Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Jak dużo aktywności fizycznej potrzebuje pies?
  3. Jak dużo aktywności fizycznej potrzebuje pies?

Każdy wie, że domowe pupile potrzebują aktywności fizycznej. Ile dokładnie? Postanowiliśmy nieco lepiej zbadać ten temat, aby każda osoba opiekująca się psem mogła odpowiednio zadbać o swojego czworonożnego przyjaciela. Poznaj wszystkie szczegóły na ten temat!

Jakie ćwiczenia wykonywać ze zwierzakiem?

Naprawdę nie musisz być ekspertem, aby wiedzieć, ile ćwiczeń każdego dnia potrzebuje Twój pies. Przede wszystkim pamiętaj, że nadmiar energii może prowadzić do problemów w domu – zniszczone meble, nadgryzione buty, potłuczone dekoracje. Jeżeli Twój pupil nie będzie zbyt często cieszyć się aktywnością fizyczną, swoje siły przerzuci na wyposażenie w domu, traktując je niczym zabawki. Dlatego tak ważne jest odpowiednie spożytkowanie psiej energii.

Wszystkie czworonożne pupile potrzebują ćwiczeń, ale ich ilość różni się w zależności od rasy, wieku i stanu zdrowia. Dość „uniwersalną wartością” jest aktywność fizyczna na poziomie od 30 minut do godziny dziennie. Oczywiście rasy duże oraz olbrzymie mają nieco większe potrzeby niż przedstawiciele małych gatunków. Dlaczego? Musisz wiedzieć, że duże psy są zdecydowanie bardziej narażone na problemy ze stawami. To właśnie dlatego codzienne ćwiczenia w ich przypadku są szczególnie ważne. Ponadto odpowiednia dawka aktywności fizycznej pomaga utrzymać prawidłową wagę, wzmacnia mięśnie oraz stawy. Jak widać, do zachowania prawidłowej kondycji stosowanie zbilansowanej karmy suchej dla psa może być niewystarczające. Dlatego pamiętaj o ćwiczeniach! Najpopularniejsze z nich to:

  • Spacer;
  • Bieganie;
  • Wędrówka do parku (na wybieg) dla psów;
  • Pływanie;
  • Aportowanie;
  • Samodzielne zabawy na podwórku.

Doskonale wiemy, że niektóre zwierzaki należą do grupy wyjątkowych leniuchów. W takiej sytuacji warto zaopatrzyć się w specjalne przysmaki dla psów. Możesz podawać je w formie nagrody za aktywną współpracę podczas ćwiczeń. Pamiętaj, aby z nimi nie przesadzać. Przysmaki dla psów są pyszne, ale powinny być tylko formą zachęty, a nie alternatywą dla pełnowartościowego posiłku.

Zbilansowana dieta – powinna iść w parze z aktywnością fizyczną

Niektóre osoby tak bardzo skupiają się na doborze odpowiednich aktywności fizycznych, że zapominają o zbilansowanej diecie. Dlatego przypominamy, że ćwiczenia i pełnowartościowy posiłek muszą iść ze sobą w parze. Sięgnij po naturalną karmę suchą dla psa, która będzie dopasowana do potrzeb Twojego pupila. Dzięki niej do organizmu zwierzęcia trafią wszystkie składniki odżywcze potrzebne do utrzymania kondycji i odpowiedniej masy mięśniowej.

Poszczególne karmy suche dla psówżnią się od siebie, ponieważ ich zawartość jest dostosowywana do potrzeb konkretnych ras. Dlatego wybierając produkt, zwróć uwagę, dla jakiego grona zwierząt jest przeznaczony. Wówczas dopasujesz pokarm do potrzeb własnego pupila, aby czworonóg mógł cieszyć się jak najlepszą kondycją. Synergia zbilansowanej diety i aktywności fizycznej to synonim zdrowia!

Aktywność fizyczna u szczeniąt, psów dorosłych i seniorów

Wiesz już, że karmę suchą dla psa należy wybrać w taki sposób, aby była dopasowana do potrzeb konkretnego osobnika. Dobór aktywności fizycznych powinien przebiegać w podobny sposób. Na jakich ćwiczeniach się skupić w poszczególnych fazach rozwoju pupila?

Zacznijmy od szczeniąt. Niejednokrotnie młode psiaki posiadają więcej energii niż czworonogi dorosłe. W takim przypadku warto skupić się na tym, aby pies mógł cieszyć się aktywnością fizyczną często, ale w krótkich seriach. Szczenięta są delikatne i dopiero rosną, dlatego lepiej postawić na kilka krótkich spacerów, niż jeden energetycznych, długo spacer. Zbyt intensywne ćwiczenia mogą być trudne dla organizmu młodego pupila. Jeśli opiekujesz się szczenięciem dużej rasy, ogranicz energiczną aktywność do minimum, dopóki nie osiągnie co najmniej roku życia. Szkielet takich osobników jest szczególnie wrażliwy i dopiero się rozwija, stąd ta ostrożność.

A co z psami dorosłymi? Ilość aktywności fizycznej w przypadku tych osobników jest uzależniona przede wszystkim od rasy. Informacje na ten temat dostępne są w Internecie, ewentualnie zapytaj o poradę zaufanego weterynarza. Wówczas będziesz mieć pewność, jakie ćwiczenia stosować i w jakich ilościach. Pamiętaj także, że z czasem psu mogą dokuczać przeróżne schorzenia. Dobór aktywności fizycznej jest więc uzależniony od aktualnej kondycji zwierzęcia. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, optymalne ćwiczenia u psów dorosłych zwykle trwają od 30 minut do godziny dziennie. Czas jest jednak wartością względną, ponieważ pół godziny biegu po parku z pewnością będzie efektywniejsze, niż godzina powolnego spaceru.

Pozostaje jeszcze kwestia psów seniorów. Dzień tych pupili mija szczególnie powoli oraz leniwie. Zapotrzebowanie na aktywność fizyczność jest mniejsze, ale nie zerowe. Brak ćwiczeń u starszego psiaka może prowadzić do otyłości i problemów ze zdrowiem. W tym przypadku prawdopodobnie najlepszą formą będzie zwykły spacer. Pupile w seniorskim wieku zwykle dość niechętnie podchodzą do biegania i intensywnych zabaw. Dlatego krótka, codzienna wędrówka powinna być wystarczająca.



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!