Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Psie odżywianie – czyli co może, a czego nie powinien jeść pies!
  3. Psie odżywianie – czyli co może, a czego nie powinien jeść pies!

Większość właścicieli psów wybiera dla swojego pupila suche lub mokre karmy. To najbezpieczniejsze rozwiązanie dla czworonoga. Niestety czasami nasz pies jest niejadkiem lub wpatrując się w nas „wyprosi” ludzki posiłek. Warto wiedzieć, jakie produkty są zakazane i nie można dawać ich psu.

 

Zacznijmy od resztek z naszego stołu. Wszystko to, co jemy jest zwykle mocno przyprawione - sól, pieprz, chili i wiele innych przypraw, które podrażniają układ trawienny psa i mogą powodować wymioty lub biegunkę. Dlatego jeżeli gotujesz dla siebie, a chcesz karmić psa domowym jedzeniem, gotuj dla niego oddzielnie i odpowiedzialnie.

 

Produkty, których pies nie powinien jeść:

- czekolada i kakao – produkty te zawierają kofeinę, teofilinę i teobrominę, która może powodować zaburzenia pracy serca, wymioty i uszkodzenie układu nerwowego;

- awokado – coraz częściej gości w naszych domach, a niestety nie każdy wie, że dla psów jest trujące. Zawiera persin, toksynę, która jest śmiertelnie niebezpieczna dla ptaków i bardzo niebezpieczna dla psów. Jest to substancja, którą stosuje się jako środek grzybobójczy w uprawie tych roślin. Może wywołać biegunki i wymioty;

- winogrona i rodzynki – zawierają toksyny, które mogą powodować niewydolność nerek i uszkodzić wątrobę;

- cebula – wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że cebula i szczypiorek mogą być niebezpieczne dla naszych czworonożnych przyjaciół. Łatwo dostępne, są łakomym celem psów. Niestety mogą  powodować wiele problemów zdrowotnych. Zawierają dwusiarczki, które są silnie utleniające, przez co uszkadzają krwinki czerwone i powodują anemię, w skrajnych przypadkach uszkadzają również nerki;

- kości – same w sobie nie są szkodliwe, ale gotowane już tak. Poddane obróbce termicznej kości łatwo pękają i stają się bardzo ostre, przez co mogą przebić, np. jelito psa;

- cukierki, słodziki – tradycyjny cukier w kryształkach nie jest tak mocno szkodliwy, jak ksylolit. Dla ludzi stał się zamiennikiem cukru i często dodawany jest do napojów oraz posiłków. Dla nas jest nieszkodliwy, a dla psów nawet mała dawka może być śmiertelna. Ksylolit powoduje szybkie uwalnianie insuliny i gwałtowny spadek poziomu cukru we krwi. Często psy, u których rozwinęła się niewydolność wątroby, wykazują objawy hipoglikemii;

- surowe ryby – tu trzeba zaznaczyć, że nie wszystkie surowe ryby są szkodliwe, a tylko te które zawierają tiaminazę, powodującą rozpad witaminy B1. Warto przed podaniem sprawdzić, która ryba jest tą „bezpieczną” dla psa. Jeżeli nie wiemy najlepiej rybę przed podaniem ugotować.

 

To tylko kilka przykładów produktów, których psy nie powinny jeść. Warto przed podaniem psu jakiegokolwiek produktu upewnić się czy na pewno może go zjeść. Jest także dużo produktów, które przez lata obrosły mitami, a w internecie możecie znaleźć mnóstwo sprzecznych informacji. Spróbujemy obalić te najbardziej znane:

 

- ziemniaki – jak najbardziej ziemniaki można podawać psu. Ziemniaki są źródłem wit. A, B oraz minerałów, takich jak: potas, fosfor czy żelazo. Zawierają dużo błonnika, są również źródłem polifenoli, które działają przeciwnowotworowo. Ważne jednak jest, aby psu podawać ziemniaki ugotowane, ale zimne. Zapobiegniemy tym samym ryzyku skrętu żołądka. Bardzo ważne jest, żeby nie podawać psu ziemniaków surowych, ponieważ mają w sobie solaninę, która jest bardzo toksyczna;

- chleb - sam chleb, dla psów nie jest niebezpieczny i nie ma przeciwwskazań do jego spożywania. Trzeba jednak pamiętać, że jest ciężkostrawny i zalegający, dlatego może powodować u psa wzdęcia. Chleb zrobiony jest ze zbóż, dlatego trzeba pamiętać o psich alergikach, które są uczulone.

- banany – można podawać, ale nie można też przesadzać z ilością. Zbyt duża ilość może podnieść poziom potasu we krwi i tym samym powodować biegunki oraz wymioty.

Jeżeli podajesz psu gotowe posiłki stworzone przez profesjonalistów masz pewność, że żaden z niepożądanych produktów nie znajdzie się w diecie psa. Jeżeli jednak zdecydujesz się na zostanie psim kucharzem pamiętaj, że popełnione błędy żywieniowe na dłuższą metę będą miały poważne konsekwencję. Zanim zaczniesz podawać psu przygotowane przez siebie posiłki zachęcamy do wyedukowania się w temacie psiego żywienia.

Szeroki wybór karmy dla psów i kotów

Polska karma dla psów i kotów Wataha to wyłącznie wysokiej jakości składniki od lokalnych dostawców. Sprawdź nasze produkty.

Karma dla psa Przysmaki treningowe dla psa
 


Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!