Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Najczęstsze choroby oczu u kota
  3. Najczęstsze choroby oczu u kota

Oczy są bardzo wrażliwe i bezwzględnie powinniśmy pamiętać o ich prawidłowej higienie. Mimo naszej starannej pielęgnacji pupil może mieć kłopot z oczami, a my będziemy musieli iść z nim do weterynarza. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić i jakie choroby oczu u kota diagnozuje się najczęściej?

Wiele symptomów związanych z chorobami oczu nie daje charakterystycznych dla danej jednostki chorobowej objawów. Dlatego też często potrzebne są szczegółowe badania. Lekarz może stwierdzić zapalenie spojówek, zapalenie rogówek, jaskrę, ale równie dobrze objawy pozornie wskazujące na kłopoty z oczami, mogą być objawem innej choroby jak koci katar.

Zapalenie spojówek i rogówek

Najłatwiej zaobserwować zapalenie spojówek, które objawia się przekrwieniem spojówek i zaczerwienieniem. Może być efektem infekcji bakteryjnej lub wirusowej, alergii, jaskry bądź nowotworu. Aby podjąć odpowiednie leczenie, konieczne są dokładniejsze badania. Kiedy gruczoł łzowy nie jest w stanie wytworzyć łez, mamy do czynienia z suchym zapaleniem rogówki i spojówki. Spojówka jest przekrwiona i pojawia się ropny lub śluzowy wypływ. Objawy może nasilać cukrzyca i niedoczynność tarczycy. Jeżeli obok wypływu z oka obserwujemy, że oko kota się powiększyło, może to świadczyć o eozynofilowym zapaleniu spojówki i rogówki.

Inne choroby oczu u kota

Poza stanami zapalnymi możemy mieć do czynienia również z innymi schorzeniami. Choroby oczu u kota mogą być znacznie poważniejsze niż poprzednie. Przykładem jest zaćma, przy której mętnieje soczewka. Początkowo zmiany mogą być trudne do zauważenia, ale rozwój choroby prowadzi do utraty wzroku. Z reguły rozwija się u kotów starszych lub jako powikłanie po cukrzycy albo po toksoplazmozie.

U starszych kotów diagnozuje się też jaskrę. Wśród objawów tej choroby wymienia się wyraźne powiększenie gałki ocznej, zmianę barwy oka i rozszerzone źrenicy. Jedną z przyczyn rozwoju jaskry jest przewlekłe zapalenie błony naczyniowej.

Za problemy z oczami odpowiadają również uszkodzenia mechaniczne. Kot mógł się o coś uderzyć, może pod powiekę dostało się jakieś ciało obce, które podrażnia gałkę oczną. Czasem jest widoczne, a czasem potrzebne jest dokładniejsze badanie. Nie mniej jednak nawet jeśli je widzimy, nie możemy go usuwać samodzielnie, aby nie uszkodzić oka. Może to zrobić tylko weterynarz.

Najlepszy wybór karmy dla psów

Mamy produkty z powyższej listy, dzięki którym zadbasz o zdrowie, kondycję i doskonały stan psychiczny swojego zwierzaka.

Karma mokra dla kota Karma sucha dla kota


Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!