Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Dojrzewanie psa – kiedy Twój pies dorasta?
  3. Dojrzewanie psa – kiedy Twój pies dorasta?

Okres dojrzewania u psa może dać się we znaki właścicielom pupili. Tak jak zbuntowany nastolatek pies musi pokazać, że teraz jest jego czas. W tym okresie psy wymagają więcej uwagi i cierpliwości. O tym w jaki sposób pies dojrzewa, jakie są tego oznaki i jak radzić sobie z psim buntem dowiesz się z tego artykułu. 

Dojrzewanie psa – etap noworodka


Psa uważamy za noworodka średnio do osiągnięcia 2 tygodnia życia. Nowonarodzone pieski są ślepe i głuche. Ich mózg jeszcze nie funkcjonuje prawidłowo. W tym etapie życia niezbędna jest obecność matki. Odpowiedzialna jest ona przede wszystkim za karmienie i dostarczanie ciepła szczeniakom. Noworodki skupiają się głównie na ssaniu mleka i nie wykazują większych funkcji życiowych. Potrzebują czasu na uformowanie się ciała i dostosowania do nowego otoczenia.


Dojrzewanie psa – etap przejściowy


Ma miejsce między 2 a 4 tygodniem życia. Jest to etap w którym pies zaczyna nabierać formy. Rozwija się słuch, szczeniak zaczyna otwierać oczy i dostrzegać otoczenie. Pojawiają się pierwsze zęby i piesek nabiera siły. Zaczyna rozpoznawać rodzeństwo, domowników. To krótki, ale bardzo burzliwy okres w życiu szczeniaka, w którym nabywa on najważniejsze życiowe umiejętności. 


Dojrzewanie psa – etap socjalizacji


Po około 4 tygodniach życia pies uczy się funkcjonować w swoim środowisku. Tutaj równie ważną rolę pełni obecność matki, która jest wzorem do naśladowania dla szczeniaka. To od niej uczy się reakcji na ludzi, podane jedzenie czy zabawki. Szczeniak zaczyna okazywać typowe psie zachowanie – szczekanie, warczenie, machanie ogonem. W tym okresie również aktywność psów ulega wzrostowi. Potrzebują one regularnych i pełnowartościowych posiłków. Karmę o wysokiej jakości spełniającą potrzeby szczeniaków możesz znaleźć w naszym sklepie KarmaWataha.pl. 
Po 4 tygodniu życia pieski zazwyczaj przesypiają całe noce, samodzielnie i regularnie się wypróżniają. Jest również okres niezwykłej ciekawości u psa. Poznaje on świat, z pomocą coraz lepiej rozwiniętych zmysłów próbuje zbadać każdy kąt otaczającej go rzeczywistości.


Dojrzewanie psa – etap dorastania


Etap, w którym pies nabiera charakteru ma miejsce zazwyczaj między 3 a 4 tygodniem życia. Często jest to okres buntu, w którym pies przestaje słuchać się właściciela czy reagować na komendy. Jest to również bardzo ważny etap dla zdrowia  i wyglądu psa. Intensywny wzrost wymaga odpowiedniego żywienia i nawodnienia. Niezbędna jest również aktywność fizyczna, która pomaga psu nabrać siły i kondycji. W obowiązku właściciela pupila jest znalezienie czasu na wspólną zabawę i naukę sztuczek. Konieczna będzie cierpliwość, jednak to na tym etapie najłatwiejsze jest wyuczenie psa pożądanych zachowań czy komend. W tresowaniu psa pomocne mogą być przekąski treningowe, które dzięki wygodnemu opakowaniu można zabrać w torbę i nagrodzić posłuszeństwo psa podczas treningu. Takie zachowanie będzie docenione i pozwoli psy nauczyć się systemu kar i nagród. Nagradzaj psa za każde powodzenie, mów i wspieraj w trudniejszych zadaniach.


Dojrzewanie psa – okres dojrzałości płciowej


W okolicach 7-9 miesiąca życia pies zaczyna dostrzegać swoją tożsamość płciowa. Możliwe jest wycofanie się z codziennych figli i zabaw. Obniżone samopoczucie, mniej energii i agresja to również oznaki towarzyszące dojrzewaniu psów. Jest to jednak bardzo indywidualna kwestia. Zależy przede wszystkim od rasy. Psy ras małych zazwyczaj wcześniej wchodzą w okres dojrzewania i szybciej adaptują się do życia w środowisku. Duże psy natomiast potrzebują więcej czasu i pożywienia do osiągnięcia dojrzałości.


Dojrzewanie psa – jak karmić psa w tym okresie?


Pies przez całe swoje życie potrzebuje czystej wody i karmy dostarczającej najważniejszych składników odżywczych. Szczególnie istotne jest to w okresie dojrzewania, ponieważ wtedy rozwija się najwięcej zmysłów i zachowań. Młode psy wykazują znacznie większa chęć do aktywności, a więc potrzebują więcej energii, aby móc się realizować. Najważniejszym składnikiem karmy dla szczeniaków powinno być mięso, które jest głównym źródłem białka. Jest ono niezbędne do budowy masy mięśniowej psa. Zapewnia również sytość i energię na długie godziny. Dobrze zbilansowany posiłek powinien zawierać również węglowodany, tłuszcze oraz witaminy i minerały. Zdrowie psa zaczyna się w zdrowej diecie, dlatego bardzo ważne jest podawanie dojrzewającemu pupilowi zbilansowanych posiłków.


Dojrzewanie psa – kiedy staje się dorosły?


Okres dorosłości psa zaczyna się w wieku 2-3 lat. Zależy to przede wszystkim od razy. W każdym razie jest to moment, w którym psi charakter jest ukształtowany i zauważalne są cechy dziedziczne, typowe dla danej rasy. Dorosły pies zazwyczaj ma już utarte schematy funkcjonowania, przyzwyczajony jest do środowiska i jest przewidywalny. Ma swoje stałe rytuały, ulubione zabawki, jedzenie i czynności. Jego życie jest ustabilizowane, a chęć na psoty i nadmierne rozrabianie zostaje okiełznana. 


Karma Wataha dla Twojego psa


Na naszej stronie internetowej znajdziesz wiele karm w wygodnych opakowaniach. Karma sucha to idealne rozwiązanie w podróż, kiedy nie ma sprzyjających warunków do przechowywania jedzenia w lodówce. Sucha karma może być otwarta przez długi czas i nie traci na smakowitości. 
Karma mokra natomiast to jedzenie o wysokiej wilgotności zamknięte w puszkach, które zapewni Twojemu pupilowi dodatkowe nawodnienie. Mokrą karmę w naszym sklepie dostaniesz w różnej gramaturze, dostosowaną do wieku Twojego psa. Jest źródłem pełnowartościowego białka niezbędnego do funkcjonowania psiego organizmu. 

Co odróżnia karmy Wataha od innych?              

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki                    
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso                    
  • Jasny i przejrzysty skład                    
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości                    
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)                    
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat 

W naszym asortymencie znajdziesz karmy przygotowane specjalnie dla psa juniora. Charakteryzują się one wysoką zawartością mięsa, wysoką smakowitością i dobrym składem.


Wybierz Karmy Wataha i spraw swojemu pupilowi trochę smakowitych wrażeń!

Po więcej ciekawostek ze zwierzęcego świata zapraszamy na naszego bloga. Pojawiły się tam ostatnio takie wpisy:

1. Kaganiec dla psa - jaki wybrać?

2. Jak oduczyć psa sikania w domu - sprawdzone sposoby

3. Czy pies może jeść lody?



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!