Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Opis rasy terier walijski
  3. Opis rasy terier walijski

Terier walijski to jeden z najstarszych brytyjskich terierów. Został stworzony do polowania na mniejsze zwierzęta, jak np. lisy, ale pełnił też inne funkcje. Obecnie welsh jest psem do towarzystwa. Aktywny i rozrywkowy, z przyjaznym usposobieniem, cieszy się sporym zainteresowaniem.

 

Terier walijski – historia

Różne źródła podają sprzeczne informacje na temat okoliczności i daty powstania rasy terier walijski, jednak wiadomo, że jest to jedna z najstarszych ras brytyjskich terierów. Przodkami dzisiejszych terierów walijskich są już nieistniejące czarny podpalany terier szorstkowłosy i terier staroangielski.

Pierwotnym zadaniem teriera walijskiego było pomaganie myśliwym w czasie polowania na borsuki, lisy oraz wydry, ale również pilnowanie domostwa i chronienie go przed szczurami i innymi gryzoniami.

W XVIII wieku dokonano selekcji i stworzono jednolity typ teriera walijskiego. Pod koniec lat 80. XIX wieku brytyjski Kennel Club uznał rasę, dlatego hodowcy zaczęli bardziej skupiać się na wyglądzie psów. Aby dodać terierom walijskim trochę elegancji, zaczęto krzyżować je z foksterierami szorstkowłosymi.

Obecnie teriery walijskie są psami wystawowymi i rodzinnymi, ale wciąż mają bardzo dobrze  rozwinięty instynkt łowiecki.

 

Charakter teriera walijskiego

Terier walijski jest łatwy w wychowaniu. Jest przyjacielski, skłonny do współpracy i wykazuje chęć przypodobania się właścicielowi. Welshe dobrze sprawują się jako psy rodzinne, jednocześnie broniąc swojego terytorium. Wobec obcych osób są powściągliwe, ale nie są agresywne. Jeśli pies zobaczy, że jego właściciel jest zagrożony, z całą pewnością stanie w jego obronie.

Teriery walijskie są żywiołowe i lubią aktywnie spędzać czas. Dobrze radzą sobie w kontaktach z dziećmi, jednak nie lubią być tarmoszone. Jeśl welshowi coś się nie spodoba, na pewno da o tym znać.

 

Wygląd i budowa ciała

Terier walijski należy do ras średniej wielkości. Jego sylwetka jest zwarta i dobrze wyważona, co można zauważyć szczególnie podczas aktywności psa. Jego uszy w kształcie „V” są osadzone na wydłużonej głowie. Ma charakterystyczny prosty ogon, który kiedyś nosił wysoko zadarty oraz ciemne małe oczy.

 

  • Wysokość: nie więcej niż 39 cm
  • Waga: 9-9,5 kg
  • Sierść: szorstka, przylegająca do ciała, obfita
  • Umaszczenie: czarne podpalane, szaro-czarne podpalane, u dorosłego psa umaszczenie czaprakowe

 

Pielęgnacja i żywienie

Teriery walijskie nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Sierść wystarczy regularnie wyczesywać, zwłaszcza po spacerze, aby oczyścić ją z listków itp., które mogły w niej utknąć. Teriera się nie strzyże a trymuje – od 3 do 4 razy w roku.

Trzeba pamiętać, że bardziej aktywne psy, które chodzą na polowania lub uprawiają sporty będą miały większe zapotrzebowanie energetyczne niż kanapowcy. To samo tyczy się terierów walijskich. Jeśli twój pupil nie należy do bardzo aktywnych pilnuj, aby nie przybierał na wadze. Nadprogramowe kilogramy u zwierząt są równie groźne jak u ludzi. Nadwaga u psa może prowadzić do problemów ze stawami a nawet do chorób serca.

 

Terier walijski - choroby

Terier walijski nie ma potwierdzonych chorób typowych dla swojej rasy. Mimo wszystko warto wiedzieć o schorzeniach, które mogą dotknąć teriera walijskiego. To czy pupil być może będzie wymagał specjalistycznego leczenia lub szczególnej opieki zdrowotnej może zadecydować o tym, czy chcemy przygarnąć zwierzaka tej rasy.

Choroby typowe dla terierów walijskich to:

 

  • Jaskra (przyczynia się do wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego, zwyrodnienia siatkówki oraz nerwu wzrokowego. Objawy jaskry to: brak reakcji źrenicy na światło, przekrwienie naczyń podtwardówkowych, powiększenie i ból gałki ocznej)
  • Zespół suchego oka (przyczyną zazwyczaj jest zbyt mała produkcja łez lub ich wyparowywanie. Choroba może mieć przebieg ostry lub przewlekły)
  • Alergie (pokarmowe i środowiskowe, które mogą powodować biegunki,, zmiany skórne, świąd, łysienie w okolicy oczu i warg)
  • Zaćma (postępujące zmętnienie soczewki oka. Przyczynami zaćmy mogą być mutacje genowe czy urazy, zaćma występuje również u starszych psów)
 

 

Pamiętajmy o regularnych wizytach kontrolnych u weterynarza. Sami możemy nie zauważyć pierwszych objawów choroby lub uznać je za błahe, które za chwilę znikną. Dzięki szybkiemu wykryciu i zdiagnozowaniu niepojących zmian, lekarz może szybko podjąć leczenie, tym samym oszczędzając psu długiego cierpienia. Choroby i infekcje we wczesnym stadium często są na tyle niegroźne, że leczenie jest krótkie i mniej kosztowne.

 

Akcesoria dla teriera walijskiego

Zanim psiak pojawi się w naszym domu, powinniśmy mieć już przygotowaną dla niego podstawową wyprawkę. Czego potrzebuje terier walijski?

W wyprawce teriera walijskiego nie może zabraknąć dobrej jakości smyczy oraz obroży. Powinny być one wykonane z mocnych materiałów, ale takich, które nie będą uwierały psa. Jak to sprawdzić? Jeżeli smycz i obroża są dla nas miłe w dotyku, również nie powinny drażnić skóry psa.

Podstawowym elementem wyprawki dla teriera jest również odpowiednie posłanie. Pies powinien mieć swój kącik, w którym będzie mógł spać i odpoczywać. Jakie posłanie będzie najlepsze? Przede wszystkim musi być na tyle duże, aby pies swobodnie się w nim mieścił. Wybierajmy porządnie wykonane legowiska, które są trwalsze.

Jak już wcześniej wspominaliśmy, terier walijski jest aktywnym psem. Polubi różnego rodzaju psie zabawki takie jak piłki, gryzaki lub liny. Z pomocą takich zabawek można bawić się wspólnie z psem, np. w aportowanie, ale równie dobrze pies sam może je podgryzać.

Bonusowym elementem, który z całą pewnością się przyda, są przysmaki. Psiaki uwielbiają przekąski! Takie produkty możesz spakować na wspólną podróż, podawać psu pomiędzy posiłkami lub wykorzystywać jako nagrody w czasie tresury.

 

Karma Wataha dla twojego psa

W sklepie internetowym KarmaWataha.pl  znajdziesz szeroki wybór karm dla psów i kotów. Oferujemy karmy mokre i suche oraz specjalne przysmaki.

Nasze przysmaki są przygotowywane w 100% z suszonej skóry i mięsa z: dzika, sarny, cielęciny, indyka, jagnięciny, kaczki, kurczaka, wieprzowiny oraz wołowiny. Produkt jest zamknięty w wygodnym opakowaniu, które na długi czas zatrzymuje świeżość, aromat oraz wyjątkowy smak.

W ofercie posiadamy również paluchy, które w 98% składają się z wysokiej jakości mięsa. Wataha Hunt Training Snack to zamknięte w słoiczku przysmaki w formie podobnej do suchej karmy. Groszki składają się przede wszystkim z mięsa, ale zawierają dodatki takiej jak algi, ostropest, dzika róża, żurawina, gruszka czy marchewka, które wzbogacają produkt o nietuzinkowy smak ale również dostarczają składniki odżywcze.

 

Co odróżnia karmy Wataha od innych?

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso
  • Jasny i przejrzysty skład
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat

 

Najlepsza karma dla teriera walijskiego powinna składać się w dużej mierze z mięsa. Nasi czworonożni przyjaciele potrzebują białka odzwierzęcego, które znajduje się specjalnych karmach dla psów. Staraj się wybierać tylko wysokiej jakości produkty, które nie zawierają konserwantów, sztucznych barwników i ulepszaczy smaku. Są to tzw. „zapychacze”, które nie zawierają wartości odżywczych i nie służą zdrowiu zwierzaków.

Karmy Wataha są naturalne i przygotowywane z myślą o spełnianiu potrzeb naszych pupili. Szczególną uwagę zwracamy na to, skąd pochodzą surowce wykorzystywane do produkcji naszych karm. Wybieramy tylko te produkty, które pochodzą wyłącznie od sprawdzonych lokalnych dostawców.

 

Sprawdź inne wpisy na naszym blogu:

1. Opis rasy foksterier szorstkowłosy - charakter, wymagania, pielęgnacja

2. Borówki w diecie psa: dawkowanie i wartości odżywcze

Najlepszy wybór karmy dla kotów i psów

Polska karma dla psów i kotów Wataha to wyłącznie wysokiej jakości składniki od lokalnych dostawców. Sprawdź nasze produkty.

Karma dla psów ras średnich Karma sucha dla psa


Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!