Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Szczepienia kotów – na co szczepić i jak przygotować zwierzaka?
  3. Szczepienia kotów – na co szczepić i jak przygotować zwierzaka?

Niezależnie od tego, czy mamy w domu psa i kota, musimy pilnować systematycznych szczepień. Pomagają one uchronić zwierzaka przed zachorowaniem albo infekcja będzie przebiegać łagodniej. Jakie szczepienia kotów są najważniejsze i jak przebiegają przygotowania do szczepienia w gabinecie weterynarza?

Zacznijmy od tego, ze szczepienia kotów możemy podzielić na dwie kategorie – na szczepienia podstawowe i dodatkowe. Pierwsze z nich są obowiązkowe dla wszystkich zwierzaków, drugie natomiast zaleca się w określonych przypadkach. Jeżeli będziemy dbać o regularne badania kontrolne i kalendarz szczepień, nasze starania mogą przyczynić się do tego, że pupil będzie się dłużej cieszył pełnią zdrowia.

Szczepienia kotów – które są podstawowe, a które dodatkowe?

Pod pojęciem szczepionki podstawowej rozumie się pojedynczą szczepionkę, w której znajdują się antygeny dla kilku chorób. Obowiązkowo musimy zaszczepić zwierzaka na panleukopenię (P), herpeswirozę, kaliciworozę (C). Oprócz tego możemy wziąć pod uwagę szczepienia dodatkowe. Są one najczęściej zalecane tym kotom, które żyją w większych skupiskach, albo które często wychodzą same z domu. W tej kategorii szczepień wymienić możemy szczepionkę przeciw białaczce (FeLV), chlamydii (Ch) i grzybicy na tle Microsporum (M). Ważnym szczepieniem jest szczepienie przeciwko wściekliźnie. Jednak weterynarze nie są całkowicie zgodni co do tego, czy powinno być szczepieniem podstawowym, czy dodatkowym.

Kiedy szczepi się koty?

Pierwsze szczepienie kotów jest między 8. a 9. tygodniem życia. Drugą dawkę kociak dostanie między 11. i 12. tygodniem. Rocznym zwierzakom robi się szczepienia przypominające. Następnie koty niewychodzące z domu powinny mieć przypominające szczepienia co 2-3 lata, w zależności od decyzji lekarza. Kotom wychodzącym z domu szczepienia robi się co roku.

Przygotowanie do szczepienia

Zanim lekarz zaszczepi kota, musi go dokładnie zbadać. Sprawdza się jamę brzuszną, błony śluzowe i to, w jaki sposób pracuje układ krwionośny i oddechowy. Mierzy się też temperaturę. Ewentualne nieprawidłowości lub infekcja stanowią przeciwwskazanie do wykonania szczepionki. Możemy się spotkać, z tym że weterynarz zaleci, by parę tygodni wcześniej odrobaczyć zwierzaka.



Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!