Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Kot zjada żwirek – co można zrobić?
  3. Kot zjada żwirek – co można zrobić?

Jeżeli mamy kota, musimy się przygotować na wiele zachowań, które nie do końca będą dla nas jasne. Przykładem jest podjadanie żwirku. W przypadku kociąt jest to wynikiem ciekawości i chęci poznawania świata. Jednak kiedy zaobserwujemy, że nasz dorosły kot zjada żwirek, to są powody do niepokoju.

Ze zjadaniem żwirku najczęściej możemy mieć do czynienia z małym kociakiem, ale czasem dotyczy to dorosłych kotów. Zdarza się, że zjadanie żwirku świadczy o rozwijającej się chorobie.

Dlaczego kot zjada żwirek?

W większości przypadków na podjadaniu żwirku można nakryć małego kotka, który lubi wszystko kosztować. Innym powodem jest to, że kociak jest za mały, by zrozumieć, do czego służy kuweta. Dlatego też malucha warto adoptować wtedy, kiedy mama nauczy go załatwiania do kuwety.

Zdarza się jednak, że kiedy wymienimy żwirek, to skosztuje go nawet dorosły kot. Zwierzak chce sprawdzić, co nowego daliśmy do kuwety. Dopóki jedynie obwąchuje, nie ma problemu, ale kiedy zaczyna go zjadać, musimy zareagować. Niektóre koty jedzą żwirek dla zabawy, podjadają go, gdy się nudzą. Wtedy też starajmy się przekierować kocią uwagę na coś innego. Być może powinniśmy się z nim więcej bawić lub przygotować nową zabawkę.

Zjadanie żwirku jako objaw choroby

To, że kot zjada żwirek, może mieć głębszą przyczynę. Wcale nie musi chodzić o nudę, czy ciekawość. Zdarza się, że źródłem jest choroba albo nieprawidłowa dieta. Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, jest przeanalizowanie składu kociej karmy. Być może kot ma za mało żelazu lub krzemu i próbuje to wyrównać. Warto zainwestować w lepszej jakości karmę, a czasem i suplementy diety.

Innym powodem, dla którego dorosłe koty podjadają żwirek z kuwety, są takie choroby, jak zapalenie trzustki, problemy z układem nerwowym i pokarmowym, a także białaczka lub choroba nerek. Dlatego też najlepiej skontaktować się z weterynarzem, który przeprowadzi dokładniejsze badania. Zjadanie żwirku może być także objawem syndromu pica, który wiąże się z zaburzeniami łaknienia.



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!