Witamy w sklepie Karma Wataha!

Przyszykowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat w wysokości 5 % na pierwsze zakupy w naszym sklepie. Wystarczy że poniżej wprowadzisz swój adres email i wyślemy do Ciebie kod rabatowy.


Wykorzystałeś już kod rabatowy.
Podany email jest niepoprawny.
Kod rabatowy został wysłany na maila.

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów.

  1. Strona główna
  2. Socjalizacja szczeniaka - z czym to się wiąże i jak należy do tego podejść
  3. Socjalizacja szczeniaka - z czym to się wiąże i jak należy do tego podejść

Czym jest socjalizacja?

Socjalizacja to okres, kiedy szczeniak poznaje świat, a rolą właściciela jest pokazanie mu jak najwięcej tego świata. Bardzo ważne jest aby pies nie bał się przedmiotów, hałasów, ludzi, czy innych zwierząt. Jeżeli zaniedbamy ten okres, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że idąc z psem na spacer staniemy przed problemem, że boi się przejść po metalowej kratce. Prawidłowa socjalizacja pozwala nam na uniknięcie takich sytuacji.

Jak się do tego zabrać?

Po pierwsze przygotuj dom na przyjęcie nowego domownika, a szczególnie miejsce specjalnie dla niego. Dla szczeniaka nowe otoczenie to wielki stres, dlatego warto dać mu czas na zaaklimatyzowanie się i poznanie domowego otoczenia. Pozwól mu zapoznać się z przedmiotami w domu chwaląc za odwagę. Nagrodą może być zabawa, dotyk, czy smaczek. Pamiętaj, aby psa nagradzać, a nie karcić. Jak czegoś się boi np. odkurzacza czy otwieranego parasola, nie pokazuj zniecierpliwienia, a powoli przyzwyczajaj.

Socjalizacja z różnymi przedmiotami i materiałami

Niektóre nawierzchnie dla psa nie są naturalne i czasami mogą powodować u niego strach. Pokażmy psu różnego rodzaju podłoża: metalowe, drewniane, plastikowe, gładkie, śliskie czy chropowate. Po takim zapoznaniu trzeszcząca czy ruszająca się deska nie będzie dla psa zaskoczeniem. Otwórz przy psie parasol, pokaż mu szczotkę czy włącz odkurzacz. Jeżeli planujesz jakieś konkretne aktywności np. rower, rolki, itp. pozwól mu się z nimi zapoznać.

Hałasy

Zapoznaj psa z głośnymi odgłosami. Często jest to pomijane w socjalizacji, a potem jest duży problem z dźwiękami, przez co pies może stać się lękliwy. Polecamy rzucanie kluczami, pokrywką od garnka, włączanie dziwnych wysokich dźwięków. Weź psa na spacer przy ruchliwej ulicy czy  w okolice szpitala, tak aby często przejeżdżające karetki nie robiły na nim wrażenia. Dzięki temu pies na spacerze nie będzie bał się jak usłyszy jakiś głośniejszy dźwięk i nie wyrwie się nam w panice. Oczywiście nie można przesadzać i np. rzucać petard psu pod nogi, bo efekt może być zupełnie odwrotny.

Ludzie

Jeżeli chcemy, aby pies w przyszłości nie bał się wielkiego, brodatego mężczyzny  warto zadbać o to wcześniej. Zapoznać go zarówno z kobietami, jak i mężczyznami. Pani w okularach może być tak samo straszna, jak pan z wielką torbą. Kontakt z jak największą ilością różnorodnie wyglądających ludzi pozwoli zapewnić sobie spokój w przyszłości. Warto też zabierać szczeniaka w zatłoczone miejsca, aby nie bał się tłumu.

Zwierzęta

Często pomijaną kwestią jest także kontakt psa z innymi zwierzętami. Na spacerze zazwyczaj spotkasz inne psy, ale co z innymi gatunkami? Wyobraź sobie, że w przyszłości jedziesz z psem na wieś, a on pierwszy raz widzi konia czy krowę. W większości przypadków pies zaczyna szczekać, albo gonić zwierzynę. Warto wybrać się na wycieczkę za miasto, na łąkę, do znajomych, którzy mają kota. A jeśli chodzi o inne psy można pomyśleć o psim przedszkolu i poprawnej socjalizacji.

Komunikacja miejska

Zdarza się, że do niektórych miejsc nie da się dotrzeć na piechotę. Dlatego już od szczeniaka przyzwyczaj psa do różnych środków transportu. Samochodu, pociągu czy autobusu. Dzięki temu w przyszłości, jak zajdzie taka potrzeba przemieszczenia się pies nie będzie stawiał oporu przy wejściu do autobusu.

Planując swoje życie z psem zadbaj o to, aby żyło wam się jak najlepiej. W dużej mierze to właśnie od Ciebie zależy, czy będziesz mieć wesołego i żądnego przygód psiaka czy lękliwego, bojącego się własnego cienia.

 

Szeroki wybór karmy dla psów i kotów

Polska karma dla psów i kotów Wataha to wyłącznie wysokiej jakości składniki od lokalnych dostawców. Sprawdź nasze produkty.

Przysmaki dla psa Karma dla szczeniaka
 


Karma Wataha zaspokoi nawet wilczy apetyt!