Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Wilczy pazur u psa – co to takiego?
  3. Wilczy pazur u psa – co to takiego?

Przodkiem naszych domowych czworonogów są wilki i nie jest to żadne nowe odkrycie. Jednak niekoniecznie na co dzień zastanawiamy się nad tym, co właściwie nasze psy po nich odziedziczyły. Przykładem tej spuścizny jest wilczy pazur u psa.

Wszystkie psy mają pazury, ale nie wszystkie mają znajdujący się na tylnych łapkach wilczy pazur. W toku ewolucji zanikał, jednak miliony lat temu był potrzebny do opierania ciała na tylnych łapach. Było to niezbędne podczas skakania i wspinania. Z czasem psy zaczęły poruszać się inaczej, a zamiast wspinaczki dominującą formą ruchu stał się bieg. To dlatego wilczy pazur u psa zaczął zanikać.

Czy obecnie wilczy pazur u psa ma jakieś znaczenie?

Życie dzisiejszych psów wygląda zupełnie inaczej, niż ich przodków. W tej chwili wilczy pazur nie jest już im do niczego potrzebny i właśnie dlatego w toku ewolucji zaczął zanikać. Nadal możemy spotkać psy, które mają wilczy pazur, ale są one w mniejszości. Najczęściej na przednich łapach jest po pięć palców, a na tylnych po cztery. O wilczym pazurze mówimy wtedy, kiedy na tylnej łapce jest dodatkowy piąty palec.

Czy to przeszkadza zwierzakowi?

W przypadku psów, które biorą udział w wystawach, już samą obecność wilczego pazura postrzega się jako wadę, ale nie chodzi tylko o aspekt wizualny. W zależności od tego, jak wygląda budowa pazura, jaki jest temperament i poziom aktywności zwierzaka, może albo w ogóle nie przeszkadzać, albo powodować ból. Jeżeli psiak naderwie sobie wilczy pazur lub będzie miał jakiś uraz, koniecznie trzeba skontaktować się z weterynarzem.

Poza wyjątkową bolesnością wszelkich urazów związanych z wilczym pazurem wiele bólu może przysporzyć wrastający pazur. Sprawa jest o tyle poważna, że razem z silnym bólem dochodzi do obrzęku i zakażenia. Czasem usuwa się wilczy pazur u psa jeszcze wtedy, kiedy pies jest szczeniakiem. Nie znaczy to jednak, że zabieg ten jest konieczny i obowiązkowy u każdego zwierzaka. Mając co do tego wątpliwości, a także bojąc się ewentualnych konsekwencji pozostawienia wilczego pazura, najlepiej skonsultować się z weterynarzem.



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!