Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Kot perski - wymagania, żywienie i pielęgnacja
  3. Kot perski - wymagania, żywienie i pielęgnacja

Kot perski jest najpopularniejszy wśród kotów długowłosych. Charakteryzuje się łagodnym usposobieniem i mimo że ceni sobie samotność, lubi się bawić. Na jego temat krąży stereotyp, że lubuje się w luksusach. To wszystko za sprawą filmów, które wykreowały wizerunek persa jako kociego arystokraty. W rzeczywistości pers nie ma wygórowanych wymagań co do przestrzeni, w której żyje.

Kot perski - historia

Historia kota perskiego sięga zamierzchłych czasów. Przybył do Europy z Persji około XIII wieku. Na tamtejszych terenach pers miał pojawić się za sprawą rycerskich krucjat. W związku ze swym niecodziennym wyglądem (w porównaniu z kotami krótkowłosymi), kot perski zaczął cieszyć się dużą popularnością wśród arystokrackich rodzin. Korzenie persa sięgają do drapieżnych kotów z Azji Środkowej, którym zawdzięcza swoją budowę ciała. Pierwszy raz na wystawie wystąpił w 1871 roku w Crystal Palace w Londynie. Kot persko stał się bardzo popularny, w jego hodowli udział miała nawet sama królowa Wiktoria.

 

Charakter

Kot perski bardzo łatwo przywiązuje się do swojego właściciela i ceni sobie jego towarzystwo. Jest dość leniwym kotem, który uwielbia wylegiwać się na kanapie, jednak potrzebuje trochę rozrywki w postaci zabaw. Pers jest łagodny, dlatego może być towarzyszem dzieci - nie drapie i nie gryzie podczas zabawy. Ruch jest mu potrzebny także do utrzymania odpowiedniej, zdrowej wagi - pers z natury ma krępą budowę. Inteligencja kota perskiego wyróżnia go spośród innych kotów. Potrafi wyczuwać ludzkie emocje i nierzadko woli spędzać czas z człowiekiem niż z innym zwierzakiem. Kot perski nie lubi zbyt hałaśliwego otoczenia, dlatego lepiej sprawdzi się jako towarzysz np. osób starszych niż rodzin z dziećmi.

 

Wygląd i budowa ciała

Kot perski ma krępą budowę ciała, duża głowę i mały, szeroki nos. Jego oczy są duże, okrągłe i dość wypukłe, przeważnie pomarańczowe, niebieskie lub w obu wariantach (mieszane). Pers jest średniej wielkości kotem. Samce mogą ważyć nawet 6 kg, natomiast samice 3-4 kg. Kot tej rasy posiada tzw. kryzę - gęstą sierść wyrastającą dookoła brody. Łapki persa są krótkie, a pomiędzy palcami wyrastają mu drobne włoski. Ogon kota perskiego jest niezwykle puszysty, choć krótki. Sierść persa może występować aż w 150 kolorach.

 

Pielęgnacja

Kot perski należy do kotów długowłosych. Jego sierść wymaga specjalnej pielęgnacji. Zanim zdecydujesz się na persa, powinieneś wiedzieć jak zadbać o jego futro.

Włosy kota perskiego wymagają codziennego, dość długiego, dokładnego wyczesywania. Należy robić do specjalnym grzebieniem tak, aby wyczesać również podszerstek kota. Na koniec futro należy przeczesać delikatnie szczotką drucianą. Poza pielęgnacją futra "na sucho" kot perski potrzebuje również regularnej kąpieli. Mycie persa powinno odbywać się raz w miesiącu z wykorzystaniem kosmetyków dla kotów długowłosych.

Przy pielęgnacji persa nie można zapomnieć o jego oczach. Przez swoją niecodzienną budowę nosa, kanaliki łzowe kota perskiego często się zatykają, a wydzielina napływa do oczu. Bez pomocy ze strony właściciela w oczyszczaniu kącików, wokół oczu kota zaczną zbierać się bakterie i tworzyć strupki. Oczy persa można z powodzeniem przecierać zwykłymi wacikami kosmetycznymi.

 

Żywienie kota perskiego

Pers, tak samo jak inne koty, potrzebuje zróżnicowanej diety bogatej w składniki odżywcze. Mimo że jest rasowym kotem, nie ma nadzwyczajnych wymagań żywieniowych. Jego posiłki powinny zawierać przede wszystkim białko zwierzęce, a także w biotynę i inne składniki, które pozytywnie wpłyną na stan futra i skóry. Należy pamietać, że pers ma specyficzną budowę pyszczka. Nie będzie w stanie zjeść z głębszej miski, dlatego jego posiłki powinny być podawane w płaskich naczyniach. Kot perski bardzo uwielbia jedzenie i potrafi przechytrzyć nie jedną osobę w celu uzyskania kolejnego smakołyka. Właściciel persa powinien szczególnie pilnować jego diety, ponieważ przy mało aktywnym trybie życia kota tej rasy bardzo łatwo o nadwagę.

W naszym asortymencie znajdują się karmy, które świetnie sprawdzą się w diecie kota perskiego. Stawiamy na produkty jak najwyższej jakości, ponieważ mamy na uwadze zdrowie i szczęście wszystkich pupili. 

 

Szeroki wybór karmy dla psów i kotów

Polska karma dla psów i kotów Wataha to wyłącznie wysokiej jakości składniki od lokalnych dostawców. Sprawdź nasze produkty.

Karma dla kota perskiego Karma dla kota
 


Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!