Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Kot syjamski – wymagający przyjaciel? Opis rasy: wymagania i pielęgnacja
  3. Kot syjamski – wymagający przyjaciel? Opis rasy: wymagania i pielęgnacja

Kot syjamski jest najdłużej znaną rasą kotów. Pochodzi z Dalekiego Wschodu, a za jego potencjalnych przodków uważa się azjatyckie koty domowe, koty bengalskie i nubijskie. Ma niezwykle interesującą historię, na którą składa się niejedna legenda. Jesteś ciekawy czym charakteryzuje się kot syjamski? Zapraszamy do lektury!

 

Kot syjamski – historia

Trudno jest jednoznacznie określić, skąd pochodzi kod syjamski, wiadomo jednak, że z Azji. W „Książce z wierszami o kotach” pochodzącej z około 1350 roku, która znajduje się w Bibliotece Narodowej w Bangkoku, można znaleźć ilustracje kota, który jest łudząco podobny do znanego nam dziś kota syjamskiego.

Według jednej z legend kot syjamski miał przechowywać ludzkie dusze. Kiedy ktoś umierał, jego duch miał wniknąć w ciało wybranego wcześniej kota, który później zamieszkiwał w świątyni. Tam, czczony i karmiony najlepszymi przysmakami, dożywał późnej starości. Inną legendą na temat kota syjamskiego jest ta, która opowiada o kocie, który strzegł świątynnej wazy. Miał patrzeć na nią tak długo, że aż dostał zeza. W ten sposób tłumaczono jedną z cech kotów tej rasy, którą później uznano za wadę hodowlaną i skutecznie wyeliminowano.

Kot syjamski był nieznany poza granicami Azji aż do końcówki XIX wieku, kiedy władca Syjamu podarował parę kotów brytyjskiemu konsulowi w Bangkoku. Siostra konsula miała zaprezentować koty wraz kociętami trzy lata później na wystawie w Crystal Palace w Londynie. W 1879 roku koty syjamskie dotarły do Stanów Zjednoczonych, gdzie zaczęły cieszyć się coraz większym zainteresowaniem.

 

Charakter

Kot syjamski uchodzi za wymagającego kota z charakterem, któremu nie sprosta każdy właściciel. Przed sprowadzeniem kota syjamskiego do swojego domu, warto zapoznać się z jego potrzebami i stylem życia, ponieważ zwyczajnie możemy nie być w stanie stworzyć mu odpowiednich warunków.

Kot syjamski jest bardzo żywiołowy. Ma ogrom energii, która wydaje się nie kończyć – trudno jest go zmęczyć. Jest bardzo wrażliwy i mocno przywiązuje się do swojego właściciela, w związku z czym źle znosi samotność. Potrafi być zazdrosny o osobę, z którą ma najlepszy kontakt. Dogaduje się z innymi zwierzętami, również kotami, jednak wyraźnie będzie zaznaczał swoją pozycję. Kot syjamski jest łagodny i dobrze znosi towarzystwo dzieci, z którymi może się bawić i uczyć sztuczek. Minusem kotów tej rasy jest ich miauczenie, które może być uciążliwe. Koty syjamskie potrafią wydawać różne dźwięki, podobne nawet do płaczu dziecka.

 

Wygląd i budowa

Kot syjamski jest średniej wielkości. Samice osiągają wagę do 3,5 kg, natomiast samce – do 4,5 kg. Ich tułów jest smukły i dość muskularny, przez co kot syjamski porusza się z gracją i wygląda elegancko. Głowa jest proporcjonalna do wielkości ciała, uszy duże i nisko osadzone. Oczy mają kształt migdałów i mają niebieski kolor, niezależnie od barwy sierści. Kot syjamski ma charakterystyczne umaszczenie – posiada maskę, czyli ciemniejsze futro na pyszczku, łapach, ogonie i uszach.

 

Pielęgnacja

Kot syjamski nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Jego futro jest krótkie, w związku z czym nie trzeba go często czesać. Tak samo jak w przypadku innych kotów, warto jest zwracać uwagę na jego oczy i uszy – regularne kontrolowanie umożliwia wykrycie choroby we wczesnym stadium i szybkie podjęcie leczenia. Kotu syjamskiemu - w razie potrzeby - można też przycinać pazury.

 

Żywienie

Kot syjamski powinien jeść wysokiej jakości karmy, ponieważ tylko one są w stanie dostarczyć mu składniki odżywcze. Warto pamiętać, że koty są naturalnymi mięsożercami, którzy potrzebują dużych ilości białka. Dlatego zaleca się, aby dieta kotów była oparta przede wszystkim na mokrej karmie z dużą zawartością świeżego mięsa. Kot syjamski powinien mieć również dostęp do produktów bogatych w witaminy i minerały. Wpływają on na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, zapobiegają wielu chorobom i wzmacniają odporność zwierzaka. 

 

Szeroki wybór karmy dla psów i kotów

Polska karma dla psów i kotów Wataha to wyłącznie wysokiej jakości składniki od lokalnych dostawców. Sprawdź nasze produkty.

Karma dla kota syjamskiego Karma mokra dla kota
 


Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!