Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Jak przygotować psa na pojawienie się drugiego?
  3. Jak przygotować psa na pojawienie się drugiego?

Pojawienie się w domu zwierzęcia jest dla nas niezwykle ekscytujące. Niestety, dla pupili, które już z nami mieszkają, takie wydarzenie może wiązać się ze sporym stresem. Jeśli planujesz przygarnięcie drugiego psa, możesz zrobić kilka rzeczy, które zapewnią komfort wszystkim zwierzakom. Jak przygotować psa na pojawienie się drugiego? Podpowiadamy.

Jak przygotować psa na pojawienie się kolejnego?

Posiadanie jednego psa wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Jeśli pragniesz przygarnąć drugiego, musisz być gotowy na spore zmiany. 

W przypadku posiadania kilku psów bardzo ważna jest prawidłowa socjalizacja. Musimy pamiętać o tym, że psy, tak samo jak ludzie, mają różne charaktery. Między zwierzętami również mogą narodzić się pewne konflikty, które łatwo się zaogniają. Co zrobić, aby psy polubiły się i nie były wobec siebie agresywne?

Po pierwsze: zapoznaj psy przed wprowadzeniem nowego do domu

Dużym błędem, który możesz popełnić już na samym początku, jest wprowadzenie obcego psa od razu do domu. Musisz mieć na uwadze, że Twój pupil uważa Twoje mieszkanie/dom za swoje terytorium, którego będzie chciał bronić. Jeśli pojawi się na nim ktoś obcy, pies od razu poczuje się zagrożony. 

Aby uniknąć konfliktów na tym tle, najlepiej zapoznać psy ze sobą zanim drugi pupil z nami zamieszka. Robimy to na neutralnym gruncie, najlepiej podczas spaceru, np. w parku. Podczas spotkania nie zostawiamy psów samych sobie – najprawdopodobniej jeden z nich będzie czuł się zagubiony, a drugi będzie chciał go obwąchiwać i bawić się z nim. Naszym zadaniem jest dodanie otuchy jednemu psu i powstrzymywanie drugiego od “nadmiernych czułości”. Takich spotkań powinno odbyć się kilka, aby psiaki mogły dobrze się poznać. 

Po drugie: przygotuj dom na pojawienie się drugiego psa

Brzmi banalnie i właśnie dlatego o tym wspominamy. Jest to dość oczywista sprawa, dlatego często zdarza się, że o niej zapominamy. 

Każdy z psów musi czuć się komfortowo w Twoim mieszkaniu, dlatego jeszcze przed wprowadzeniem nowego pupila, zorganizuj przestrzeń dla psiaków. Zapewnij każdemu z nich osobne posłanie, miski i zabawki. Dobrym pomysłem jest również zamontowanie bramek i za ich pomocą wydzielenie przestrzeni dla każdego pupila – psy będą oddzielone od siebie, ale wciąż będą mogły utrzymywać kontakt. Takie rozwiązanie sprawdzi się w sytuacji, kiedy masz już dorosłego psa i planujesz przygarnąć szczeniaka. 

Pamiętaj, aby stopniowo przyzwyczajać pupila do nowej przestrzeni, aby później nie był zdezorientowany. 

Nowy pies w domu – co dalej?

Kiedy psy zapoznają się już na neutralnym gruncie, a Twój dom będzie odpowiednio przygotowany, możesz przyprowadzić drugiego pupila do domu. Na ten moment posprzątaj zabawki psa – rezydenta oraz inne jego akcesoria, ponieważ na początku ten może próbować je bronić, kiedy drugi pupil będzie ich ciekawy. 

Na początku staraj się nie zostawiać psów samych w domu. Mimo że miały okazję się zapoznać, wciąż jest to dla nich nowa sytuacja i może między nimi narodzić się konflikt, kiedy będziesz poza domem. Na ten czas postaraj się o urlop lub poproś o pomoc kogoś z domowników. 

Jeśli Twoje psy są w podobnym wieku, zabieraj je na wspólne spacery. Na początku zrezygnuj z prowadzenia psów na krótkiej smyczy po jednej stronie - wciąż nie mamy pewności, jak pupile będą się zachowywać. Podczas pierwszych spacerów prowadź psy na osobnych smyczach, najlepiej po dwóch różnych stronach. 

Unikaj sytuacji, w których pomiędzy psami może narodzić się rywalizacja. Od samego początku traktuj oba psy tak samo. Jest to bardzo ważne - pupile od razu wyczują, że nie są równo traktowane i będą zazdrosne o siebie nawzajem. Takie sytuacje mogą prowadzić do agresywnych zachowań. Póki nie będziesz mieć pewności, że psy w pełni się polubiły i dobrze czują się w swoim towarzystwie, radzimy też zrezygnować z zabaw, które mogłyby powodować rywalizację pomiędzy psiakami. 

Jak radzić sobie z agresją pomiędzy psami?

Mając dwa psy, szczególną uwagę powinieneś zwracać na ich zachowanie, również wobec siebie nawzajem. Pamiętaj jednak, że nie każda reakcja jest objawem agresji. Jeśli jeden z psów będzie próbował wygonić drugiego z posłania lub będzie go zaczepiał, gdy ten śpi, naturalne będzie warknięcie czy szczeknięcie. Psy porozumiewają się ze sobą nie tylko za pomocą ruchów ciała - taka reakcja może być ostrzeżeniem w stylu “daj mi spokój”. 

Może zdarzyć się tak, że psy się pokłócą - w takiej sytuacji staraj się nie reagować gwałtownie i nie brać jednego z pupili na ręce. Ważne jest, aby przywołać psy do porządku i dać im do zrozumienia, że takie zachowanie nie będzie tolerowane. Zawołaj oba psy i każ im wykonać komendę - dzięki temu skupią się na Tobie, a nie na konflikcie. 

Jeśli w kontaktach między psami pojawią się jakieś problemy, nie bój się poprosić o pomoc behawiorystę. Im szybciej znajdziecie przyczynę niechcianych zachowań, tym szybciej (i łatwiej) uda Wam się je wyeliminować. Ignorowane i długotrwałe konflikty między psami mogą się tylko zaogniać i doprowadzić do agresywnych zachowań. 

Jaka jest najlepsza karma dla Twojego pupila?

Najlepsza karma dla Twojego pupila to taka, która jest pełnowartościowa. Dostarczając psu wszystkie najpotrzebniejsze składniki odżywcze dbasz o jego zdrowie i dobre samopoczucie. 

Karma dla psa powinna opierać się głównie na mięsie. Jest ono bardzo dobrym źródłem białka, które jest podstawowym budulcem organizmu. Ponadto w mięsie znajdziemy minerały, np. magnez czy fosfor, które wspierają pracę układu nerwowego i gwarantują mocne kości. Oczywiście w karmie nie może zabraknąć owoców i warzyw, które są bogate w witaminy, błonnik czy tłuszcze. Podnoszą one poziom odporności, poprawiają trawienie, dbają o skórę i sierść zwierzęcia. 

Nasz sklep internetowy KarmaWataha.pl oferuje szeroki wybór karm dla psów i kotów. Posiadamy karmy dla zwierzaków różnych ras i w różnym wieku. Chcemy, aby każdy pupil znalazł u nas coś dla siebie, dlatego stale wzbogacamy nasz asortyment. Wiemy, że zwierzęta mają różne potrzeby żywieniowe - dla nich przeznaczone są nasze karmy bezzbożowe. Taką karmą możesz karmić swojego zwierzaka niezależnie od tego, czy jest on na coś uczulony – karmy bezzbożowe Wataha są pełnowartościowe. Bardzo dobrze sprawdzają się też w diecie szczeniąt, ponieważ są lekkostrawne. 

Co odróżnia karmy Wataha od innych?                     

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki                     
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso                     
  • Jasny i przejrzysty skład                     
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości                     
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)                     
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat

W naszym sklepie znajdziesz też przysmaki dla psa. Występują one w różnej formie: suszonych plastrów (WATAHA NATURE FOOD 100% MIĘSA PRZYSMAK DLA PSA WIEPRZOWINA), paluchów (WATAHA HUNT PALUCHY Z KOZY 7 SZT) i groszków z dodatkiem owoców, ziół oraz warzyw (WATAHA HUNT TRAINING SNACK DZIK Z ŻURAWINĄ 300 G). Przysmaki Wataha charakteryzują się wyjątkowym smakiem i aromatem, który zawdzięczamy wysokiej jakości surowcom. Nasze smakołyki to naturalne gryzaki – alternatywa dla twardszych, plastikowych czy gumowych elementów, które zjedzone mogą zaszkodzić pupilowi. 

Po więcej ciekawych informacji ze świata psów i kotów wpadaj na naszego bloga. Ostatnio pojawiły się tam takie wpisy:

1. Kaganiec dla psa - jaki wybrać?

2. Czy pies może jeść lody?

3. Karma dla ciężarnej suczki - zadbaj o mamę i szczeniaki
 



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!