Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Jak poprawić samopoczucie psa?
  3. Jak poprawić samopoczucie psa?

Psy to zwierzęta, które podczas ewolucji zawsze były blisko ludzi. Fakt ten znacząco wpłynął na dzisiejszą osobowość pupili. Z natury zwierzaki chętnie spędzają czas z ludźmi – szczególnie tymi, których darzą zaufaniem. Wówczas pupile są zrelaksowane, spokojne i czują się bezpieczne. Obcowanie z człowiekiem jest ważne nie tylko podczas dorastania. Również dorosłe osobniki chętnie spędzają czas na zabawach wspólnie z ludźmi, czasami nawet chętniej niż z innymi psami. Możemy więc śmiało stwierdzić, że domowe czworonogi należą do grupy zwierzaków, które regularnie potrzebują socjalizacji. Gdy pies zaczyna czuć się osamotniony – lub wręcz odosobniony – samopoczucie i humor ulegną znacznemu pogorszeniu.

O swojego pupila musisz dbać nie tylko na etapie dorastania. Gdy zwierzak stanie się dorosły, ciągle potrzebować będzie uwagi człowieka. Brak socjalizacji spowoduje uczucie porzucenia, co negatywnie wpływa na samopoczucie. Jeżeli więc zwierzak, którym się opiekujesz, wydaje się przybity lub mniej radosny, zastanów się, czy spędzasz z nim odpowiednią ilość czasu. Bardzo często sedno problemu leży w niedostatku zabawy i obcowania z człowiekiem.

Zadbaj o zabawę i aktywność fizyczną

Doskonałym sposobem na spędzanie czasu z pupilem są wspólne zabawy oraz aktywność fizyczna. Wielu osobnikom (zależnie od rasy) w zupełności wystarczy krótki spacer każdego dnia. W przypadku szczeniąt wystarczy kilka wspólnych chwil i krótka zabawa. Młode zwierzaki szybko odczuwają zmęczenie, więc potrzebują odpoczynku. Warto pomyśleć o specjalnych zabawkach: gryzakach, piłkach lub specjalnych maskotkach. Przedmioty te dostarczają pupilom sporo rozrywki.

Jeżeli to możliwe, postaraj się stymulować pupila do wspólnej zabawy. Aportowanie nie jest jedyną czynnością, jaką możesz wdrożyć. Ciekawym pomysłem jest zabawa opierająca się na przeciąganiu sznurka. Zwierzak będzie trzymać przedmiot w swoim pysku, a Ty w dłoniach. Czynność polega na delikatnym przeciąganiu sznurka w swoją stronę. Dobrym rozwiązaniem jest wcześniejsze nauczenie zwierzaka komend „oddaj” lub „zostaw”. Wówczas zabawa będzie w pełni bezpieczna. Na świeżym powietrzu sprawdza się także zwykła gonitwa z psem. Należy jednak pamiętać, że taka zabawa wymaga sporej aktywności nie tylko od pupila, ale i jego opiekuna.

Jeżeli z powodu złego samopoczucia zwierzak nie chce rozpoczynać żadnej zabawy, postaraj się o odpowiednią motywację. Pomocne będą przysmaki dla psów w formie kostek, krokietów, suchych pasków mięsnych lub kawałków skóry (gryzaki). Mogą być podawane w trakcie zabaw lub w formie nagrody za posłuszeństwo. Nie zapominaj jednak, aby sięgnąć po przysmaki dla psów, które są naturalne. Tego rodzaju produkty wyróżniają się doskonałym smakiem i kuszą swoim aromatem, dlatego są niezwykle skuteczne podczas zabaw i tresury.

Zbilansowana dieta

Nieodpowiednio dobrana karma dla psa może źle wpłynąć na samopoczucie pupila. Dlatego należy sięgać po wyroby naturalne, wolne od konserwantów, barwników i innych chemicznych dodatków. Obecność niepożądanych substancji w układzie pokarmowym pupila może powodować problemy trawienne. Warto również zwrócić uwagę na ilość podawanej karmy dla psa. Zwierzaki bardzo często przejawiają tendencję do „przejedzenia”. Oznacza to, że mimo uczucia sytości ciągle będą sięgać po pożywienie znajdujące się w misce. Dieta powinna być zbilansowana – zadbaj o to, aby podawać pupilowi wyroby naturalne w odpowiedniej ilości. Jeżeli z jakiegoś powodu Twój czworonożny przyjaciel niechętnie podchodzi do karmy suchej dla psa, spróbuj podać zwierzakowi wersję mokrą. Możesz również testować różne warianty smakowe, aby trafić w gusta czworonoga. Do najpopularniejszych karm dla psów zaliczyć możemy produkt drobiowe, z jagnięciny, wołowiny oraz ryb.

Nagradzaj i buduj pozytywną atmosferę

Zwierzak potrzebuje nie tylko wspólnie spędzonego czasu i zabaw, ale także uwagi osoby, z którą jest związany. Dlatego ważne jest budowanie pozytywnej atmosfery. Według badań przeprowadzonych przez American Association for the Advancement of Science psy są w stanie interpretować zachowanie i intencje ludzi. Dlatego podczas zabaw ważne jest aktywne działanie, a nie na przykład korzystanie ze smartfona. Co więcej, wcześniej wspomniana analiza wskazuje na to, że psy w pewnym stopniu są w stanie zrozumieć zamysł niektórych słów wypowiedzianych przez człowieka. Dlatego istotne jest chwalenie pupila podczas zabaw i tresury.

Skorzystaj z pomocy specjalistów

Złe samopoczucie może być związane z dolegliwościami zdrowotnymi. Jeżeli wspólna zabawa nie napawa zwierzaka entuzjazmem lub pies kompletnie ignoruje zachowanie człowieka, warto skorzystać z pomocy specjalisty. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u weterynarza, który po przeprowadzeniu badania postawi diagnozę. Wówczas będziesz mieć pewność, że Twój czworonożny przyjaciel jest w dobrych rękach.



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!