Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Poduszki łap psa – jak o nie dbać?
  3. Poduszki łap psa – jak o nie dbać?

Od spodu na łapach psa znajdują się poduszki. To zgrubiała warstwa przystosowana do tego, by kontakt z podłożem był bezpieczny. Jednak poduszki łap psa są podatne na podrażnienia tak samo, jak inne części ciała, warto zatem wiedzieć, jak o nie prawidłowo dbać.

Patrząc na to, jak zgrabnie nasz pupil porusza się po różnym podłożu, możemy odnieść wrażenie, że jego poduszki są niezniszczalne. Ale niestety tak, jak nasze dłonie i stopy są narażone na urazy chemiczne, czy mechaniczne. Mało tego, poduszki łap psa cechują się bardzo mocnym unaczynieniem, co oznacza, że nawet pozornie niewielka ranka skutkuje bardzo obfitym krwawieniem.

Jak poznać uszkodzenie poduszki i jak pomóc pupilowi?

W zależności od pory roku poduszki łap psa mogą mieć inne uszkodzenia. Latem, przy nagrzanej powierzchni, może dojść do pęknięć, poparzeń i stanów zapalnych. Z kolei zimą podrażnienia mogą być efektem na przykład chodzenia psa po zimnej powierzchni posypanej soli. Do tego przez cały rok pies może nadepnąć na szkło lub inny ostry przedmiot. O tym, że psiak ma kłopoty z poduszkami świadczyć może to, że kuleje, że unika kontaktu z podłożem, wylizuje łapkę i widzimy na niej zaczerwienienie.

Jak dbać o podrażnione poduszki łap psa?

Po każdym spacerze sprawdzajmy, czy w łapkach nie ma żadnego ciała obcego ani ranki. Podobnie, kiedy nasz zwierzak pływał w jakimś zbiorniku wodnym.

Jeżeli widzimy coś niepokojącego, pierwsza pomoc jest zależna od tego, co się stało z łapką. Ciało obce powinniśmy usunąć i odkazić ranę, a następnie zatamować krwawienie, zabandażować i skontaktować się z weterynarzem. Jeśli natomiast podrażnienie jest efektem kontaktu z podłożem bardzo gorącym, przepłukujemy łapkę chłodną wodą. Kiedy jest skutkiem kontaktu z solą zimą, to opłukujemy łapkę letnią wodą.

Przyczyn problemów z łapkami może być znacznie więcej i nie wolno tego bagatelizować. Musimy mieć też na uwadze, że problemem mogą być nie tylko poduszki i konieczna będzie konsultacja z weterynarzem. Czasem jest to zwiastun poważnej choroby całego organizmu.



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!