Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Hawańczyk - pochodzenie, charakter, wymagania
  3. Hawańczyk - pochodzenie, charakter, wymagania

Hawańczyki należą do biszonów, dlatego z wyglądu są podobne chociażby do bolończyków. Są to przyjacielskie psy do towarzystwa, które dobrze czują się również w roli psów rodzinnych: dobrze dogadują się z innymi zwierzakami i uwielbiają zabawy z dziećmi.

 

Hawańczyk – historia

Rasa hawańczyk oficjalnie powstała na Kubie, jednak jej korzenie wywodzą się z Europy. Przodkowie hawańczyków dotarli na wyspę razem z kolonizatorami, piratami i kupcami na przełomie XVI i XVII wieku.

Specjaliści wciąż spierają się, jakie rasy miały udział w powstaniu rasy: mówi się o maltańczykach, Bichon frisé, bolończykach i nieistniejących już blankito de la Havana, które krzyżowano z pudlami.

Hawańczyki towarzyszyły bogatym Kubańczykom. Niestety po rewolucji kubańskiej, która wybuchła w 1959 roku, i przejęciu władzy przez Fidela Castro, urocze pieski straciły zainteresowanie. Dzięki Catalinie Laso, miłośniczce hawańczyków, udało się odbudować hodowlę i zwiększyć ich popularność poza Kubą. W 1963 roku FCI oficjalnie uznało rasę, a 16 lat później założono klub hawańczyka w USA. Na początku lat 90. XX powstał oficjalny kubański klub hawańczyka, który zajął się odbudowa rasy na podstawie ocalałych hawańczyków. Od tamtej pory popularność hawańczyków na Kubie zaczęła wzrastać i uznano je za rasę narodową.

 

Charakter hawańczyka

Hawańczyki mają typowy charakter psów do towarzystwa: są przyjazne, uwielbiają pieszczoty i bardzo źle znoszą samotność. Przedstawiciele tej rasy są skorzy do zabawy, bardzo dobrze dogadują się z dziećmi i lubią spędzać z nimi czas.

Agresja jest hawańczykom obca – bardziej nieśmiałe psy mogą podchodzić do nieznajomych z rezerwą, z pewnością zasygnalizują przybycie intruza, ale gości przywitają przyjaźnie.

Hawańczyki lubią zabawy i różne aktywności, ale cenią również spokój i odpoczynek. Nie potrzebują dużo ruchu – wystarczy im spokojny spacer.

 

Wygląd i budowa ciała

Hwańczyki, tak jak większość psów do towarzystwa, nie osiągają dużych rozmiarów. Mierzą średnio 28 cm i ważą do 6 kg. Psy tej rasy zalicza się do biszonów, ale w przeciwieństwie do swoich kuzynów, hawańczyki występują nie tylko w białym wariancie kolorystycznym. Najpopularniejsze typy umaszczeń to m.in.: płowe, brązowe, szare, hawana i z łatami. Sierść hawańczyków jest długa i prosta lub lekko falowana. Podszerstek u hawańczyków jest słabo rozwinięty, niektóre psy w ogóle go nie mają. Włosy mogą mieć długość 12-18 cm.

 

Pielęgnacja i żywienie

Hawańczyki jako psy długowłose wymagają regularnego czesania. W zależności od grubości sierści psa, powinno się do robić 2 razy w tygodniu lub częściej. Psy nie wystawowe można strzyc, szczególnie w okolicy oczu i łapek. Hawańczyki powinno się również kapać, ale tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zbyt częste kąpiele mogą doprowadzić do podrażnienia skóry psa. Zaleca się również regularne przycinanie pazurów, mniej więcej raz w miesiącu.

Hawańczyk powinien być karmiony dobrze dopasowaną karmą, która będzie spełniać jego potrzeby żywieniowe. Psy tej rasy nie są bardzo aktywnymi psami pracującymi czy sportowymi, dlatego ich zapotrzebowanie energetyczne będzie mniejsze. Warto o tym pamiętać przy porcjowaniu jedzenia dla pupila. Nadwaga u psów jest równie niebezpieczna jak u ludzi i może prowadzić do poważnych chorób.

Hawańczyki, tak jak i inne psy, powinny być karmione wysokiej jakości karmami, które składają się przede wszystkim z mięsa. Jest ono bogatym źródłem białka i minerałów, które pełnią istotną rolę w rozwoju każdego psa. W karmie nie powinno zabraknąć również witamin, błonnika i zdrowych tłuszczy, które między innymi wspierają odporność, wzmacniają kości i stawy oraz wspomagają pracę układu pokarmowego.

 

Karma Wataha dla twojego psa

W sklepie internetowym KarmaWataha.pl znajdziesz szeroki wybór karm suchych i mokrych dla psów oraz kotów. Oferujemy produkty dla zwierząt różnych ras, wielkości i w każdym wieku. W naszym sklepie z pewnością znajdziesz idealną karmę dla swojego pupila.

 

Co odróżnia karmy Wataha od innych?

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso
  • Jasny i przejrzysty skład
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat

 

Karmy Wataha cieszą się zainteresowaniem nie tylko ze względu na swoją naturalność, ale również dzięki wyjątkowemu smakowi i aromatowi. Nawet najbardziej wybredne zwierzaki nie są w stanie się im oprzeć! Wszystko dzięki wysokiej jakości surowcom, które wykorzystujemy do produkcji oraz szczelnym opakowaniom, które na długo zatrzymują świeżość produktu.

Pamiętaj, aby nie karmić swojego psa jedzeniem przygotowanym dla ludzi. Nie jest ono przystosowane dla zwierząt, przez co często po zjedzeniu wywołuje u nich problemy gastryczne. Jeśli szukasz idealnych przekąsek dla swojego pupila, wypróbuj nasze przysmaki. Są przygotowywane w 100% z suszonego mięsa, posiadamy też warianty z dodatkiem owoców oraz warzyw. Przysmaki marki Wataha świetnie sprawdzają się jako przekąski. Możesz je również wykorzystywać do nagradzania swojego psa w czasie tresury.

Najlepsze karmy dla hawańczyka znajdziesz tutaj: karma dla psów małej rasy.

Najlepszy wybór karmy dla kotów i psów

Polska karma dla psów i kotów Wataha to wyłącznie wysokiej jakości składniki od lokalnych dostawców. Sprawdź nasze produkty.

Karma mokra dla psa Karma sucha dla psa


Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!