Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Jaki dieta wpływa na układ nerwowy psa?
  3. Jaki dieta wpływa na układ nerwowy psa?

To, czym odżywia się nasz pies, ma ogromny wpływ na jego zdrowie. Dbając o zbilansowaną dietę, troszczymy się o to, by pupil dostawał wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Zapobiegamy tym samym wielu chorobom i wspieramy odporność. Przyjrzyjmy się, jak duży wpływ na układ nerwowy psa ma właśnie dieta.

Układ nerwowy dzieli się na część obwodową i część ośrodkową i pełni wiele istotnych funkcji. Przez unerwienie narządów wewnętrznych i mięśni możliwy jest prawidłowy przebieg takich procesów jak trawienie bądź oddychanie. Do tego dochodzi odbieranie bodźców z otoczenia, dzięki czemu pies może odpowiednio zareagować. Jeśli układ nerwowy psa działa niesprawnie, to nie tylko powyższe funkcje są zachwiane, ale dochodzi do poważnych chorób. Możemy temu zapobiegać, troszcząc się o to, by pupil miał odpowiednią karmę.

Aminokwasy wspierające układ nerwowy psa

Przede wszystkim karma musi zawierać bogactwo aminokwasów. Pierwszym z tych, których zabraknąć nie może, jest tryptofan będący prekursorem serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Istotne, że serotonina nie tylko wpływa na nastrój, ale również na regulację licznych procesów jak trawienie i krzepnięcie krwi. Drugim aminokwasem, jaki w diecie pojawić się musi, jest arginina biorąca udział w regulacji perystaltyki jelit i cyklu mocznikowym.

Dla układu nerwowego ważne są też aminokwasy endogenne, które organizm jest w stanie wyprodukować sam, jeśli dostarczymy odpowiednie składniki odżywcze. Do tej grupy należy tyrozyna i glutamina. Pierwszy związek reguluje działanie tarczycy i przysadki, drugi jest ważny np. przy procesie budowy białek w mięśniach.

Kwasy tłuszczowe

Dla funkcjonowania układu nerwowego ważne są kwasy tłuszczowe. Dzieli się je na kilka grup, z których każda spełnia inną funkcję. Są istotne m.in. dla rozwoju siatkówki oka i tkanki nerwowej, zapewniają prawidłowy rozwój mózgu szczeniąt, poprawiają funkcje poznawcze psów starszych.

Mikroelementy

Nie można zapominać też o mikroelementach. Wśród najważniejszych pierwiastków będzie w tym przypadku wchodzące w skład hemoglobiny żelazo. Obok niego istotny jest selen eliminujący nadmiar wolnych rodników i miedź regulująca działanie neuroprzekaźników. Ma ona także swój udział w prawidłowym metabolizmie żelaza.

Szeroki wybór karmy dla psów i kotów

Polska karma dla psów i kotów Wataha to wyłącznie wysokiej jakości składniki od lokalnych dostawców. Sprawdź nasze produkty.

Karma sucha dla psa Karma mokra dla psa
 


Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!