Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Cukrzyca u kotów
  3. Cukrzyca u kotów

Choroby przewlekłe nie są jedynie domeną człowieka. Mogą się z nimi męczyć także zwierzaki. Jednym z takich schorzeń jest cukrzyca u kotów. Jakie są jej objawy i jak pomóc pupilowi?

Niestety cukrzycy nie da się wyleczyć, a dla kotów choroba ta może być bardzo niebezpieczna. W trosce o zdrowie czworonoga najlepiej przez cały czas dbać o dietę i ruch. Schorzenie dotyczy głównie zwierzaków otyłych, a dbanie o odżywianie i linię stanowi działanie profilaktyczne. Nie jest to reguła, ale w części przypadków można zapobiec rozwojowi choroby.

Z czym wiąże się cukrzyca u kotów?

Cukrzyca dotyczy zaburzeń związanych z metabolizmem. Chodzi o patologię w obrębie gospodarki białkowej, tłuszczowej oraz węglowodanowej. Zaburzona jest również równowaga kwasowo-zasadowa. Wszystko to ma związek ze zbyt niskim poziomem insuliny. Choroba może mieć różny przebieg i ze względu na to cukrzycę dzieli się na insulinoniezależną, insulinozależną i wtórną.

Jakie są symptomy choroby?

Chociaż najczęściej cukrzyca u kotów rozwija się u starszych i otyłych zwierzaków, nie dzieje się tak zawsze. Dlatego też należy swojego pupila obserwować. Opiekuna powinny zaniepokoić takie symptomy jak częste oddawanie moczu, większe pragnienie i większy apetyt przy jednoczesnym spadku wagi. Oprócz tego mogą pojawić się niespecyficzne objawy jak wymioty, apatia, albo nagłe pojawienie się łupieżu.

Co z leczeniem?

Jak już było wyżej, cukrzyca u kota jest chorobą nieuleczalną i przewlekłą. Jeśli weterynarz ją zdiagnozuje, nie możemy się łudzić, że kot znów będzie całkiem zdrowy. Nie znaczy to jednak, że nie możemy zwierzakowi pomóc. Podstawą leczenia jest podawanie kotu insuliny, która wyrówna poziom cukru we krwi do optymalnego. Co prawda nie wyleczy to zwierzaka, ale znacząco poprawi jego jakość życia. Oprócz tego lekarz może dać inne zalecenia, w tym dotyczące karmy. Należy wyeliminować mokrą karmę. Przy kociej cukrzycy trzeba dbać, by posiłki miały dużą dawkę białka, a przy tym zawierały łatwostrawne węglowodany. Bardzo prawdopodobne, że weterynarz zaleci karmę specjalistyczną.



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!