Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Saneczkowanie u psa – o co chodzi i z czego wynika?
  3. Saneczkowanie u psa – o co chodzi i z czego wynika?

Zdarza się, że niektóre psie zachowania wywołują u nas uśmiech, tymczasem może się okazać, że wynikają z pewnych problemów zdrowotnych. Przykładem jest saneczkowanie u psa. Chociaż może wyglądać dosyć zabawne, to świadczy o tym, że nasz pupil ma kłopoty, jakie?

Jeżeli nasz pies saneczkuje, to bardzo łatwo to zauważymy. Siądzie, wysunie tylne łapki do przodu i zacznie się przesuwać zadem po podłodze. Ruch ten wygląda, jakby zwierzę jechało na sankach, skąd pochodzi nazwa. Z czego wynika saneczkowanie u psa?

Skąd się bierze saneczkowanie u psa?

Zacznijmy od tego, że nie jest to prawidłowe zachowanie i kiedy je zaobserwujemy, możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z problemem natury zdrowotnej. Przez ten specyficzny ruch zwierzak chce zniwelować ból lub świąd pojawiający się w okolicy odbytu. Jest to jedyna część ciała, której drapanie wiąże się dla psa z trudnościami, a saneczkowanie pozwala pozbyć się nieprzyjemnego uczucia.

Jeżeli saneczkowanie u psa występuje bardzo rzadko, to być może jest to tylko zwyczajną próbą podrapania się w trudno dostępne miejsce. Może się też zdarzyć, że psiak saneczkuje, kiedy ma biegunkę. Jednak w sytuacji, kiedy jest ono często, to powinniśmy się skontaktować z weterynarzem, bo powód może być znacznie poważniejszy. Do powszechnych przyczyn zalicza się zatkanie gruczołów okołoodbytowych, obecność pasożytów, przepełnienie parzystej zatoki okołoodbytowej, alergia, a u suk świadczy to także o zapaleniu pochwy.

Czy możemy jakoś pomóc swojemu zwierzakowi?

Nasze postępowanie będzie zależało od tego, z czego wynika problem. Na pewno, jeśli chcemy zapobiegać problemom, to musimy dbać o dobrą dietę psa. Będzie ona wpływać na prawidłowe wypróżnianie. Widząc, że pies ma kłopot, zadbajmy o to, by dostawał więcej błonnika. Ponadto zatroszczmy się o codzienną porcję ruchu. Oprócz tego w miarę możliwości kontrolujmy masę ciała, szczupłe zwierzaki są mniej narażone na takie problemy zdrowotne. Jeśli jednak pomimo starań pojawia się saneczkowanie, nie leczmy pupila na własną rękę i odwiedźmy weterynarza.

Szeroki wybór karmy dla psów i kotów

Polska karma dla psów i kotów Wataha to wyłącznie wysokiej jakości składniki od lokalnych dostawców. Sprawdź nasze produkty.

Karma dla psa Przysmaki dla psa
 


Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!