Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Jaką karmę wybrać dla starszego psa?
  3. Jaką karmę wybrać dla starszego psa?

O każdego psiaka należy mądrze dbać, a szczególnie o te starsze. Warto jednak pamiętać, że poszczególne zwierzaki mają inne potrzeby żywieniowe, zależnie od rasy, wielkości i stosowanej diety w ostatnich latach. Dlatego karma dla starszego psa powinna być dopasowana do indywidualnych wymagań pupila.

Zbilansowana dieta starszego psa

Zacznijmy od kalorii. Z reguły karmy dla starszych psów posiadają mniej tłuszczu, białka i są lekkostrawne. Dzieje się tak ze względu na mniejsze zapotrzebowanie seniorów. Zwykle zwierzaki wraz z wiekiem tracą chęć na aktywność fizyczną, a ich metabolizm jest w stanie strawić mniej składników odżywczych. Podawanie zwykłej karmy może powodować w długotrwałej perspektywie nadwagę. Badanie opublikowane na portalu American Kennel Club ukazało, że starsze psiaki mają o 20 procent mniejsze zapotrzebowanie na kalorie w porównaniu do młodszych osobników – mówimy oczywiście o tych samych rasach oraz identycznej wadze. Dlatego podawanie karmy dla seniorów może przynieść sporo korzyści dla pupila. Przede wszystkim pożywienie nie będzie powodować kłopotów z nadmiarem tłuszczów, a przy okazji jest lekkostrawne, co sprawia, że może być podawane zwierzętom z delikatnym układem pokarmowym. Karmy light dla starszych psów nierzadko posiadają dodatek L-karnityny, który sprawia, że tłuszcz jest wykorzystywany jako źródło energii. Zwierzak nie musi udawać się na długie spacery, aby spalić nadmiar tkanki. Wystarczy podstawowa aktywność fizyczna. Należy zaznaczyć, że L-karnityna nie jest sztucznym dodatkiem, a związkiem występującym w czerwonym mięsie, rybach, kurczaku i produktach mlecznych. Pamiętaj również, że osłabienie starszych psów może wynikać z niedostatku białka, dlatego karmy dla seniorów posiadają solidną dawkę tego składnika oczywiście w lekkostrawnej formie.

Starsze psy i zwierzęta z nadwagą – podobieństwa

Bardzo często pożywienie dedykowane dla nieco starszych zwierzaków jest także odpowiednie dla pupili z nadwagą. Dzieje się tak ze względu na ograniczenie tłuszczy oraz faktu występowania L-karnityny. Zarówno seniorzy, jak i zwierzaki z nadwagą potrzebują aktywności fizycznej oraz odpowiedniej diety. Podawanej żywności wcale nie musi być mniej, niż wcześniej – najważniejsze jest to, aby karma zawierała odpowiednie składniki i była właściwie przygotowana. Dlaczego to takie ważne? Podczas ćwiczeń starsze psy i pupile z nadwagą mają tendencję do utraty masy mięśniowej, co oznacza zmniejszenie rezerw białka. Utrata tkanki mięśniowej i rezerw białek może prowadzić do osłabienia układu odpornościowego i zmniejszać zdolność organizmu do reagowania na urazy fizyczne, czynniki zakaźne lub stres. Dlatego karmy light dla seniorów i psów z nadwagą pozwalają zredukować ilość tłuszczy, ale nie dopuszczają do utraty zbyt dużej ilości białka. Tego typu pożywienie nie powinno posiadać elementów zbożowych, które powodują nadwrażliwość. To szczególnie ważne w przypadku starszych zwierzaków, których układ pokarmowy jest po prostu słabszy i wymaga znacznie większej uwagi.

Karma dla starszych psów typu senior

Pełnowartościowa karma dla starszego psa zawsze przygotowana jest z naturalnych składników, bez zbędnych dodatków w postaci konserwantów, sztucznych barwników lub szkodliwych produktów zbożowych. Wówczas żywność będzie zgodna z potrzebami organizmu zwierzęcia. Większość tego typu karm ma charakter suchy, czyli występują w formie chrupiących krokietów. To spora zaleta, bowiem wraz z wiekiem, apetyt na chrupkie elementy nie maleje. Dodatkowym atutem tego rodzaju produktów jest korzystna cena, odpowiednia dla portfela osoby opiekującej się zwierzakiem. Za duże opakowanie suchej karmy dla starszego psa wcale nie trzeba zbyt dużo płacić. Cena tego rodzaju wyrobów plasuje się na podobnym poziomie, w porównaniu do klasycznego pożywienia.

Jak rozpoznać psa seniora?

Kiedy można powiedzieć o psie, że jest seniorem? Zwykle poprzez „starszy wiek” rozumie się pupile powyżej 7 roku życia, jednak aspekt ten jest zależny przede wszystkim od rasy zwierzęcia. Możesz skorzystać z porady weterynarza, aby dowiedzieć się, w jakiej dokładnie kondycji jest Twój czworonożny przyjaciel. Specjalista szybko wyda trafną diagnozę i rozwieje wszelkie wątpliwości. Pierwsze oznaki starzenia się poznasz prawdopodobnie po siwych włosach (tak jak u ludzi). W przypadku psów jasny kolor zaczyna pojawiać się przede wszystkim w okolicy nosa oraz pyska. Ilość siwych włosów także jest zależna od rasy oraz kondycji konkretnego osobnika – niektóre zwierzaki mają ich więcej, a inne mniej. Kolejnym znakiem są zęby, które tracą na ostrości lub zaczynają wypadać. Generalnie mówi się, że duże psy starzeją się szybciej, niż te mniejsze. Przedstawiciele rasy Chihuahua to seniorzy w wieku 10-12 lat, ale Bernardyn zaczyna starzeć się już po 6-7 latach. Dlatego karma dla starszego psa powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb konkretnego czworonoga, aby spełniać jego potrzeby. Wówczas Twój pupil stanie zdrowy, uniknie problemów z nadwagą i będzie chętnie bawić się z domownikami, mimo swojego wieku!



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!