Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Kot europejski - skąd wzięła się ta rasa i dlaczego jest tak bardzo podobny do dachowców?
  3. Kot europejski - skąd wzięła się ta rasa i dlaczego jest tak bardzo podobny do dachowców?

Kot europejski krótkowłosy nazywany jest również kotem celtyckim. Ta rasa istnieje dopiero od niedawna, ponieważ od 1982 roku. Wyglądem do złudzenia przypomina dobrze nam znane dachowce i mogłoby się wydawać, że każdy mruczek należy do tej rasy. Istnieją jednak standardy, które pomagają odróżnić dachowca od kota europejskiego.   

 

Kot europejski – historia

Kot europejski jest przodkiem kota domowego – stąd ich ogromne podobieństwo. Najwięcej hodowli jest na terenie Skandynawii, bo to tam kot europejski cieszy się największą popularnością. Rasa ta została uznana przez Międzynarodową Federację Felinologiczną dopiero w 1982 roku, ze względu na konieczność ochrony genów kota europejskiego, który zamieszkuje tereny Europy od setek lat. Kot celtycki ma odpowiedniki swojej rasy w Wielkiej Brytanii (kot brytyjski krótkowłosy) oraz w USA (kot amerykański krótkowłosy).

 

Charakter

Kot europejski krótkowłosy nie odbiega charakterem od dachowców. Jest żywiołowy, towarzyski i lubi się bawić. Dobrze dogaduje się z innymi zwierzakami, nadaje się do życia w rodzinie z dziećmi. Ma dość silny instynkt łowiecki, jest inteligentny i lubi pieszczoty.

 

Wygląd i budowa ciała

Kot europejski zalicza się do dużych kotów – jego ciało jest dość muskularne i przypomina budowę kota domowego. Jego umaszczenie może mieć wiele barw. W przypadku jednolitych: czarne, białe, pomarańczowe, czekoladowe, kremowe. Jeśli kot ma umaszczenie dwubarwne tylko połowa futra może być biała. Przy umaszczeniu tortoiseshell sierść jest czarna z dodatkami różnych odcieni czerwieni. Kot europejski występuje też w umaszczeniu tabby i pręgowanym.

 

Pielęgnacja i żywienie

Kot europejski nie wymaga innej pielęgnacji niż kot domowy. Powinno się go regularnie wyczesywać, zwłaszcza w okresie linienia. Pomoże to przede wszystkim w utrzymaniu porządku w domu. Można mu przycinać pazury, warto też zwracać uwagę na stan uszu i oczu.

Dieta kota europejskiego powinna składać się w większości z mięsa. Koty są naturalnymi mięsożercami i potrzebują sporej ilości białka. Dodatkowo posiłki kota europejskiego powinny być bogate w witaminy i minerały, ponieważ odgrywają dużą rolę w prawidłowej pracy organizmu kota. W naszym asortymencie znajdziecie wiele produktów, które świetnie sprawdzą się jako podstawowe posiłki kota europejskiego. Polecamy suche oraz mokre karmy, np. Wataha cat dzik, Wataha HUNT mokra karma dla kociaka kaczka kurczak czy Wataha Naturals Cat Adult Indyk z ryżem.   

 

Szeroki wybór karmy dla psów i kotów

Polska karma dla psów i kotów Wataha to wyłącznie wysokiej jakości składniki od lokalnych dostawców. Sprawdź nasze produkty.

Karma mokra dla kota Karma sucha dla kota
 


Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!