Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Pies i kot razem? Zobacz, jak przygotować psa na pojawienie się kota
  3. Pies i kot razem? Zobacz, jak przygotować psa na pojawienie się kota

Pojawienie się nowego członka rodziny to szok dla wszystkich domowników. Wprowadzenie do zamieszkanego już przez psa nowego osobnika – kota, wymaga odpowiedniego przygotowania. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pies i kot stali się najlepszymi kumplami. Wymaga to jednak czasu, cierpliwości i dużo nauki ze strony właściciela.

Pies i kot razem – pierwsze spotkanie

Kiedy już podejmiesz decyzję o posiadaniu kota należy przygotować na to również psa. Przed wprowadzeniem kota do swojego domu zastanów się jaki jest stosunek twojego psa do innych zwierząt. Czy nie wykazywał on agresji w stosunku do innych osobników. Należy również zebrać kilka informacji o kocie i jego relacjach z innymi zwierzętami – czy może pochodzi z domu, w którym już były pieski lub czy nie ma traumatycznych przeżyć związanych z tą rasą. Im więcej informacji na temat zwierząt przed ich spotkaniem tym większy spokój w trakcie jego trwania. 

Pies i kot razem – spotkanie maluchów

Najbardziej komfortową sytuacją jest moment, kiedy każdy z pupili jest jeszcze młodziakiem. Wtedy akceptacja swojej obecności jest naturalna, szybciej dochodzi do nawiązania przyjaznych stosunków. Każdy ze zwierząt uczy się funkcjonowania w nowym środowisku. Małe zwierzaki wychowując się razem mogą przejmować od siebie zachowania, mogą podjadać sobie z misek czy chcieć razem wychodzić na spacer. Natomiast im wcześniejsza nauka wspólnego życia tym mniej niepokoju w przyszłości. Zwierzęta będą niczym bracia, dlatego dla właścicieli pragnących mieć zwierzęta obu gatunków wskazana jest adopcja czy zakup w tym samym czasie.

Pies i kot razem – jak pozbyć się rywalizacji?

Pojawienie się kota w domu, w którym do tej pory był tylko pies może wywołać spore zamieszanie. Psy to atencjusze, lubią być w centrum uwagi.  Jeśli Twój pies jest bardzo rozpieszczony, a cała Twoja uwaga do tej pory była skupiona na nim nie możesz odtrącić go z dnia na dzień. Bardzo ważne jest poświęcenie takiej samej ilości czasu na każde ze zwierząt. Pies naturalnie dostrzeże w kocie rywala – zagrożenie, które to teraz odbiera całe zainteresowanie pana. Bądź czuły i wyrozumiały dla zachowania psa. Jeśli przeprowadziłeś odpowiednią analizę i zdecydowałeś się na umieszczenie tych dwóch gatunków pod jednym dachem to zapewne Twój pies jest spokojny. Z czasem przyzwyczai się do nowego kumpla. Ważne jest jednak rozdzielenie ich przestrzeni i jedzenia. Każdy powinien mieć swój kącik i swoje zabawki. 

Kot boi się psa – co robić?

Musisz mieć kontrolę nad każdym ze zwierząt. Tu przydadzą się twoje umiejętności tresury i trzymanie dyscypliny nad zwierzakami. Twój pies wyraźnie musi rozumieć, że nie należy warczeć, szczekać czy atakować kota. Kot też nie powinien nadmiernie panikować na każdy ruch psa, kiedy nie jest on dla niego zagrożeniem. Tutaj należy znaleźć balans nad skrajnym strachem kota, a rzeczywistym zagrożeniem płynącym ze strony psa. Niektóre koty mogą bardzo się bać, szczególności dużych psów. W początkowych etapach należy reagować w sytuacji zagrożenia, odseparować od siebie zwierzęta gdy dochodzi do konfliktu. Starać się oswoić zwierzęta na tyle ile to możliwe.

Pies i kot razem – wsparcie behawiorysty

Czasami zamieszkanie psa i kota pod jednym dachem może być prawdziwą rewolucją. Gdy znajdują się w swojej obecności towarzyszyć im może ciągły jazgot, hałas czy agresja. Jeśli Twój kot i pies są ewidentnymi wrogami i wszelkie próby załagodzenia konfliktu nie przynoszą rezultatu należy skontaktować się ze zwierzęcym behawiorystą, który pomoże znaleźć przyczynę zaistniałego konfliktu. Tak samo gdy strach jednego zwierzęcia przed drugim jest bardzo skrajny i nieuzasadniony skorzystanie z pomocy specjalisty może zaradzić problemowi.

Jak pies z kotem – obalamy mity

Stereotypowe myślenie na temat wspólnego życia psa i kota należy odepchnąć w niepamięć. Jest wiele przypadków, gdy te gatunki stają się najlepszymi kolegami. Tutaj kluczową rolę odgrywa wychowania oraz brak faworyzowania jednego ze zwierząt. Jeśli każdy pupil będzie traktowany sprawiedliwie, będzie równie dobrze karmiony i pielęgnowany nie będą dla siebie konkurencją. Zadbaj o prawidłową dietę i samopoczucie pupili – to wpływa na ich nastawienie do otoczenia. Pamiętaj, że ważna jest aktywność fizyczna, szczególnie w życiu psa i odpowiednie nawodnienie. Troska o każdego z pupili powinna być na tym samym poziomie.

Zdrowe żywienie każdego psa i kota

Zdrowie zaczyna się od zdrowej diety. Podstawą funkcjonowania każdego organizmu jest energia jaką dostarczamy z jedzenia. Dlatego tak ważne jest podawanie Twojemu pupilowi karmy, która dostarcza niezbędnych wartości odżywczych takich jak białko, węglowodany, tłuszcze, a także witaminy i minerały. Karma zwierząt powinna składać się z produktów o dobrej jakości, niewskazane są konserwanty czy sztuczne aromaty. Zbilansowana dieta to nie tylko podstawa do prawidłowej pracy jelit i realizowania podstawowych funkcji życiowych. Ma ona również swoje odzwierciedlenie w zachowaniu psa i kota – reguluje agresję, działa na nadpobudliwość czy apatię, pozwala regulować nastawienie do otoczenia.

Karma Wataha dla Twojego psa i kota

W naszym sklepie internetowym KarmaWataha.pl znajdziesz karmy dla psów i kotów różnych ras. Wygodna kafeteria i przejrzystość strony pozwoli Ci na szybkie znalezienie produktu odpowiedniego dla Twojego pupila. Oferujemy karmy między innymi dla:

I kilku innych ras. Wyróżniliśmy też karmy ze względu na przeznaczenie – dla kociąt, dorosłych kotów i kota seniora. Wśród karm dla psów również stworzyliśmy wygodny podział. W naszym sklepie znajdziesz karmy dla:

I innych specjalistycznych ras. Komponując nasze karmy starannie dobieramy składniki tak, aby dostarczyć Twojemu pupilowi niezbędne wartości odżywcze. Wierzymy, że najedzony i zdrowy pies to szczęśliwy pies, a nic tak nie wywołuje radości właścicieli jak szczęśliwy pupil.

Co odróżnia karmy Wataha od innych?                 

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki                 
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso                 
  • Jasny i przejrzysty skład                 
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości                 
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)                 
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat  

Na naszym blogu znajdziesz też inne artykuły na temat psiego i kociego życia. Oto co może Cię zainteresować:

1. Jakiego zapachu nie lubią psy?

2. Mastif neapolitański - charakterystyka rasy

3. Jak przygotować psa na pojawienie się drugiego?  



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!