmiących, zapotrzebowanie to jest większe. Dobrej jakości karma dla kotów będzie pokrywać dobową dawkę i nie musimy się szczególnie przejmować. Jednak jeśli serwujemy naszemu pupilowi karmę tanią, ubogą w składniki odżywcze, wegańską lub wegetariańską, to mogą pojawić się niedobory.

Jak można poznać, że kot ma niedobory tauryny?

Niedobory tauryny dają o sobie znać, ale często wtedy, kiedy sprawa jest już bardzo zaawansowana. Zdarza się, że koci organizm pokazuje pierwsze symptomy po dwóch latach niedoborów aminokwasów. Wśród najczęstszych można wymienić wolniejszy rozwój u młodych kociaków, słabszy układ odpornościowy, nerwowość, agresję, poronienia u kotki, zwyrodnienia siatkówki, czy choroby mięśnia sercowego. Zatem najlepiej zapobiegawczo podawać kotu dobrą karmę zawierającą pełnowartościowe mięso, a tym samym odpowiednią ilość tauryny.



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!