Schipperke - poznaj specyfikę tej rasy

Schipperke to czarny gagatek niewielkich rozmiarów, który pomimo diabelskiego koloru ma bardzo uroczy i przyjazny pyszczek. Chociaż jego wygląd nie jest wyjątkowy i zdecydowanie różni się od typowo rasowych psów, to nie można mu odmówić wyjątkowego pochodzenia i szlachetności. Jeśli jesteś ciekawy jakie są pieski należące do rasy Schipperke zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu!

Schipperke - pochodzenie

Schipperke swój początek ma w Belgii. Tam pierwsi przedstawiciele tej rasy podróżowali na razem z żeglarzami na śródlądowych łajbach. Wcześniej wykorzystywane były jako strażnicy domu i pomagały w polowaniach na gryzonie. Jest to stosunkowo stara rasa, ich historia sięga 1960 roku. 
Schipperke jest ciężki do scharakteryzowania pod względem rasy. Najbliżej mu do owczarka belgijskiego i sekcji psów pasterskich. Wiele cech wspólnych, szczególnie wizualnie ma także ze szpicem, zaliczany jest do grupy psów lisowatych. 
Rasa nie należy do najbardziej popularnych, w pewnym momencie wręcz zaprzestano hodowli tych psów. Uznawany jest jednak przez wiele organizacji kynologicznych, głównie w Wielkiej Brytanii i USA. Tam też rasa cieszy się największą popularnością. W Polsce występuje tylko niewielka liczba ich przedstawicieli. 

Schipperke - wygląd

To pies o unikatowym wyglądzie. Jest często uznawany za kundelka, ponieważ jego radosny pyszczek i mała popularność może być bardzo myląca. W rzeczywistości to czysto rasowy pies o wyjątkowym, czarnym umaszczeniu. Jego szata to prosty, gęsty i twardy włos. Drugą warstwę stanowi miękki podszerstek. 
Głowa psa przybiera kształt zaokrąglonego trójkąta, uszy są spiczaste i postawione do góry.  Tułów psa nie jest szczególnie masywny, raczej delikatna masa ciała podtrzymywana jest na krótkich nogach. Ogon psa jest duży, puchaty i sztywno zawinięty do środka. 
Waga tych psów jest niewielka, dorosły osobnik w zależności od płci osiąga 4-7 kg. Ich wysokość to około 30 cm. 
Schipperke to naprawdę zdrowe i długowieczne psy. Potrafią dożyć nawet 15 lat. 

Schipperke - charakter 

Przedstawiciel tej rasy jako pies pasterski jest dobrym stróżem i pozostaje oddany swojemu właścicielowi. Nie stroni od zabaw i aktywności fizycznej. Zawsze musi zbadać teren, zagląda w każdy kąt i konsekwentnie spełnia swoją ciekawość. Jest bardzo radosny i mile nastawiony do dzieci. Schipperke wymaga jednak specjalnej socjalizacji. Na szczęście jest bardzo podatny na tresurę, szybko się uczy i wykonuje zlecone mu zadania. Nie stroni od pracy, jest bardzo inteligentny i czujny. Nie da się oszukać i zawsze staje w obronie swojego właściciela. To świetny towarzysz spacerów i innych sportów, przystosowuje się do trudnych warunków, potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji.
Do wad tej rasy można zaliczyć dość dużą hałaśliwość. Te psy bardzo dużo szczekają, gdy potrzebują atencji nie wahają się z wołaniem o swoje. Są też dość ostrożne i nieufne wobec obcych ludzi, dlatego konieczna jest odpowiednia tresura psa, aby nikt nie ucierpiał podczas przypadkowego spotkania z Schipperkie’m. Zostało mu także sporo z polowniczej natury - chętnie rzuca się na małe stworzenia. 
Schipperke może być wspaniałym przyjacielem rodziny, jest radosny, lubi się bawić, nie zajmuje wiele miejsca i szybko się uczy. Jest psem stróżującym, więc sprawdzi się jako opiekun domu i szybko zaalarmuje zbliżające się niebezpieczeństwo. Wymaga jednak sporo uwagi i odpowiedniego wychowania. 

Schipperke - pielęgnacja

Czarna sierść psa sprawia, że nie wymaga on szczególnej pielęgnacji. Włosy nie są zarażone na odbarwienie czy utratę koloru, w mniejszym stopniu widać także zabrudzenia. 
Sierść jednak wygląda na szlachetną, jest dość długa dlatego wymaga regularnego czesania, aby nie dopuścić do powstawania kołtunów. Czesanie po każdej kąpieli to obowiązek, a kąpiele powinny odbywać się kilka razy w miesiącu oraz w zależności od potrzeby - po intensywnym dniu na dworze czy po kąpieli w błocie. Zalecane jest dokładne umycie ciala szamponem dla psów, dotarcie do skóry psa, a następnie obfite wypłukanie środka myjącego. 
Pamiętaj, że pielęgnacja psa to także kontrola jego stanu zdrowia i ciała! Regularnie sprawdzaj stan jego oczu, uszu i zębów. Nie zapomnij o kontrolnych wizytach u weterynarza, w tym szczepieniach i odrobaczaniu. Odpowiednia profilaktyka i pielęgnacja psa pozwoli Ci utrzymać jego ciało w dobrej kondycji i tym samym może wydłużyć jego życie o kilka lat. 

Schipperke - zdrowie i żywienie

Schipperke to bardzo zdrowa rasa, nie jest narażona na szczególne choroby. To silny, pasterski charakter o żelaznym zdrowiu. Niemniej jednak ze względu na małą masę ciała, należy ostrożnie podchodzić do zwierzęcia i być delikatnym. 
Nie ma specjalnych potrzeb żywieniowych. Z racji tego, że jest aktywnym psem potrzebuje wysokoenergetycznej i odżywczej karmy. Nie ma skłonności do tycia i nie jest wybredny. W jego diecie sprawdzą się zarówno posiłki suche jak i mokre. Nie zabraknie również miejsca na smakowite przekąski, które sprawią pupilowi wiele radości i nagrodzą go za dobrze wykonane zadanie. Schipperke lubi jeść smacznie i odżywczo. Odpowiednio zbilansowana dieta z pewnością przełoży się na jego zdrowie, odporność oraz długie życie.

Schipperke - podsumowanie 

Schipperke to piesek niewielkich rozmiarów o kruczo czarnym kolorze i miłym usposobieniu. Wyglądem przypomina szpica jednak jego kuzynem jest owczarek belgijski. To doskonały towarzysz zabaw, pies stróżujący i opiekun domu. Cudownie odnajduje się na świeżym powietrzu i nie stroni od aktywności fizycznej. Ma silne zdrowie i żadnych specjalnych wymagań żywieniowo-pielęgnacyjnych. Warto rozważyć tego kandydata na nowego domownika. 

Najlepsza karma dla psa

Najlepsza karma to taka, która dostarcza dużo wartości odżywczych i jest smaczna. Jedzenie ma przede wszystkim odżywiać psi organizm i dawać siłę do codziennego funkcjonowania. Nie należy zapominać jednak o walorach smakowych jedzenia, ponieważ nasze czworonogi również pragną jeść pyszną karmę. W diecie psa nie powinno zabraknąć pełnowartościowych produktów - wysokobiałkowego mięsa, zdrowych tłuszczów, warzyw i owoców, które są źródłem witamin. Istotna jest również odpowiednia podaż błonnika dla prawidłowej pracy jelit. 
Wybierając karmę dla psa kieruj się jej składem. Zwróć uwagę czy nie zawiera ona sztucznych barwników, konserwantów czy innych produktów niewskazanych w diecie psa. Karma powinna być jak najbardziej naturalna, nie zawierać polepszaczy smaku czy innych środków chemicznych, które mogą niekorzystnie wpłynąć na zdrowie psa. 

Karma Wataha dla Twojego psa i kota

W naszym sklepie internetowym znajdziesz szeroki wybór karm dla kota - suche, mokre, dostosowane do wieku i rasy. W naszych karmach staramy się dostarczyć jak największą ilość wartości odżywczych, aby Twój mruczek miał siłę do zabawy każdego dnia.
Dla psów mamy również karmy suche i mokre, a także specjalistyczne karmy bezzbożowe, które sprawdzą się u psów z alergią lub nietolerancją pokarmową. Delikatna formuła nie obciąża układu pokarmowego i nie powoduje dolegliwości trawiennych. To wartościowa propozycja dla psów z wrażliwym żołądkiem. 

Co odróżnia karmy Wataha od innych?           

  • Brak substancji, które mogą zaszkodzić zwierzakom, np. konserwanty, sztuczne barwniki
  • Podstawowym składnikiem karm jest mięso           
  • Jasny i przejrzysty skład           
  • Surowce do produkcji karm są wysokiej jakości           
  • Dbałość o środowisko naturalne (surowce pozyskiwane są jedynie od zaufanych przedsiębiorstw)           
  • Dzięki odpowiednim opakowaniom karmy na długo utrzymują świeżość i smakowity aromat

Na naszym blogu regularnie pojawiają się interesujące wpisy na temat życia, zdrowia czy pielęgnacji psów i kotów. Oto nasze ostatnie artykuły, które dla Ciebie przygotowaliśmy:

1. Jak odchudzić psa? Otyłość, jej przyczyny i konsekwencje

2. Dlaczego kot ma czykawkę?

3. Napój dla psa - jeśli nie woda to co innego może pić pies?