Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Jak przygotować psa na wyprawę w góry?
  3. Jak przygotować psa na wyprawę w góry?

Chciałbyś pojechać w góry, ale masz psa i nie chcesz go zostawiać na długo pod cudzą opieką? Pewnie zastanawiasz się, czy zabranie psa na wakacje w górach to dobry pomysł. W tym artykule rozważamy wszystkie za i przeciw oraz podpowiadamy, jak przygotować się na taki wypad.  

 

Pies w górach - tak czy nie? 

Na wypad z psem w góry decyduje się coraz więcej osób. Czworonożny przyjaciel może być świetnym wycieczkowym kompanem, zwłaszcza jeśli będzie do tego dobrze przygotowany. Możemy spotkać się z różnymi opiniami na ten temat - niektórzy są przeciwni zabieraniu psów w góry. My nie będziemy opowiadać się za żadną ze stron. Chcemy przedstawić Wam plusy i minusy takich wypadów. Mamy nadzieję, że nasz artykuł rozwieje Wasze wątpliwości i pomoże w podjęciu właściwej decyzji.  

 

Co zabrać na górską wycieczkę z psem?  

Na wyjazd w góry zawsze trzeba się dobrze przygotować. Pogoda w tamtych rejonach potrafi być zmienna – w jednej chwili jest słonecznie, a w drugiej zaczyna padać. Wybierając się na górską wycieczkę powinniśmy mieć przy sobie plecak wypełniony najpotrzebniejszymi akcesoriami, które pomogą nam przetrwać nawet najmniej oczekiwane wypadki.  

Jeśli chcemy zabrać w góry psa, musimy zadbać również o jego komfort i bezpieczeństwo. Co powinna zawierać górska wyprawka dla pupila? 

Konieczne jest zabranie książeczki zdrowia psa, w którą są wpisane wszystkie szczepienia i odrobaczenia. Do tego warto mieć przy sobie paszport, zwłaszcza jeśli planujecie przekraczać granicę. O tym jak wyrobić taki dokument przeczytasz tutaj.  

W zależności od tego o jakiej porze roku będziecie podróżować, warto mieć przy sobie kurtkę dla psa lub deszczak, które ochronią pupila przed zimnem i deszczem. Warto rozważyć zaopatrzenie się w specjalne buty lub skarpety, które ochronią łapy psa przed skaleczeniem. Pamiętaj, aby wcześniej przyzwyczaić psa do chodzenia w takich akcesoriach.  

Wygodne szelki i dłuższa, mocna smycz to warunek konieczny. Bez tego górska wędrówka nie będzie komfortowa i bezpieczna ani dla Was, ani dla napotkanych ludzi na szlaku. Jako właściciel bierzesz odpowiedzialność za swojego psa, ale również za ewentualne krzywdy, które mógłby wyrządzić innym turystom. Nie możemy zapomnieć o woreczkach na psie odchody.  

Jeśli już mowa o szelkach i smyczy, warto tu wspomnieć o pasie biodrowym. Jest to tak naprawdę udogodnienie dla właściciela. Smycz przyczepiamy do takiego pasa, dzięki czemu mamy wolne ręce. Wspinaczka stanie się dla Ciebie wygodniejsza – w każdej chwili będziesz mógł złapać się czegoś lub podeprzeć.  

Podczas górskich wycieczek warto mieć przy sobie kaganiec. W niektórych schroniskach turystycznych jest on wymagany, może przydać się także na szlaku. Wybierz taki kaganiec, który będzie gwarantował psu możliwość swobodnego otwierania pyszczka i picia wody.

W plecaku powinna znaleźć się też turystyczna miska na jedzenie i wodę. Takie miseczki są zazwyczaj wykonane z miękkich materiałów, które łatwo wyczyścić. Dodatkowo można je złożyć, przez co zajmują niewiele miejsca.  

Ważnym elementem górskiej wyprawki dla psa jest apteczka. Powinny znaleźć się w niej leki pupila (o ile bierze jakieś na co dzień), preparat na kleszcze, bandaże, sprej do dezynfekcji. Opcjonalnie możecie zabrać ze sobą mniejszy kocyk. O ile raczej nie będzie Wam potrzebny na szlaku, o tyle może robić za posłanie w schronisku lub podczas podróży.  

 

W jakie miejsca w górach można zabrać psa? 

Przed wyjściem w teren upewnij się, że w miejsca, które chcesz odwiedzić, możesz zabrać ze sobą psa. Pamiętaj, że większość górskich szlaków znajduje się na terenach Parków Narodowych, które są objęte przepisami. To samo tyczy się wycieczek za granicę - jeśli w trakcie drogi będziecie przekraczać granicę, sprawdź, czy na tamtych terenach obowiązują te same przepisy co w Polsce.  

Informacje na temat tego, czy legalnie możesz poruszać się z psem po danym terenie znajdziesz w regulaminie każdego Parku Narodowego. Oto kilka z nich, które pozwalają na spacerowanie z pupilem: 

 

  • Park Narodowy Gór Stołowych 
  • Magurski Park Narodowy 
  • Karkonoski Park Narodowy 

 

Pamiętaj! Podczas górskich wycieczek Twój pies musi chodzić na smyczy. Jest to bardzo ważne dla jego bezpieczeństwa, ale również innych turystów. Poza tym, wolno biegający pies mógłby zniszczyć florę u faunę Parku Narodowego bądź rezerwatu.  

 

Pies w górach - o tym musisz pamiętać 

Poza zabraniem odpowiedniego ekwipunku i sprawdzeniem, po jakich terenach możesz poruszać się z psem, musisz pamiętać o kilku innych rzeczach. Jakich? 

Jeśli pierwszy raz wyruszasz w góry ze swoim psem, zaplanuj stosunkowo krótkie i mało wymagające trasy. Cały dzień w drodze spędzony na trudnych i skomplikowanych szlakach może okazać się bardzo męczący dla Twojego pupila. Mierz siły na zamiary i nie narażaj swojego psa na niebezpieczeństwo.  

Zwracaj uwagę na zachowanie zwierzaka. Jeśli pies ciężko dyszy, częściej przystaje, siada lub kładzie się - jest zmęczony. Pozwól mu na chwilę odpoczynku. Usiądźcie z boku i odetchnijcie. Jest to dobry moment na jedzenie i napicie się wody. Tobie też przyda się chwila wytchnienia.



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!